Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościFinansePodatkiWiadomości

Rozliczenie z fiskusem – PIT samodzielnie czy z pomocą biura rachunkowego?

Początek roku to czas rozliczeń z fiskusem. Wiele osób decyduje się na samodzielne wypełnienie stosownych formularzy, inni zaś zwracają się o pomoc do profesjonalisty – biura rachunkowego lub księgowej.

Jak rozliczyć PIT?

Początek roku to czas rozliczeń z fiskusem. Podatnicy, chcąc spełnić ciążący na nich obowiązek, mogą skorzystać z kilku rozwiązań tj. rozliczyć się samodzielnie, przekazać przygotowanie zeznania podatkowego do biura rachunkowego lub powierzyć to zadanie księgowej, co na ogół ma miejsce w przypadku przedsiębiorców prowadzących księgowość z pomocą zatrudnionego specjalisty lub skorzystać z rozliczenia przygotowanego przez fiskusa porzez e-pit.

Wielu podatników wybiera samodzielne rozliczenie się z urzędem skarbowym, podkreślając, że dostępne programy rozliczeniowe i usługi m.in. Twój e-pit są dla nich dużym ułatwieniem. Na skorzystanie z pomocy biur rachunkowych decydują się zaś, które uzasadniają to nie tylko brakiem wiedzy, ale i czasu. Są to zatem często osoby prowadzące działalność gospodarczą, a także otrzymujące wynagrodzenie z kilku źródeł. Należy także pamiętać o konsekwencjach błędnego wypełnienia zeznania podatkowego, których można uniknąć decydując się na pomoc profesjonalisty.

Jaki jest koszt rozliczenia PIT przez księgową czy biura rachunkowe? Na cenę składa się wiele czynników m.in. to czy podatnik chce skorzystać z usługi biura, czy też samodzielnie działającej księgowej, czy rozlicza się z współmałżonkiem, czy w pojedynkę, a także w jakim terminie zgłosi się po pomoc. Nie bez znaczenia pozostaje także miejsce – biuro rachunkowe w Bielsku-Białej posiadać będzie bowiem znacząco różniący się cennik niż biuro w Warszawie lub Trójmieście.

Rozliczenie roczne – z jakiego formularza i ulg skorzystać?

Rozliczenie rocznych dochodów osiąganych w roku podatkowym podatnik musi poprzedzić wyborem odpowiedniego formularza PIT. Podatnicy mają do wyboru kilka formularzy, w zależności od tego, z jakiego źródła osiągali dochód lub przychód oraz według jakich zasad prowadzona jest ich księgowość w przypadku działalności gospodarczej. Jeśli podatnik już na tym etapie rozliczenia ma wątpliwości, warto rozważyć pomoc biura rachunkowego lub księgowej, aby uniknąć wypełniania niewłaściwego formularza PIT.

Problemy pojawić mogą się także w przypadku rozliczenia dochodów osiąganych za granicą. Z uwagi na złożoność przepisów, w tym Konwencję MLI, czy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, wsparcie biura rachunkowego może być w przypadku rozliczania tzw. PIT zagranicznego bardzo pomocne. W Bielsku usługę taką oferuje m.in. biuro 5 plus Consulting (5-plus.com.pl).

Jednym z bardzo istotnych elementów rozliczenia rocznego są tzw. ulgi podatkowe, które pozwalają w efekcie zmniejszyć wysokość podatku. Z jakich ulg może skorzystać podatnik? Nie sposób odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, wszystko zależy bowiem od indywidualnych okoliczności. Ulga na dziecko, ulga IKZE, ulga na badania i rozwój, darowizny na cele kultu religijnego – to tylko niektóre z przewidzianych prawem odliczeń. O tym, z których z nich można i warto skorzystać, najlepiej poinformuje księgowa lub rozliczające biuro rachunkowe. Jest to zatem kolejny argument, aby skorzystać z ich usług.

PIT-11 – kto i w jakim terminie musi go złożyć?

Jednym z obowiązków, jakie ustawodawca nałożył na płatnika, a nie na podatnika, jest złożenie formularza PIT-11. Stanowi on informację o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Upraszczając, można wskazać, że zobowiązani do jego złożenia są pracodawcy, którzy wykazują określone w formularzu PIT-11 informacje dotyczące swoich pracowników.

Co istotne, PIT-11 składany jest nie tylko do urzędu skarbowego, ale także do pracownika, czyli podatnika. Zawarte w nim informacje są bowiem podstawą do rocznego rozliczenia z fiskusem. Termin przesłania PIT-11 do urzędu skarbowego to maksymalnie ostatni dzień stycznia roku następującego po roku podatkowym. Podatnik zaś formularz powinien otrzymać nie później niż do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.

Należy podkreślić, że sporządzenie PIT-11 dla pracowników należy do kompetencji księgowych lub biur rachunkowych, prowadzących księgowość i obsługę kadrowo-płacową firmy.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Molestowanie seksualne w pracy jest dziś tak samo powszechne wśród kobiet jak 5 lat temu

AktualnościITWiadomości

Akcje Intela rosną po umowie z Amazonem

AIAktualnościITWiadomości

Microsoft zatwierdza nowy program skupu akcji o wartości 60 mld USD

AIAktualnościWiadomości

Ankieta: Wielu pracowników jest otwartych na sztuczną inteligencję, ale też się martwi

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły