Langkawi - perła w koronie Malezji

AktualnościWiadomości

Shortsellerzy zarabiają 16 miliardów dolarów na krachu Tesli

Jak podaje Financial Times, powołując się na dane dostawcy danych S3 Partners, fundusze hedgingowe dokonujące krótkiej sprzedaży zarobiły 16,2 mld dolarów, obstawiając spadek wartości akcji Tesli podczas ostatniego krachu giełdowego. Wartość firmy Elona Muska , produkującej samochody elektryczne , spadła ostatnio o połowę po boomie wyborczym w USA i od 17 grudnia zmniejszyła się o ponad 700 miliardów dolarów, co zmniejszyło majątek netto Muska o ponad 100 miliardów dolarów.

W ostatnich miesiącach Musk pojawiał się na pierwszych stronach gazet za sprawą publicznych interwencji w politykę europejską, a także zwolnień i cięć w amerykańskiej komisji ds. efektywności rządu DOGE, którą nadzoruje. Zarówno w Europie, jak i w USA pojawiły się wyraźne protesty przeciwko jego roli. W Europie i Chinach sprzedaż Tesli również ostatnio gwałtownie spadła.

JPMorgan obniżył swój cel cenowy Tesli na koniec roku ze 135 do 120 dolarów w zeszłym tygodniu, pisząc w notatce: „Trudno nam sobie wyobrazić coś porównywalnego w historii przemysłu motoryzacyjnego, gdzie marka tak szybko straciłaby na wartości”. Per Lekander, partner zarządzający funduszu hedgingowego Clean Energy Transition o wartości 1,5 miliarda dolarów, który również zainwestował w Teslę wiele lat temu, został zacytowany jako mówiący: „Tesla miała bardzo silną wartość marki, a Elonowi udało się ją całkowicie zniszczyć”.

Jednak ostatnie zyski sprzedawców krótkoterminowych stanowią jedynie migawkę w czasie. W przeszłości wielu sprzedawców krótkoterminowych znienawidzonych przez Muska było zmuszonych porzucić swoje negatywne zakłady w obliczu ogromnych strat. Straty sprzedawców krótkoterminowych wynoszą zatem łącznie 64,5 mld USD, nawet jeśli uwzględni się ostatnie zyski.

We wtorek Tesla po raz kolejny znalazła się w gronie największych przegranych na amerykańskiej giełdzie, notując straty przekraczające w niektórych momentach 5 procent. Wcześniej chiński konkurent BYD zapowiedział budowę platformy ładowania, która pod względem wydajności znacznie przewyższy platformę Tesli. 

W liście do przedstawiciela handlowego USA firma ostrzegła niedawno, że wojna handlowa Trumpa może narazić firmę na odwetowe cła, które podniosą koszty produkcji pojazdów w USA. Tesla mogłaby jednak skorzystać na ewentualnej deregulacji rynku amerykańskiego. Przedstawiciele amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego zaapelowali niedawno w liście do Sekretarza Transportu Seana Duffy’ego o przyspieszenie regulacji dotyczących sprzętu i oprogramowania pojazdów autonomicznych oraz o ich konsolidację na szczeblu federalnym, aby przemysł nie przegrał wyścigu z Chinami.

Polecane artykuły
Aktualnościataki cyberCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Hakerzy podszywają się pod Microsoft, Google, Mastercard i Przelewy24

AktualnościSportWiadomości

Dlaczego gwiazdy tenisa walczą z organizatorami turniejów o miliony

AktualnościWiadomości

Kalifornia wyprzedza Japonię pod względem wyników gospodarczych

AktualnościWiadomości

Senator Berlina atakuje Teslę - „Kto chce jeździć nazistowskim samochodem?”

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *