Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AIAir FranceTechnologieWiadomości

Rośnie liczba start-upów

Po gwałtownych spadkach w Niemczech ponownie powstają kolejne start-upy . Jak wynika z analizy stowarzyszenia start-upów, którą dysponuje Niemiecka Agencja Prasowa, w pierwszej połowie 2024 r. powstały 1384 nowe firmy typu start-up. To o 15 proc. więcej niż w drugiej połowie 2023 r. i o ok. 7 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. „Znaczący wzrost liczby nowych start-upów pokazuje, że duch przedsiębiorczości jest w Niemczech silny”, mówi Helmut Schönenberger , wiceprezes stowarzyszenia start-upów. Po spadku w połowie 2022 r., obecnie wyłania się pozytywny trend.

Boom na start-upy programistyczne

W szczególności sektor oprogramowania napędza branżę, pokazuje badanie, na potrzeby którego firma analityczna Startupdetector oceniła dane z rejestrów handlowych. Przy 302 start-upach, co oznacza wzrost o 35 procent, jeden na pięć nowych start-upów działał w branży oprogramowania – co jest rekordem. Według stowarzyszenia start-upów odzwierciedla to rosnącą cyfryzację i wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w świecie korporacji. W szczególności chatbot ChatGPT wywołał szum na temat sztucznej inteligencji. Ogólnie rzecz biorąc, jak wynika z badania, liczba start-upów wzrosła niemal we wszystkich sektorach, szczególnie w handlu internetowym (plus 36 proc.), podczas gdy w branży spożywczej i medycznej panowała stagnacja.

Firma Musk otrzymuje sześć miliardów dolarów

xAI, firma AI prowadzona przez miliardera Elona Muska, otrzymała największy w raportowanym okresie zastrzyk gotówki w wysokości sześciu miliardów dolarów. Dostawca rozwiązań chmurowych CoreWeave, specjalizujący się w centrach danych AI, zabezpieczył 1,1 miliarda dolarów. Jest to główny czynnik wzrostu całkowitych inwestycji w start-upy z 16 procent do 79 miliardów dolarów – kontynuacja badania.

Jednak obecne wartości pozostają w tyle za tymi z poprzednich lat. W pierwszej połowie 2024 roku start-upy na całym świecie otrzymałyby 147 miliardów dolarów świeżych pieniędzy. To spadek o 5 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Jedną z przyczyn spadku są rosnące stopy procentowe, które powodują, że kredyty stają się droższe i atrakcyjniejsze są inne klasy aktywów. Wiele start-upów miało trudności ze zdobyciem pieniędzy i musiało zwolnić pracowników. 

Nowe start-upy rozwiająją się także poza hotspotami start-upów 

Według badania Startupdetector Berlin, Bawaria i Nadrenia Północna-Westfalia przodują w regionach pod względem liczby start-upów. Nastąpił znaczny wzrost, zwłaszcza w Nadrenii Północnej-Westfalii (plus 25 procent) i Berlinie (plus 28 procent). Berlin i Monachium pozostają bastionami startupów w tym kraju – przypada na nich ponad jedna czwarta wszystkich start-upów w kraju (26 proc.).

Mówi się, że nie tylko duże metropolie start-upowe, ale także wiele mniejszych miast i regionów odnotowuje wzrost liczby start-upów. Trzy lokalizacje związane z badaniami, obok Akwizgranu, Darmstadt i Heidelbergu, należą do najsilniejszych miast start-upów w przeliczeniu na mieszkańca. Rosnące znaczenie regionów pokazuje „potencjał drzemiący w całych Niemczech” – mówi Felix Engelmann , współzałożyciel Startupdetector.
Polecane artykuły
AktualnościWiadomościZarządzanie

Co motywuje wielu dyrektorów generalnych, takich jak Elon Musk?

AktualnościITTechnologieWiadomości

Chipowy gigant TSMC zaskakuje skokiem zysków

AktualnościMotoryzacjaWiadomości

Sprzedaż samochodów w Europie na najwyższym poziomie od pięciu lat

AktualnościFinanseWiadomości

Capital One przekaże 265 miliardów dolarów, aby zostać liderem kart kredytowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły