Co chiński raport na temat handlu zagranicznego oznacza dla świata?

Aktualnoście-commerceWiadomości

Prezes EBC Lagarde ostrzega przed słabością gospodarczą

Na krótko przed decyzją Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych Lagarde ostrzega przed słabą gospodarką w strefie euro. Bank centralny jest na dobrej drodze do walki z inflacją.
Prezes EBC Christine Lagarde ostrzega przed utrzymującą się słabością gospodarczą w strefie euro. Najnowsze dane sugerują, że w perspektywie krótkoterminowej można spodziewać się słabszego wzrostu gospodarczego, stwierdziła Lagarde podczas przesłuchania przed Komisją Ekonomiczną Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Jednak w dłuższej perspektywie ożywienie gospodarcze w obszarze wspólnej waluty prawdopodobnie ponownie nabierze tempa, stwierdziła Lagarde na dobry tydzień przed decyzją Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych podjętą 12 grudnia.

Według oceny Lagarde rynek pracy w strefie euro okazał się jak dotąd odporny pomimo pogorszenia koniunktury gospodarczej. Badania wskazują jednak na spowolnienie wzrostu liczby miejsc pracy i dalsze osłabienie popytu na pracowników – dodała.

EBC chce osiągnąć cel inflacyjny do 2025 r

Bank centralny nie spodziewa się także długoterminowego wzrostu inflacji w strefie euro . „W czwartym kwartale spodziewany jest przejściowy wzrost inflacji” – stwierdziła Lagarde. Jednak w nadchodzącym roku inflacja prawdopodobnie spadnie i w średnim okresie osiągnie cel inflacyjny EBC wynoszący 2%.

EBC ostatni raz obniżył podstawowe stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego w październiku; referencyjna stopa depozytowa wynosi 3,25%. Wielu ekonomistów spodziewa się dalszej obniżki o 0,25 punktu procentowego na kolejnym posiedzeniu stóp procentowych ze względu na spadającą inflację w strefie euro.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

P&C Düsseldorf chce przejąć sieć tekstylną Sinn

AktualnościWiadomości

Majątek miliarderów rośnie coraz szybciej

AktualnościWalutyWiadomości

Rodzina Trumpów zasila giełdy kryptowalut własnymi monetami

Aktualnoście-commerceWiadomości

Dlaczego Kanał Panamski jest tak cenny

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *