Artykuł miesiąca: KLM wylądował w Katowicach

AktualnościWiadomości

Po Liverpoolu na sprzedaż wystawiony jest także Manchester United

 

Cristiano Ronaldo (37 l.) od dawna kłóci się z Manchesterem United, az nim z klubem brytyjskiej Premier League. Tym, co powinno przyspieszyć nagłe zwolnienie pięciokrotnego światowego piłkarza, było ostatnie oskarżenie Portugalczyka w wywiadzie, że właściciele z USA nie są już zainteresowani „ManUtd”. Późnym wieczorem we wtorek właściciele poinformowali w oświadczeniu  , że analizują „wszystkie strategiczne alternatywy”, w tym nowe inwestycje, a także sprzedaż piątej obecnie w tabeli Premier League.Już nie w koszulce Man Utd: Ronaldo oskarżył trenera Erika ten Haga o „zdradę” i ostro skrytykował rodzinę Glazerów, która jest właścicielem klubu.

Manchester United jest notowany na nowojorskiej giełdzie od 2012 roku i jest obecnie wart około 2,5 miliarda dolarów. Akcje wzrosły już w poniedziałek i wtorek, aw środę wzrosły o dobre 10 procent  . W 2018 roku kapitalizacja rynkowa klubu wyniosła 4,3 miliarda dolarów w szczytowym momencie.

Jednak okaże się, czy tak szybko znajdzie się kupiec dla ManUtd. Ponieważ wybór dla potencjalnych inwestorów miliarderów jest coraz większy – oprócz ManUtd, sprzedaż rozważają także właściciele rywalizującego Liverpoolu pod wodzą trenera Jürgena Kloppa. Jim Ratcliffe (70 l.), multimiliarder i właściciel firmy petrochemicznej Ineos, wycofał swoje pierwotnie wyrażone zainteresowanie kupnem Manchesteru United w listopadzie.

Zgodnie z zapowiedzią, rodzina Glazerów wynajęła amerykański bank inwestycyjny Raine Group, aby zajął się ewentualną sprzedażą lub finansowaniem zewnętrznym. Obserwatorzy interpretują to ostatnie jako krok w kierunku ewentualnego przejęcia. Bankierzy Rothschild i eksperci z międzynarodowej firmy prawniczej Latham & Watkins doradzają właścicielom Man Utd w ich przedsięwzięciu.

Bank inwestycyjny Raine nie jest obcy biznesowi wartemu miliardy dolarów w Premier League. W tym roku zajmowała się już sprzedażą za ponad trzy miliardy dolarów klubu Premier League Chelsea FC amerykańskiemu miliarderowi Toddowi Boehly (49 l.) i Clearlake Capital. Boehly jest zaangażowany w kilka najlepszych drużyn w amerykańskiej lidze baseballowej NBA.

Właściciele nie cieszą się dobrą opinią wśród kibiców. W 2005 roku potępili w dużej mierze lewarowane przejęcie przez Glazerów, które obarczyło klub znacznym długiem. Zarzucają też właścicielom, że rodzina za mało inwestuje – np. w rozbudowę stadionu czy nowych piłkarzy – a jednocześnie zbiera spore dywidendy.

Według brytyjskich raportów właśnie dlatego fani widzą długą suszę w sporcie, przez którą przeszedł ManUtd. Ostatnio zawodowi piłkarze wygrali Ligę Europy i Puchar Ligi w 2017 roku. W szczególności Manchester City i Liverpool od lat dominują w angielskim profesjonalnym futbolu.

Według dyrektora generalnego Toma Wernera (72 l.), właściciele Liverpoolu, Fenway Sports Group (FSG), również rozważają sprzedaż. „Rozważamy sprzedaż. Ale nie ma pośpiechu” – wyjaśnił Werner w połowie listopada  , potwierdzając tym samym zainteresowanie FSG sprzedażą, która została ogłoszona na początku listopada.

Fenway Sports Group, która oprócz The Reds jest także właścicielem drużyny baseballowej Boston Red Sox w MLB, przejęła Liverpool w październiku 2010 roku za 300 milionów funtów. Bankierzy inwestycyjni z Goldman Sachs, których zadaniem jest ułatwienie ewentualnej transakcji z Morgan Stanley, szacują wartość 19-krotnych mistrzów Anglii na około pięć miliardów dolarów.

Mówi się, że jest już kilku potencjalnych nabywców The Reds, a trener Jürgen Klopp (55 l.) nadal ma kontrakt do 2026 roku. Jeszcze w 2021 roku Amerykanie odrzucili ofertę z Bliskiego Wschodu na równowartość 3,4 mld euro.

Liverpool i ManUtd chciały założyć europejską Superligę z innymi czołowymi europejskimi klubami w kwietniu ubiegłego roku , ale potem wstrzymały te plany, głównie z powodu ogromnego sprzeciwu ze strony fanów i innych klubów.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Tesla walczy ze słabą sprzedażą rabatami

AktualnościWiadomości

Straszenie utratą pracy jest toksyczne

AktualnościWiadomości

Pogłębienie współpracy polskich i niemieckich firm to recepta na niepewną przyszłość

AktualnościWiadomości

Mazowsze będzie mieć do wykorzystania ponad 9 mld zł z nowej perspektywy UE

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: