Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościWiadomościZarządzanie

Sara Blakely, miliarderka, która zaczynała od sprzedaży faksów

 

Każdy, kto nigdy nie słyszał o Sarze Blakely (50) albo nie przywiązuje dużej wagi do bielizny modelującej sylwetkę, albo nie jest w mediach społecznościowych.  Amerykanka jest nie tylko  odnoszącym sukcesy przedsiębiorcą i miliarderem, który dorobił się dzięki własnej pracy, ale także dobrodziejką, która od lat prowadzi kampanię na rzecz praw i promocji kobiet w biznesie.

Tylko 5000 $ kapitału początkowego

Jej historia zaczyna się na krótko przed przełomem tysiącleci. W wieku 26 lat, kiedy córka prawnika i artystki nadal sprzedawała faksy w swoim rodzinnym mieście Clearwater na Florydzie, – Blakely napisała w swoim pamiętniku: „Chcę wymyślać produkty, które mogę sprzedawać milionom ludzi, aby będą dobrze wyglądać.”

Zaledwie trzy lata później, w 2000 roku, naukowiec zajmujący się komunikacją założył swoją firmę Spanx z 5 000 dolarów kapitału zalążkowego ze sprzedaży faksów. Blakely wpadła na ten pomysł, gdy na krótko przed imprezą sama stanęła przed problemem znalezienia odpowiedniej bielizny, która zapewniłaby „gładki wygląd” pod obcisłymi białymi spodniami. Rozwiązanie znajduje w rajstopach, jak pisze na swojej stronie internetowej : Blakely po prostu odcina nogawki obcisłych spodni i formuje „ładny rajstopowy dół”.

Blakely wywodzi nazwę firmy Spanx od angielskiego słowa „spank”, co dosłownie oznacza klapsa, ale także „klaps w tyłek”. A ponieważ błędnie napisane imiona są łatwe do zapamiętania w reklamach, po prostu zastępuje ks znakiem x.

Młoda założycielka z uporem znajduje najpierw producenta, który produkuje jej bieliznę, a na końcu dom towarowy, w którym może oferować swoje produkty. Klienci reagują entuzjastycznie, pranie staje się bestsellerem. W roku założenia amerykańska prezenterka Oprah Winfrey (67 l.) dowiedziała się o produktach marki Spanx i dodała bieliznę modelującą sylwetkę do swojej corocznej listy „Ulubionych rzeczy Oprah”. To był narodowy przełom Blakely.

Zaledwie dwanaście lat po założeniu własnej firmy, pojawia się na okładce magazynu biznesowego „Forbes” jako najmłodsza miliarderka w USA, która dorobiła się dzięki własnej pracy, a magazyn informacyjny „Time” wymienia ją jako jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób. W 2014 roku Forbes umieścił ją nawet na liście najpotężniejszych kobiet na świecie, pod numerem 93.

Dziś Forbes jest wycenia ją na 1,3 miliarda dolarów w wartości netto, a firma z siedzibą w Atlancie w stanie Georgia, zatrudniająca 750 pracowników, odnotowała w zeszłym roku sprzedaż od 300 do 400 milionów dolarów, według New York Times Profit od 50 do 80 milionów dolarów. 

W USA Spanx jest obecnie synonimem tzw. bielizny modelującej. Blakely osiągnęła to bez wydania centa na reklamę w ciągu pierwszych 16 lat i głównie bez stacjonarnego handlu detalicznego: Spanx generuje około dwóch trzecich swojej sprzedaży za pośrednictwem strony internetowej.

Można więc słusznie powiedzieć: Sara Blakely stworzyła amerykański sen – od zmywarki – w tym przypadku sprzedawcy faksów – do miliardera. I podobnie jak niektórzy z jej kolegów miliarderów, ona również chce uczynić świat lepszym miejscem – „jeden tyłek na raz”, jak pisze na swojej stronie internetowej : „I razem wierzymy, że uczynimy świat lepszym miejscem”. …jeden tyłek na raz!”

Blakely współpracuje tylko z kobietami w Blackstone

W 2006 roku zamężna matka czwórki dzieci założyła swoją fundację „ Fundacja Sary Blakely ”, aby wspierać inne kobiety poprzez edukację, przedsiębiorczość i sztukę. Siedem lat później dołączyła do inicjatywy „ The Giving Pledge ” Billa Gatesa (66 l.) i Warrena Buffeta (91 l.), w ramach której miliarderzy zobowiązują się przekazać co najmniej połowę swojego majątku na cele charytatywne.

Sara Blakely osiągnęła to wszystko, ponieważ była niezwykle wytrwała i nigdy się nie poddawała pomimo oporu, jak sama mówi. Są to prawdopodobnie najważniejsze cechy dla odnoszących sukcesy przedsiębiorców.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Rynek samochodowy nadal słabnie

AktualnościGiełdaWiadomości

Allianz zachwyca akcjonariuszy

AktualnościinnowacjeWiadomości

To najbardziej innowacyjne firmy średniej wielkości w Niemczech

AktualnościWiadomości

Były austriacki kanclerz Kurz wycofuje się z polityki

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: