Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościFinanseWiadomości

Prezes Fed, Powell, łagodzi obawy o inflację

 

Według prezesa Rezerwy Federalnej Jerome Powell (68) , amerykańska gospodarka, która została uderzona przez pandemiię,  będzie nadal uzależniona od pomocy ze strony władz monetarnych na długi czas. Ożywienie gospodarcze jest nadal „niespójne i dalekie od zakończenia” – powiedział Powell we wtorek podczas półrocznego przesłuchania w Senackiej Komisji Bankowej. Minie trochę czasu, zanim Rezerwa Federalna rozważy zmianę swojej polityki pieniężnej, aby pomóc krajowi wrócić do pełnego zatrudnienia. „Rozwój gospodarki nadal w dużej mierze zależy od przebiegu wirusa i środków podjętych w celu kontrolowania jego rozprzestrzeniania się”.

Powell jest przekonany, że polityka pieniężna musi nadal wspierać gospodarkę, powiedział strateg inwestycyjny Michael Arone z State Street Global Advisors. Dlatego nie oczekuje się zmian w polityce pieniężnej w dającej się przewidzieć przyszłości.

Fed pomaga obecnie gospodarce amerykańskiej, oferując bardzo niskie stopy procentowe i miesięczne zakupy papierów wartościowych o wartości 120 miliardów dolarów. Środki te „znacznie złagodziły warunki finansowania i zapewniają istotne wsparcie dla gospodarki” – powiedział Powell. Jest to jego pierwszy występ w Kongresie USA od zwycięstwa Demokratów w wyborach, które dało im kontrolę nad obiema izbami Izby. „Gospodarka jest jeszcze daleko od naszych celów dotyczących pełnego zatrudnienia i inflacji i prawdopodobnie minie trochę czasu, zanim będzie można dokonać dalszych znaczących postępów” – powiedział szef Fed.

Powell nie przewiduje gwałtownego ani trwałego wzrostu cen

Bank centralny zasygnalizował niedawno, że ograniczy zakupy obligacji tylko wtedy, gdy sytuacja na rynku pracy i inflacja ulegną radykalnej poprawie. Powell powiedział, że Fed będzie kupował co najmniej na takim wysokim poziomie, dopóki nie zobaczy znaczącego postępu w realizacji swoich celów. 

Ostatni raz stopa bezrobocia w USA wynosiła 6,3 proc. – to daleki pułap od celu pełnego zatrudnienia. Na amerykańskim rynku pracy nadal brakuje około dziesięciu milionów miejsc pracy w porównaniu z poziomem sprzed kryzysu. „Musimy zająć się pandemią, opanować ją, aby amerykańska gospodarka mogła się ponownie otworzyć” – powiedział Powell. Gospodarka USA może wzrosnąć o około 6 procent w bieżącym roku, biorąc pod uwagę rozpoczęte kampanie szczepień. W drugiej połowie roku konsumpcja prawdopodobnie znacznie wzrośnie, ale może to również spowodować wzrost cen. Ale jest mało prawdopodobne, że wzrost cen będzie silny lub trwały.

Powell wystąpi również w środę przed komisją Izby Reprezentantów USA. Jego perspektywy na kolejną kadencję powinny również zależeć od dwudniowego przesłuchania. Jego czteroletnia kadencja wygaśnie na początku 2021 roku. Prezydent USA Joe Biden musi w najbliższych miesiącach zdecydować, czy chce wysłać Powella, którego zaproponował na to stanowisko jego poprzednik Donald Trump , na drugą kadencję.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Rosamund Pike nie wierzy w „tuning ciała”

AktualnościWiadomościZdrowie

Świadectwo szczepień UE jeszcze przed wakacjami

AktualnościWiadomości

„Współczesne niewolnictwo” na rynku umów krótkoterminowych

AktualnościHRWiadomości

Co się zmieniło w rekrutacji managerów w 2021

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: