Langkawi - perła w koronie Malezji

AktualnościWiadomości

Sprzedaż na rynku sztuki spadła

Dzieła sztuki Picassa, Beckmanna czy Klimta nadal sprzedają się na aukcjach za miliony, ale za mniejsze kwoty niż kiedyś. Ale jest więcej kupujących, którzy mają mniej pieniędzy. Chiny ucierpiały szczególnie mocno. Globalny rynek sztuki skurczył się w zeszłym roku jeszcze bardziej niż w roku poprzednim. Według raportu o rynku sztuki szwajcarskiego banku UBS i targów sztuki Art Basel, w 2023 r. przepływ pieniędzy zmniejszył się o dwanaście procent w ujęciu rocznym, po minus czterech procentach w 2023 r. Łączną sprzedaż oszacowano na 57,5 ​​mld dolarów (52,4 mld euro). Powodem spadku jest niepewność gospodarcza i geopolityczna.

Jak podaje autorka Clare McAndrew, jedna trzecia handlarzy dziełami sztuki spodziewa się wzrostu sprzedaży w 2025 r. Jednakże badania te zostały przeprowadzone przed światowym kryzysem gospodarczym wywołanym przez ogłoszenie przez prezydenta USA Donalda Trumpa wprowadzenia ogromnych ceł i późniejsze krachy na giełdzie. 

Według tej analizy spadek w Chinach w 2024 r. będzie szczególnie dotkliwy: minus 31 procent. Dzięki temu Chiny znalazły się na trzecim miejscu wśród najważniejszych rynków sztuki, za niekwestionowanym liderem rynku, Stanami Zjednoczonymi, z 43 proc. całkowitego obrotu, a obecnie także za Wielką Brytanią, gdzie swoje siedziby mają tak duże domy aukcyjne, jak Sotheby’s i Christie’s. Na Wielką Brytanię przypada 18 proc., a na Chiny 15 proc. całkowitego obrotu gospodarczego.

Autorka Clare McAndrew informuje o tendencji dokonywania zakupów w niższym segmencie cenowym. Dotyczy to dzieł sztuki o wartości poniżej 50 000 dolarów. Ogółem liczba transakcji wzrosła o trzy procent. Handlarze dziełami sztuki 44 procent swoich transakcji zawierali z nowymi klientami, a nie ze stałymi kolekcjonerami. Na potrzeby raportu McAndrew od 2017 r. analizował transakcje sprzedaży z domów aukcyjnych, targów sztuki, galerii i od handlarzy dziełami sztuki.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Dziedziczenie piętna – przekleństwo znanych nazwisk. Polska przypadłość czy uniwersalna niesprawiedliwość?

AktualnościWiadomości

Motywacja i rozwój jako dźwignie produktywności

AktualnościWiadomości

Po czym poznać profesjonalne biuro tłumaczeń języków skandynawskich oferujące usługi online?

AktualnościWiadomości

Jak uniknąć najczęstszych błędów w przetargach publicznych? Praktyczny poradnik dla uczestników szkoleń

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *