Check Point wykorzystuje sztuczna inteligencję do walki z oszustwami

AktualnościWiadomościZarządzanie

Profesor Paweł Buszman, prezes American Heart of Poland Przedsiębiorcą Roku 2015

Współzałożyciel sieci klinik kompleksowo leczących schorzenia sercowo-naczyniowe został zwyciężą 13. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Tym samym będzie będzie reprezentował Polskę podczas światowego finału konkursu EY World Entrepreneur of the Year 2015 w Monako. Decyzję o przyznaniu nagrody podjęło Jury, niezależne od firmy doradczej EY – organizatora konkursu, pod przewodnictwem Jerzego Koźmińskiego.

Jury konkursu nagrodziło laureata, który mówi o sobie, że jest przedsiębiorczym lekarzem bądź przedsiębiorcą, który nigdy nie przestał być lekarzem. Laur najlepszego polskiego przedsiębiorcy został przyznany za „połączenie rzeczy pozornie niemożliwych do połączenia: zdolności ratowania tysięcy żyć ludzkich z wysoką efektywnością ekonomiczną leczenia”.

Profesor doktor habilitowany nauk medycznych Paweł Buszman jest kardiologiem, który pierwsze kroki zawodowe stawiał w Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu, kierowanym przez profesorów: Stanisława Pasyka i Zbigniewa Religę. Przedsiębiorca Roku 2015 jest pionierem w inwazyjnym leczeniu choroby wieńcowej przy użyciu stentów. To również współtwórca pierwszego programu interwencyjnego leczenia zawału serca w Polsce. Za swoją misję profesor Buszman uważa zapewnianie Polakom pełnej opieki kardiologicznej, począwszy od prewencji i profilaktyki, przez nowoczesne leczenie, aż po rehabilitację i stały monitoring stanu zdrowia. Kierowaną przez niego firmę tworzy ponad 30 placówek ratujących zdrowie i życie ponad 55 tysięcy pacjentów rocznie, a także Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz Uzdrowisko Ustroń. Sukcesem przedsięwzięcia, kierowanego przez profesora Buszmana, jest stworzenie i rozwijanie nowoczesnych klinik dostępnych dla każdego – poza dużymi miastami, blisko miejsca zamieszkania chorych. Taka filozofia przełożyła się na szybkość niesienia pomocy i skuteczność leczenia.

Paweł Buszman będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur of the Year 2015, który rozstrzygnie się w czerwcu przyszłego roku w Monako. O tytuł najlepszego przedsiębiorcy globu Polak będzie rywalizował z podobnymi sobie zwycięzcami lokalnych konkursów z ponad 60 państw świata.

– Przedsiębiorczość i innowacyjność będą w nadchodzących latach i dekadach niesamowitym koniem pociągowym polskiej gospodarki i naszą silną stroną. Bardzo się z tego cieszę – powiedział, wręczając nagrodę główną, Mateusz Morawiecki, Wicepremier i Minister Rozwoju.

Profesor Paweł Buszman, American Heart of Poland – zwycięzca w kategorii „Produkcja i Usługi”

Przedsiębiorca Roku 2015 zatriumfował również w kategorii „Produkcja i Usługi”, w której został wyróżniony za „przedsiębiorcze podejście do realizowania misji, które pozwoliło na obniżenie kosztów i podniesienie jakości usług medycznych w Polsce”.

Zwycięzcami w pozostałych kategoriach zostali:

Paweł Przewięźlikowski, Selvita – zwycięzca w kategorii „Nowe Technologie / Innowacyjność”

Współzałożyciel, główny akcjonariusz i prezes zarządu największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej innowacyjnej firmy biotechnologicznej, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych otrzymał nagrodę dla przedsiębiorcy, który „odważnie wpłynął na nieznane wody, umiejętnie rozpoznał i wykorzystał potencjał regionu aby stworzyć firmę o globalnym zasięgu, która wyznacza trendy w branży biotechnologicznej”.

Selvita powstała w 2007 roku w Krakowie. Poza Polską posiada również biura w największych ośrodkach biotechnologicznych na świecie – w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Ponad 80 procent przychodów krakowskiej firmy pochodzi z zagranicy, dzięki współpracy z największymi światowymi koncernami farmaceutycznymi. Działalność Selvity dzieli się na dwa segmenty: innowacyjny i usługowy. Innowacyjność to poszukiwanie nowych leków, szczególnie onkologicznych. Usługi natomiast to kompleksowe rozwiązania z zakresu chemii, biotechnologii oraz analityki chemicznej. Budując firmę Paweł Przewięźlikowski czerpie radość przede wszystkim z przygody intelektualnej. Jak podkreśla, tworzenie nowych rzeczy daje mu wyjątkową satysfakcję. Jego ambicją jest stworzenie polskiej firmy, której produkty mogą zmienić świat. Do takich z pewnością należą nowe leki, ratujące życie pacjentom chorym na raka.

Rafał Tomasiak, Zortrax – zwycięzca w kategorii „Nowy Biznes”

Nagroda została przyznana za „stworzenie firmy na miarę XXI wieku – rozpędzonej siłą internetowych społeczności i konkurującej na globalnych rynkach wysoką jakością produktów”.

Firmę, która jest producentem rozwiązań do druku 3D dla biznesu, Rafał Tomasiak założył w 2013 roku. Z oferty Zortraxu korzystają głównie projektanci, architekci i inżynierowie. Firma znajduje się w pierwszej dziesiątce światowych liderów w produkcji drukarek 3D. Sprzedaje swoje produkty w Polsce oraz prawie 60 krajach świata, stąd aż 80 procent przychodów pochodzi ze sprzedaży eksportowej. Celem przedsiębiorstwa jest znalezienie się w pierwszej trójce światowych liderów druku 3D w ciągu najbliższych 2 lat. W przyszłym roku spółka chce zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jednym z największych dotychczasowych sukcesów firmy było zdobycie finansowania w kampanii crowdfundingowej, która stała się równocześnie kampanią marketingową Zortraxu.

Maciej Formanowicz, Fabryki Mebli FORTE Formanowicz – nagroda specjalna

Nagroda specjalna została przyznana dla „meblarza, który nie został poetą, ale w zamian stworzył silną polską markę znaną na świecie”.

Spółka założona i prowadzona przez Macieja Formanowicza rozpoczęła działalność produkcyjną w 1992 roku. Od 1996 roku Fabryki Mebli FORTE są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Firma jest polskim producentem i eksporterem mebli, posiadającym cztery zakłady produkcyjne w Polsce oraz szereg spółek o profilu handlowym w kraju i za granicą. Eksport stanowi 82 procent produkcji. Fabryki Mebli FORTE dysponują własnymi strukturami sprzedaży na najważniejszych rynkach międzynarodowych. Mocną stroną firmy jest nowoczesna, międzynarodowa kultura organizacyjna. Maciej Formanowicz podkreśla, że ma w sobie gen przedsiębiorcy, a jego sukcesem jest to, że zostawi po sobie ogromne przedsiębiorstwo. Często mówi, że Polska jest częścią Europy, więc zarządzając firmą trzeba myśleć po europejsku, dlatego spółkę wyróżniają bezpośrednie relacje z międzynarodowymi klientami.

Zdaniem Jacka Kędziora, Partnera Zarządzającego EY Polska – Przedsiębiorcy mają kapitalne znaczenie dla Polski. Wszyscy tegoroczni zwycięzcy oraz finaliści udowadniają, że sukces polskich firm stanowi o sile i potencjale naszego kraju i jest nie tylko zauważany, ale coraz częściej mocno doceniany na konkurencyjnych, międzynarodowych rynkach.

W finale 13. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku znaleźli się także następujący przedsiębiorcy:

Piotr Bieliński – Action

Piotr Szewczyk – APS Energia

Piotr Prajsner – Cloud Technologies

dr Grzegorz Brona – Creotech Instruments

profesor Rafał Ohme – Neurohm

Daniel Mzyk – Paged

Izabella Wałkowska – Plastwil

Tomasz Hanczarek i Tomasz Misiak – Work Service

W skład niezależnego od EY Jury wchodzą wybitne osobowości biznesu oraz laureaci poprzednich edycji konkursu:

Jerzy Koźmiński – przewodniczący Jury, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności

Leszek Czarnecki – przewodniczący rady nadzorczej Getin Holding

Andrzej Dębowski – prezes DIE Inwestycje

Ryszard Florek – prezes zarządu FAKRO, Przedsiębiorca Roku 2010

Marcin Iwiński – wiceprezes zarządu CD Projekt, Przedsiębiorca Roku 2008

Adam Krzanowski – prezes Grupy Nowy Styl, Przedsiębiorca Roku 2014

Krzysztof Pawiński – prezes Grupy Maspex Wadowice, Przedsiębiorca Roku 2011

Ewald Raben – prezes Grupy Raben, Przedsiębiorca Roku 2012

Jacek Siwicki – prezes Enterprise Investors

Andrzej Wiśniowski – twórca i właściciel firmy WIŚNIOWSKI, Przedsiębiorca Roku 2013

Partnerzy konkursu: PKO Bank Polski, PKN Orlen, KGHM Polska Miedź, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Gazeta Wyborcza, Forbes, Radio TOK FM, Harvard Business Review Polska, Grupa Wirtualna Polska, TVN24 Biznes i Świat.

Partner Gali Finałowej konkursu: Totalizator Sportowy

Polecane artykuły
Aktualnoście-commerceWiadomości

Wycena SpaceX może obecnie sięgać nawet 350 miliardów

Aktualnoście-commerceTechnologieWiadomości

Sony świętuje 30-lecie Playstation

Aktualnoście-commerceWiadomości

Jak wykorzystać okres Adwentu w swojej karierze

Aktualnoście-commerceWiadomości

Dużo optymizmu w branży gier komputerowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *