Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościWiadomościZarządzanie

Sprzedaż firmy. Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem procesu?

 

Waga i złożoność procesu jakim jest sprzedaż firmy wymaga od przedsiębiorcy odpowiedniego przygotowania siebie oraz całego biznesu. Im wcześniej rozpocznie się takie działania tym większe szanse na bezproblemowy przebieg transakcji oraz maksymalizację korzyści. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na kilka poniższych kwestii.

Sprzedaż firmy, a przede wszystkim znalezienie odpowiedniego nabywcy to złożony proces, który wymaga prawidłowego przygotowania oraz skutecznej realizacji. Takim transakcjom towarzyszą ogromne emocje, ale w tym tekście tłumaczymy m.in. dlaczego pośpiech nie jest dobrym doradcą. Z punktu widzenia właścicieli niezwykle istotne jest przekazanie biznesu na rzecz nowego inwestora, który będzie w stanie zagwarantować kontynuację działalności i rozwój przedsiębiorstwa.

Zanim przystąpimy do procesu, musimy także znaleźć odpowiedzi na takie pytania jak:

  • Czy forma działalności firmy ma znaczenie?
  • Jaki jest wpływ typu inwestora na sprzedaż firmy?
  • Jakie działania podjąć, aby przygotować firmę do sprzedaży?
  • W jaki sposób uzyskać rzetelną wycenę firmy?

Gdy już pozyskamy te informacje, to musimy zastanowić się nad tym, na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem procesu.

Pośpiech

Nie służy nikomu, a zwłaszcza sprzedaży firmy. Pomijam oczywiście sytuacje wyjątkowe, w których okoliczności rynkowe lub związane z sytuacja firmy wymuszają takie rozwiązanie. Zazwyczaj warto jednak zatroszczyć się o to, aby na przygotowanie firmy do sprzedaży poświęcić odpowiednio dużo czasu. Istnieje szereg czynności i działań, których nie sposób pominąć, zanim wyjdzie się z oferta sprzedaży na rynek.

Profesjonalizacja

W dużym skrócie, poprawne działanie firmy nie powinno być uzależnione od osoby lub grupy osób np. właścicieli lub rodziny właścicieli firmy. Profesjonalizacja w tym przypadku powinna polegać na działaniu w oparciu o przemyślaną strukturę i procedury działania przedsiębiorstwa.

Zaangażowanie doradców M&A

Wsparcie doradców M&A powinno pojawić się już na etapie przygotowań do sprzedaży. Pozwoli to na wypracowanie lepszego podejścia do procesu, urealnienie oczekiwań oraz wychwycenie kwestii, które powinny być rozwiązane zanim firma stanie się przedmiotem zainteresowania inwestorów.

Identyfikacja nośników wartości

Na cenę sprzedaży wpływa nie sytuacja na rynku oraz wartość przedsiębiorstwa oszacowana na podstawie wyceny. Identyfikacja unikatowych nośników wartości również może przyczynić się do tego, że finalna cena okaże się wyższa niż pierwotnie zakładano.

Preferencje związane z inwestorami

W zależności od motywów i oczekiwań jakimi kieruje się sprzedający, różne mogą być preferencje co do doboru potencjalnych inwestorów. Im precyzyjniej będą określone, tym sprawniej przebiegnie proces rozmów oraz identyfikacja krótkiej listy najodpowiedniejszych inwestorów.

Autoprezentacja

Być może to truizm, ale często się o tym zapomina. Przedsiębiorstwo, które jest przedmiotem transakcji powinno być przedstawiane w możliwie najbardziej atrakcyjny sposób. Im wcześniej uda się wyłapać wszelkie niedoskonałości, tym więcej będzie czasu na poprawę. Dopiero wówczas inwestorzy powinni mieć okazję do poznania oferty sprzedaży.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Rynek samochodowy nadal słabnie

AktualnościGiełdaWiadomości

Allianz zachwyca akcjonariuszy

AktualnościinnowacjeWiadomości

To najbardziej innowacyjne firmy średniej wielkości w Niemczech

AktualnościWiadomości

Były austriacki kanclerz Kurz wycofuje się z polityki

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: