Artykuł miesiąca: Praca w IT nie tylko dla programistów. TOP 3 zawody z gwarancją zatrudnienia i dobrą pensją

AktualnościITPracaWiadomości

Sektor IT szuka nie tylko programistów. Specjalistom od big data płacą nawet 19 tys. zł

 

Nie trzeba już być programistą, aby znaleźć pracę w branży informatycznej. Mimo, że dane statystyczne portalu No Fluff Jobs za 2019 rok potwierdziły po raz kolejny, że dwie najpopularniejsze technologie to JavaScript i Java to okazuje się, że pracodawcy coraz chętniej zatrudniają specjalistów na nieprogramistycznych stanowiskach.

Jakie technologie lub specjalizacje programowania zyskują na popularności

W minionym roku nastąpił zauważalny wzrost liczby ogłoszeń o pracę w kategoriach non-programming, czyli stanowisk pracy w IT, na których nie jest wymagana znajomość języków programowania. Pracodawcy wiedzą, że posiadanie w swoich strukturach przeszkolonych specjalistów z takich dziedzin jak Support (zarobki na poziomie 7 000 zł w 1 półroczu 2019) czy Obsługa Klienta jest kluczowe dla zespołów. Firmy prześcigają się w kreatywnych nazwach stanowisk, by zagospodarować takie obszary jak właśnie analityka biznesowa czy zarządzanie projektami – w czołówce znalazły się Business Analysis, Project Management czy Business Intelligence.

– Nie sposób dziś funkcjonować w IT bez dobrej analityki biznesowej i konkretnych metod prowadzenia projektów. Doświadczony Project Manager jest w stanie przeprowadzać cykliczną analizę danych dla podjętej przez firmę inicjatywy, dzięki której zespoły projektowe są w stanie redukować zbędną pracę, optymalizować swoje działania i uzyskiwać lepsze wyniki, zwłaszcza w zakresie wydajności i efektywności – mówi Marta Steiner, Head of Product & Marketing w No Fluff Jobs.

W popularnych technologiach – bez zmian

Rok 2019 po raz kolejny należał do JavaScriptu. Ten język programowania utrzymuje się na pozycji lidera już od kilku lat i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Warto odnotować, że liczba publikowanych ogłoszeń o pracę rosła, a procentowy udział Java Script nie zmienił się w stosunku do poprzedniego roku. Nie dziwi też drugie miejsce Javy, która zadomowiła się na dobre jako podstawa na backendowych stanowiskach. Tempo wzrostu wynagrodzeń w przypadku obu tych najpopularniejszych języków stale rośnie  – w samym 1 półroczu 2019 roku wzrosły one odpowiednio o 5,46 proc. do 13 500 zł i o  6,38 proc. do 12 500 zł.

Trzecie miejsce w zestawieniu najczęściej występujących technologii, tak samo jak przed rokiem, zajął .NET. Specjaliści w tej dziedzinie  zarabiają nawet 13 000 zł według ofert pracy za 1 półrocze 2019. Taka sama stawka tyczy się również programistów Angular, która wypadła z top 5. W  tym roku minimalnie wyprzedziły go zarówno Python, jak i Spring.

Big data najgorętszą specjalizacją roku

Zapotrzebowanie na analityków niezmiennie jest ogromne: ogłoszeń z oznaczeniem “Big data” jest aż 164% więcej niż przed rokiem, a SQL w ofertach pojawia się 78% częściej.

– Analiza danych jest potrzebna i coraz bardziej doceniania zarówno na poziomie funkcjonowania usług, jak i na poziomie funkcjonowania całych organizacji. Na poziomie firmy – pozwala zauważyć niepotrzebną pracę zespołu projektowego, zmniejszyć lub usunąć zbędne zadania, co naturalnie prowadzi do redukcji kosztów wytwarzania i utrzymania systemów IT –  ocenia Magda Gawłowska-Bujok, COO No Fluff Jobs.

Te dwie technologie są również bardzo atrakcyjne w kontekście wynagrodzeń. Specjaliści Big data w 2019 roku mogli liczyć na pensję brutto na poziomie 13 000-19 000 zł, a SQL od 10 000 do 15 000 zł.

W rankingu najgorętszych trendów warto odnotować też kolejne duże wzrosty w liczbie ogłoszeń z oznaczeniami Android (+79%), gdzie zarobki wynoszą 12 250 zł i Python (+56%) – specjaliści posługujący się tym językiem programowania mogą spodziewać się wynagrodzenia 13 500 zł według ofert pracy w 1 półroczu 2019.

Najpopularniejsze kategorie i technologie w ogłoszeniach IT w 2019 roku

Technologie, które najczęściej występują w ogłoszeniach
JavaScript 26,26%Java 23,07%

.NET 13,54%

Python 10,42%

Spring 10,33%

Kategorie z największymi wzrostami w liczbie ogłoszeń
Business Analyst +160,94%
Support +93,33%PM +79,05%

Testing +55,97%

Business intelligence +53,47%

UX +50%

Devops +39,86%

Technologie lub specjalizacje z największymi wzrostami w liczbie ogłoszeń
Big Data +164%Android +79%

SQL +78%

Python +56%
.NET +55%

React +55%

Ruby +46%

Najpopularniejsze wymagania w ogłoszeniach
Technologiczne Inne
JavaScript 13%Java 11,5%

SQL 9%

Rest 8,6%

CSS 8,3%

👨‍👨‍👦Team player 15%🤹‍♀️Proactivity 10%

💡Critical thinking 7,6%

Źródło: No Fluff Jobs

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Robert Szustkowski wspiera walkę z koronawirusem w Polsce i Afryce

AktualnościWiadomości

Jak zorganizować pracę zdalną w firmie?

AktualnościWiadomości

Polacy chcą szefów, którzy są uczciwi i mają poczucie humoru — wyniki badania

AktualnościWiadomości

Pieniądze z UE wzmocnią tarczę. Pożyczki na płynność pod koniec kwietnia

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: