Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

 

Akademia Górniczo-Hutnicza wraz z RWE Polska otwierają stanowisko dydaktyczno-naukowe RWE AGH Solar Lab. Celem nowej, ufundowanej przez RWE pracowni, będzie badanie jakości pozyskiwanej energii słonecznej w zależności od warunków atmosferycznych.

Spółki z Grupy RWE współpracują z Akademią Górniczo-Hutniczą od prawie 10 lat. W ramach tej współpracy koncern – oprócz rozpoczętej w 2005 roku wymiany doświadczeń z uczelnią w zakresie górnictwa węgla brunatnego, techniki energetycznej i energetyki – prowadził m.in. program praktyk dla studentów i absolwentów oraz ufundował (za pośrednictwem Fundacji RWE) trzyletni program stypendialny dla najlepszych z nich.

W 2010 rozpoczął się nowy rozdział współpracy obu jednostek, obejmujący przygotowanie wspólnego programu edukacyjnego i programów badawczych, w ramach których przedstawiciele RWE – poprzez uczestnictwo w wykładach – aktywnie włączyli się w realizację programu dydaktycznego w zakresie energetyki oraz zrównoważonego rozwoju. W wyniku współpracy grupa najlepszych absolwentów AGH, którzy wzięli udział w programie praktyk, pracuje dzisiaj w spółkach grupy RWE. Spółka wsparła też studentów i młodych naukowców poprzez ufundowanie innowacyjnego laboratorium pomiaru światła.

Najnowszym efektem współpracy RWE z Wydziałem Energetyki i Paliw AGH jest stanowisko naukowe „RWE AGH Solar LAB”. Celem działania instalacji jest badanie jakości energii elektrycznej pozyskiwanej z paneli fotowoltaicznych w zależności od warunków atmosferycznych. Składa się ona z 40 paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu budynku wydziału, inwerterów, aparatury dydaktyczno-badawczej, baterii i stacji pogodowej mierzącej warunki atmosferyczne. Stanowisko dydaktyczne jest dostępne jest dla studentów wykonujących pomiary niezbędne dla realizacji ćwiczeń laboratoryjnych oraz prac magisterskich lub doktorskich. Wyniki doświadczeń i pomiarów posłużą RWE do oceny wpływu warunków eksploatacji fotowoltaiki na ich wydajność i trwałość oraz ocenę jakości uzyskiwanej energii elektrycznej.

– Od wielu lat jesteśmy zaangażowani we współprace z AGH. Ufundowane przez nas i zbudowane wspólnie z naukowcami AGH stanowisko dydaktyczne „RWE AGH Solar LAB” jest kolejnym krokiem w naszej współpracy, z której jesteśmy bardzo zadowoleni. Mamy nadzieje, że posłuży ono także wielu studentom do badań, dzięki czemu tematyka energii pozyskiwanej z instalacji fotowoltaicznych będzie wzbudzała coraz większe zainteresowanie. Tym bardziej, że w przedstawiony przez nas innowacyjny scenariusz rozwoju rynku energii w Polsce zakłada, że 2050 energia wytwarzana z rozproszonych instalacji producenckich będzie stanowiła 25% mocy wytwórczych w Polsce – powiedział dr Filip Thon, prezes RWE Polska i członek zarządu RWE Retail otwierając „RWE AGH Solar LAB” w Krakowie.

– Nasza współpraca z RWE to swego rodzaju „typ idealny” kooperacji uczelni z biznesem. Często podkreślamy, że Akademia żyje w pełnej symbiozie z rynkiem, współpracując ściśle z firmami z wielu branż. Współpraca z RWE jest jednym z najlepszych tego typu przykładów. Wspólne badania, stypendia fundowane przez spółkę czy wykłady prowadzone u nas przez specjalistów z tej firmy to ogromna wartość dodana dla naszej uczelni, szczególnie dla Wydziału Energetyki i Paliw. Cieszę się, że RWE ufundowało nam nowoczesne laboratorium i mam nadzieję, że wyniki prowadzonych tam badań pozwolą rozwinąć stan wiedzy o fotowoltaice – dodał prof. Tadeusz Słomka, rektor AGH.
Źródło: AGH/RWE

Polecane artykuły
AktualnościDebata ManageraWiadomości

ERP na miarę XXI w.

AktualnościWiadomości

Kierunki rozwoju ERP

AktualnościWiadomości

Biznes potrzebuje AI

AktualnościWiadomości

Czy ERP to tylko planowanie zasobów przedsiębiorstwa

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: