Artykuł miesiąca: Kielecki Park Technologiczny łączy firmy ze startupami

AktualnościWiadomości

Prokurator Generalny James pozywa Trumpa za oszustwo

 

Ostatnio Donald Trump (76) znalazł się w centrum uwagi głównie z powodu przeszukań FBI w jego posiadłości na Florydzie i jego roli w szturmie na Kapitol 6 stycznia 2021 r. Teraz były prezydent USA znajduje się pod presją w innej sprawie: w środę nowojorska prokurator generalna Letitia James (63) przedstawiła obszerny pozew o oszustwo, w tym przeciwko Trumpowi, jego firmie nazwanej jego imieniem i trójce dzieci Donalda Junior (44) . ), Eric (38) i Ivanka (40). Mówi się, że manipulowali wartością firmy Trump Organization na dużą skalę i przez lata.

Zgodnie z zarzutami Trump ma zwiększać lub zmniejszać swoje finanse w razie potrzeby, na przykład w celu łatwiejszego zaciągania pożyczek lub płacenia niższych podatków. Deutsche Bank również udzielał takich pożyczek, powiedział James. Za pomocą pozwu chce m.in. doprowadzić do tego, by Trumpowie musieli zapłacić 250 mln dolarów (250 mln euro) odszkodowania. Chce też, aby Trump i jego dzieci nigdy więcej nie mogli zasiadać w zarządach lub radach nadzorczych spółek w Nowym Jorku . Powinni też mieć zakaz zaciągania pożyczek lub kupowania nieruchomości w ciągu najbliższych pięciu lat, zażądał James.

„Donald Trump fałszywie zawyżył swoją fortunę miliardami dolarów, aby nieuczciwie się wzbogacić i oszukać system – a co za tym idzie, nas wszystkich” – powiedział James. Przez trzy lata prowadziła cywilne dochodzenia w sprawie korporacyjnego imperium Trumpa, powiedziała, że ​​rozmawiała z 65 świadkami i oceniła „miliony dokumentów”. Przez 10 lat Trump i pozostali pozwani dokonali błędnej wyceny aktywów w ponad 200 sprawach. 220-stronicowy pozew zawiera wiele przykładów, powiedział James.

Firma Trumpa zaprzeczyła zarzutom. „Jak wszyscy wiemy, dzisiejsze oskarżenie nie ma nic wspólnego z faktami ani z prawem” – powiedziała w środę Trump Organization. „Zamiast tego chodzi po prostu o politykę”.

Trump po raz kolejny przedstawia się jako ofiara, opisując akcję jako „kolejne polowanie na czarownice” przeciwko niemu, co James wykorzystał do zwiększenia własnych rankingów popularności. Tło: W USA prokuratorzy generalni zwykle należą do partii i są wybierani przez ludzi w wielu stanach. James jest członkiem Demokratów i będzie ubiegał się o reelekcję w listopadzie. „Letitia James jest najbardziej skorumpowanym prokuratorem generalnym w historii Stanów Zjednoczonych – obiecała podczas kampanii, że pozwie mojego ojca” – napisał w środę Eric Trump na platformie społecznościowej Truth Social, której współzałożycielem był jego ojciec.

Nie jest jasne, jak ten proces wpłynie na karierę polityczną Trumpa i nadchodzące wybory w Stanach Zjednoczonych. 76-letni republikanin wielokrotnie wskazywał, że chce ponownie kandydować na prezydenta w 2024 roku, ale jeszcze tego oficjalnie nie ogłosił. Eksperci uważają za mało prawdopodobne, aby jedna z często wieloletnich procedur z możliwością rewizji i renegocjacji przed wyborami w listopadzie 2024 r. doprowadziła do wyroku skazującego.

James uważa, że ​​Trump mógł również naruszyć prawo karne w stanie Nowy Jork i naruszyć prawo federalne USA. W środę poinformowała, że ​​przekazała również wyniki swojego śledztwa do IRS i prokuratury w celu ewentualnego śledztwa.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Dokąd polecimy Air France jesienią i zimą?

AktualnościITWiadomości

70% pracowników branży IT zauważa u siebie wypalenie zawodowe, co dziesiąty cierpi na depresję

AktualnościTechnologieWiadomości

W tym roku w Polsce przybyło 13 proc. jednoosobowych działalności IT - jest ich już blisko 150 tys.

AktualnościWiadomości

Sportowy brand Mercedesa notuje rekordowe wyniki sprzedaży

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: