Artykuł miesiąca: Praca w IT nie tylko dla programistów. TOP 3 zawody z gwarancją zatrudnienia i dobrą pensją

 

Akademia Górniczo-Hutnicza wraz z RWE Polska otwierają stanowisko dydaktyczno-naukowe RWE AGH Solar Lab. Celem nowej, ufundowanej przez RWE pracowni, będzie badanie jakości pozyskiwanej energii słonecznej w zależności od warunków atmosferycznych.

Spółki z Grupy RWE współpracują z Akademią Górniczo-Hutniczą od prawie 10 lat. W ramach tej współpracy koncern – oprócz rozpoczętej w 2005 roku wymiany doświadczeń z uczelnią w zakresie górnictwa węgla brunatnego, techniki energetycznej i energetyki – prowadził m.in. program praktyk dla studentów i absolwentów oraz ufundował (za pośrednictwem Fundacji RWE) trzyletni program stypendialny dla najlepszych z nich.

W 2010 rozpoczął się nowy rozdział współpracy obu jednostek, obejmujący przygotowanie wspólnego programu edukacyjnego i programów badawczych, w ramach których przedstawiciele RWE – poprzez uczestnictwo w wykładach – aktywnie włączyli się w realizację programu dydaktycznego w zakresie energetyki oraz zrównoważonego rozwoju. W wyniku współpracy grupa najlepszych absolwentów AGH, którzy wzięli udział w programie praktyk, pracuje dzisiaj w spółkach grupy RWE. Spółka wsparła też studentów i młodych naukowców poprzez ufundowanie innowacyjnego laboratorium pomiaru światła.

Najnowszym efektem współpracy RWE z Wydziałem Energetyki i Paliw AGH jest stanowisko naukowe „RWE AGH Solar LAB”. Celem działania instalacji jest badanie jakości energii elektrycznej pozyskiwanej z paneli fotowoltaicznych w zależności od warunków atmosferycznych. Składa się ona z 40 paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu budynku wydziału, inwerterów, aparatury dydaktyczno-badawczej, baterii i stacji pogodowej mierzącej warunki atmosferyczne. Stanowisko dydaktyczne jest dostępne jest dla studentów wykonujących pomiary niezbędne dla realizacji ćwiczeń laboratoryjnych oraz prac magisterskich lub doktorskich. Wyniki doświadczeń i pomiarów posłużą RWE do oceny wpływu warunków eksploatacji fotowoltaiki na ich wydajność i trwałość oraz ocenę jakości uzyskiwanej energii elektrycznej.

– Od wielu lat jesteśmy zaangażowani we współprace z AGH. Ufundowane przez nas i zbudowane wspólnie z naukowcami AGH stanowisko dydaktyczne „RWE AGH Solar LAB” jest kolejnym krokiem w naszej współpracy, z której jesteśmy bardzo zadowoleni. Mamy nadzieje, że posłuży ono także wielu studentom do badań, dzięki czemu tematyka energii pozyskiwanej z instalacji fotowoltaicznych będzie wzbudzała coraz większe zainteresowanie. Tym bardziej, że w przedstawiony przez nas innowacyjny scenariusz rozwoju rynku energii w Polsce zakłada, że 2050 energia wytwarzana z rozproszonych instalacji producenckich będzie stanowiła 25% mocy wytwórczych w Polsce – powiedział dr Filip Thon, prezes RWE Polska i członek zarządu RWE Retail otwierając „RWE AGH Solar LAB” w Krakowie.

– Nasza współpraca z RWE to swego rodzaju „typ idealny” kooperacji uczelni z biznesem. Często podkreślamy, że Akademia żyje w pełnej symbiozie z rynkiem, współpracując ściśle z firmami z wielu branż. Współpraca z RWE jest jednym z najlepszych tego typu przykładów. Wspólne badania, stypendia fundowane przez spółkę czy wykłady prowadzone u nas przez specjalistów z tej firmy to ogromna wartość dodana dla naszej uczelni, szczególnie dla Wydziału Energetyki i Paliw. Cieszę się, że RWE ufundowało nam nowoczesne laboratorium i mam nadzieję, że wyniki prowadzonych tam badań pozwolą rozwinąć stan wiedzy o fotowoltaice – dodał prof. Tadeusz Słomka, rektor AGH.
Źródło: AGH/RWE

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Firmy inwestują w innowacje, ale nie wykorzystują zewnętrznego wsparcia finansowego

AktualnościWiadomości

5 czynników, które wpływają na wydajność pracowników

AktualnościWiadomości

Checkpoint Systems prezentuje przełomowe rozwiązania technologiczne na targach EuroShop 2020

AktualnościWiadomości

Jak najwięksi w Polsce walczą o reputację i jak przygotować się na przyszłość?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: