Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Sprzedaż samochodów w Europie spadła o 76 procent

 

Pandemia spowodowała globalny spadek sprzedaży samochodów. W samej Unii Europejskiej (UE) zarejestrowano tylko 270 682 nowych samochodów, o 76,3 procent mniej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku, jak poinformowało we wtorek w Brukseli  stowarzyszenie branżowe Acea. Liczba rejestracji spadła już w styczniu i lutym, a następnie spadła o ponad połowę w marcu. Kryzys w kwietniu w wyniku pogarszającego się kryzysu wirusowego mocno na te spadki wpłynął.

Według stowarzyszenia branżowego Acea jednym z powodów tego załamania były zamknięte salony samochodowe podczas trwającej pandemii. Każdy z 27 rynków UE musiał zaakceptować dwucyfrowe spadki w  procentowe.

Według Stowarzyszenia Przemysłu Motoryzacyjnego (VDA) spadki były szczególnie dramatyczne we Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, która nie jest już częścią UE. VDA powiedziało, że przy spadkach między 97 a 98 procentami sprzedaż w tych krajach „prawie całkowicie się zatrzymała”. Francja również doświadczyła gwałtownej katastrofy ze spadkiem o 88,8 procent. W Niemczech odnotowano spadek liczby nowych rejestracji o 61,1 procent.

Sytuacja w Chinach już się poprawia

Podobny obraz pojawił się według VDA w krajach uprzemysłowionych poza Europą. Sprzedaż samochodów osobowych i lekkich samochodów dostawczych w USA spadła o 47 procent do 707 800 pojazdów, co stanowi najniższy poziom od ponad dziesięciu lat. Spadki były również drastyczne w Brazylii (minus 77 procent) i Japonii (minus 30 procent).

Z drugiej strony w Chinach, gdzie ograniczenia w kryzysie korony zostały złagodzone kilka tygodni temu, sytuacja znów się poprawiła. „Wielkość rynku spadła jedynie o 2 procent do 1,5 miliona nowych pojazdów”, powiedziało VDA. Niemniej jednak gwałtowny spadek w całym okresie od stycznia do kwietnia był również dramatyczny i wyniósł minus 35 procent.

Wśród niemieckich producentów grupa VW ze wszystkimi markami pojazdów zanotowała w kwietniu spadek o 72,7 procent. W Daimlerze spadek był nadal nieco większy i wyniósł 78,8 procent, podczas gdy w BMW wyniósł 65,3 procent w stosunku do ubiegłego roku. Francuscy producenci samochodów Renault i PSA stracili około 80 procent, włosko-amerykański producent samochodów Fiat-Chrysler nawet prawie 90 procent.

Według informacji spadek liczby nowych rejestracji w UE wyniósł 38,5 procent, zgodnie z informacją: zarejestrowano ogółem 2,75 miliona samochodów. Na trzech z czterech najważniejszych rynków UE – we Włoszech, Hiszpanii i Francji – liczba nowych rejestracji spadła o około połowę. W Niemczech spadek wyniósł 31 procent po pierwszych czterech miesiącach.

luk / dpa

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Polacy coraz chętniej wybierają diety pudełkowe

AktualnościWiadomości

10 USD lub 4500 USD - pytanie o cenę leku na Covid

AktualnościWiadomości

Polska Grupa Supermarketów wprowadza na rynek własną markę piwa

AktualnościWiadomości

Lotniska gotowe na przyjęcie pierwszych pasażerów

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: