Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

 

Wielki znawca Rosji, założyciel wielu funduszy hadgingowych  Bill Browder postanowił oszacować majątek prezydent Rosji Władimira Putina. Według jego obliczeń Putin jest najbogatszym człowiekiem nie tylko Rosji, ba Europy ale całego świata. Prywatne aktywa Putina mają wynosić – uwaga – 200 miliardów dolarów.  Założyciel Microsofta Bill Gates uznawany za najbogatszego człowieka świata ma zaledwie majątek wyceniony na 80 mld dolarów!!!

Rzeczywiście Browder posiada wiedzę większą na temat Rosji, niż ktokolwiek inny w branży finansowej. Jako szef funduszu inwestycyjnego Hermitage Capital Management mocno wspierał Putina i był czołowym zagranicznym  inwestorem w Rosji. Wartość jego inwestycji wynosiła około 4 miliardów dolarów. Niestety karty odwróciły się Browderowi w 2005 roku, kiedy to nastąpił konflikt z Kremlem,  w wyniku którego odmówiono mu wjazdu do Rosji. Następnie zlikwidowano firmy Browdersa pod zarzutem przekrętów podatkowych. Jego prawnik zmarł w więzieniu, w niewyjaśnionych okolicznościach. I tak Browder z przyjaciela stał się zaciekłym wrogiem Putina.

Samoloty, jachty, pałace

W rozmowie z CNN Browder powiedział, że Putina od dawna uważa sie za jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Przez 14 lat kiedy Putin sprawuje władze w Rosji, kraj zarobił bardzo dużo pieniędzy, które nie zostały wydane na szkoły, drogi, szpitale, tylko wylądowały na prywatnych kontach i w funduszach w Szwajcarii. Ogromne pieniądze pojawiły się w pierwszych 8  latach rządów Putina, kiedy to odczuwało się niesamowity boom gospodarczy a stopy wzrostu oscylowały pomiędzy 7 a 8 procent. Od tego czasu spekuluje się całkiem otwarcie, że były oficer KGB dogadał się z obecnymi oligarchami.

Istnieją tez inne znacznie niższe szacunki majątku Putina jak ta Karena Dawisha z Miami University w Ohio, który wycenia majątek rosyjskiego prezydenta na 40 miliardów, liczne samoloty, jachty, pałace i kolekcję zegarków wartą 700 tys. dolarów.

Tajne pakiety akcji Putina

Rosyjski politolog Stanisław Biełkowski, przez jakiś czas urzędnik w służbie  prezydenta w jednym z wywiadów stwierdził, że Putin to przede wszystkim wielki biznesmen. “On kontroluje 37 procent udziałów Surgutneftjegas, o wartości rynkowej  20 mld euro. On również kontroluje 4,5 procent akcji Gazpromu.” Brytyjski “Guardian” powołując się na  Belkowskiego podał, że  Putin posiada “co najmniej 75 procent udziałów” szwajcarskiej firmy paliwowej  Gunvor, którą to założył pod koniec 90. , wraz  z rosyjskim miliarderem, przyjacielem Putina Gennadiem Timczenko i szwedzkim partnerem.

Najbogatszy człowiek świata

Namacalnych dowodów na jego udziały, akcje i inne aktywa ulokowane w Szwajcarii nie istnieją. W wyniku sankcji nałożonych na Rosję za udział w konflikcie ukraińskim, na czarnej liście rząd amerykański umieścił też współwłaściciela firmy Gunvor Timczenko z następującym uzasadnieniem: “Aktywności Timtschenko w sektorze energetycznym mają bezpośrednie powiązania z Putinem. On jest inwestorem w Gunvor i może mieć dostęp do aktywów firmy”, powiedział minister Skarbu USA.

Należy się zastanowić co sam Putin myśli o tych wszystkich spekulacjach pojawiających się w mediach a zwłaszcza na tę ostatnią, osoby dobrze poinformowanej czyli Browdera. Nie ma reakcji ze strony Kremla.  Kiedyś już prezydent Putin odniósł się do rewelacji dotyczących jego bogactwa ” Tak jestem najbogatszym człowiekiem w Europie, a nawet na świecie – powiedział Putin w 2008 roku. Najbogatszym ponieważ zbieram… emocje”. A co do jego prywatnego bogactwa, to doniesienia te nazwał śmieciami, wyssanymi z palca i podawanymi jako rewelacje w tabloidach.

Jak jest naprawdę dowiemy sie wówczas kiedy to jakieś renomowane pismo opublikuje ranking, czy jak kto woli listę najbogatszych na świecie. Myślę jednak, że nigdy na niej się nie znajdzie Władimir Władimirowicz Putin, jak go określił Browder najbogatszy człowiek świata “ważący” najprawdopodobniej 200 miliardów dolarów.

Polecane artykuły
AktualnościGospodarkaWiadomości

Polski przemysł – czy podda się czwartej rewolucji?

AktualnościEnergiaWiadomości

Czy 2021. będzie rokiem zielonej energii?

AktualnościHandelWiadomości

Top Market partnerem Fundacji Wolne Miejsce

AktualnościTechnologieWiadomości

Nasze smartfony na celowniku hakerów. Polacy nie zabezpieczają telefonów

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: