W Europie prawie co czwarty pracownik pochodzi z innego kraju. Migranci odgrywają coraz większą rolę, zwłaszcza w krajach o wysokich dochodach. Jak podała w raporcie Organizacja Pracy ONZ (MOP) w Genewie, w Europie Północnej, Południowej i Zachodniej ich udział wzrósł z 22,5 do 23,3 procent w latach 2013–2022.
Według raportu odsetek migrantów w populacji aktywnej zawodowo jest szczególnie wysoki w Europie, Ameryce Północnej i krajach arabskich. Wynika to między innymi ze starzenia się społeczeństwa w tych regionach świata. W miarę odchodzenia na emeryturę migranci zajmują miejsca pracy, a jednocześnie wzrasta zapotrzebowanie na opiekę nad osobami starszymi.
Migranci to wszyscy ludzie, którzy pracują w kraju innym niż ich kraj pochodzenia. MOP bierze pod uwagę zarówno osoby posiadające wizy pracownicze, jak i migrantów, którzy pracują w kraju przyjmującym bez dokumentów.
Sektor usług szczególnie zależny od migrantów
W 2022 r. dobre dwie trzecie zatrudnionych było w branży usługowej, wobec około połowy zatrudnionych w kraju. Ważny obszar w tej branży: opieka. Pracowało tu około 19 procent migrantów. MOP szacuje całkowitą liczbę migrantów na całym świecie na 284,5 miliona. Około 255,7 mln z nich było w wieku powyżej 15 lat, a więc w wieku produkcyjnym. W życiu zawodowym pracowało 167,7 mln osób – o 30 mln więcej niż w 2013 r.
Stopa bezrobocia wśród migrantów wyniosła 7,2 proc. i była nieco wyższa niż wśród krajowej ludności czynnej zawodowo (5,2 proc.). Według MOP przyczyny mogą obejmować bariery językowe, nieuznawane kwalifikacje szkoleniowe lub dyskryminację.