Artykuł miesiąca: Kielecki Park Technologiczny łączy firmy ze startupami

AktualnościWiadomości

Siemens jest na minusie po raz pierwszy od 12 lat

 

Odpis wartości miliarda dolarów na udziały w byłej spółce zależnej zajmującej się technologią energetyczną Siemens Energy przyniósł Siemensowi pierwszą kwartalną stratę od dobrych dwunastu lat. W trzecim kwartale końcowy wynik wyniósł 1,53 miliarda euro, poinformowała w czwartek grupa technologiczno-przemysłowa. Rok wcześniej Siemens zarobił 1,48 mld euro. Liczby początkowo nie zostały dobrze przyjęte na rynku. Przed wprowadzeniem na rynek akcje Siemensa spadły o 2,5 proc.

Ostatni raz na minusie dane były w ostatnim kwartale roku obrotowego 2009. W tym czasie odpis na joint venture Nokia Siemens Networks w wysokości 1,6 miliarda euro przyniósł grupie stratę netto w wysokości około 1 miliarda euro.

Monachijska grupa musi teraz odpisać swoje udziały w Siemens Energy o 2,7 miliarda euro po tym, jak cena jej akcji gwałtownie spadła z powodu problemów w spółce zależnej Siemens Gamesa , zajmującej się energią wiatrową . W związku z tym Siemens musi również anulować prognozę zysków na 2021/22 (koniec września).

Działalność operacyjna nadal kwitnie. Napływające zamówienia i sprzedaż w trzecim kwartale były znacznie powyżej oczekiwań. Od kwietnia do czerwca napłynęły zamówienia za 22 (w poprzednim roku 20,5) mld euro, czyli o 1 proc. więcej niż rok wcześniej w porównywalnych warunkach. Po wyłączeniu waluty i innych efektów specjalnych sprzedaż wzrosła o 4 procent do 17,9 miliarda euro. Portfel zamówień osiągnął rekordowy poziom 99 miliardów euro. „To pokazuje, że mamy odpowiednią ofertę i właściwą strategię, aby odnieść sukces nawet w niepewnych czasach”, powiedział dyrektor generalny Roland Busch.

Zysk operacyjny z działalności przemysłowej wzrósł o 27 procent do 2,9 mld euro, ale był nieco poniżej prognoz analityków. Z tego 739 milionów to zasługa sprzedaży działu technologii ruchu drogowego Yunex Traffic włoskiej Atlantii. Bez tego efektu dywizja pociągów Mobility spadłaby na czerwień. Szczególnie cierpi z powodu zapowiedzianego wycofania się z Rosji w wyniku wojny na Ukrainie . Siemens już w poprzednim kwartale przeznaczył na to prawie 600 mln euro, a teraz doliczane są kolejne 600 mln euro opłat, które przekładają się na zysk netto.

Siemens Energy waży więcej: Zamiast wzrostu zysku na akcję między 8,70 a 9,10 (2020/21: 8,32) euro na akcję, dyrektor finansowy Ralf Thomas spodziewa się teraz spadku do 5 w bieżącym roku podatkowym. 5,73 euro. Różnica 3,37 euro na akcję odpowiada dokładnie odpisowi Siemens Energy, o którym Siemens ostrzegał już pod koniec czerwca. Analitycy ankietowani przez Siemens spodziewali się ostatnio średnio 5,97 euro na akcję.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Dokąd polecimy Air France jesienią i zimą?

AktualnościITWiadomości

70% pracowników branży IT zauważa u siebie wypalenie zawodowe, co dziesiąty cierpi na depresję

AktualnościTechnologieWiadomości

W tym roku w Polsce przybyło 13 proc. jednoosobowych działalności IT - jest ich już blisko 150 tys.

AktualnościWiadomości

Sportowy brand Mercedesa notuje rekordowe wyniki sprzedaży

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: