Artykuł miesiąca: Kielecki Park Technologiczny łączy firmy ze startupami

AktualnościFinanseWiadomości

Sprawdź, jak nie utopić pieniędzy, kupując działkę budowlaną

 

Dom w pobliżu rzeki lub z widokiem na parking samochodowy może wiązać się z dużymi problemami. Trudno w nim mieszkać, jeszcze trudniej go sprzedać. Jeśli nie chcesz utopić kapitału, przed kupnem działki budowlanej musisz zrobić kilka ważnych rzeczy. Uchroni cię to przed wyborem nieodpowiedniego miejsca.

Po pierwsze warto udać się do urzędu gminy lub urzędu miasta i sprawdzić w wydziale architektury, jakie jest przeznaczenie działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Upewnijmy się, że w okolicy nie będzie przeprowadzana inwestycja, która mogłaby być uciążliwa dla mieszkańców. Zajrzyjmy też do ksiąg wieczystych, aby dowiedzieć się, czy osoba, z którą chcemy dokonać transakcji, jest prawowitym właścicielem działki.

Sprawdźmy również, czy teren pod zabudowę ma dostęp do sieci energetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej. Istotny jest także dojazd. „O stan utwardzonej drogi publicznej dba gmina lub powiat. Jeśli zdecydujemy się zamieszkać na końcu polnej drogi, możemy być zmuszeni samodzielnie ją odśnieżać” – zaznacza w rozmowie z serwisem infoWire.pl Beata Kucewicz-Bachmura, architekt w firmie Danwood.

Piękne drzewa to atut działki. Jeżeli jednak kolidują z przyszłą zabudową, będzie konieczne ich wycięcie. Uzyskanie zgody na to działanie może być problematyczne. „Zwróćmy również uwagę, czy teren, który chcemy kupić, nie jest podmokły. Popytajmy potencjalnych sąsiadów, a najlepiej zróbmy badania geologiczne” – radzi ekspertka.

Zanim wybierzemy działkę, na której chcemy się osiedlić, przeanalizujmy też nasz styl życia. Obrzeża miast kuszą niskimi cenami, ale jeśli mamy dzieci, które trzeba zawozić na zajęcia w centrum, dojazdy mogą okazać się uciążliwe.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Dokąd polecimy Air France jesienią i zimą?

AktualnościITWiadomości

70% pracowników branży IT zauważa u siebie wypalenie zawodowe, co dziesiąty cierpi na depresję

AktualnościTechnologieWiadomości

W tym roku w Polsce przybyło 13 proc. jednoosobowych działalności IT - jest ich już blisko 150 tys.

AktualnościWiadomości

Sportowy brand Mercedesa notuje rekordowe wyniki sprzedaży

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: