Artykuł miesiąca: KLM wylądował w Katowicach

AktualnościEnergiaWiadomości

Plany budowy farmy fotowoltaicznej w Legnicy budzą wątpliwości

 

Firmy należące do byłego sekretarza gminy Bogatynia chcą zbudować – wraz z inwestorem Projekt Solartechnik SA – farmę fotowoltaiczną w Legnicy. Problem w tym, że zaledwie 3 lata temu – jak donosił dziennik FAKT https://www.fakt.pl/polityka/sad-laskawy-dla-czlonkow-smieciowej-osmiornicy/cwmk8hb, inwestor wraz innymi członkami zarządu miejskiej spółki, zamieszani byli w tzw. śmieciową ośmiornicęproceder polegający na fałszowaniu dokumentów i zaniżaniu opłaty śmieciowej. Skarb Państwa mógł stracić nawet 7 mln zł. Oskarżeni trafili do aresztu i szybko (po kilku miesiącach) wyszli na wolność. Śledztwo trwa.

Nie minęły 3 lata a były m.in. wicestarosta gminy Zgorzelec (DF) prowadzi inwestycje fotowoltaiczne, wykorzystując stare układy w urzędach. Za pomocą firmy Clean Energy Sp zo.o. (i spółek zależnych SPV Krotoszyce 1 i SPV Krotoszyce 2) chce obecnie zbudować farmę fotowoltaiczną. Najpierw – z pomocą eksperta Antoniego Błąda (klasyfikatora na terenie Starostwa w Legnicy), pracującego dla administracji publicznej, który jest jednocześnie jego wspólnikiem w firmie Clean Energy – https://rejestr.io/krs/903485/clean-energy/powiazania – oraz spółkach celowych (SPV Krotoszyce 1 i SPV Krotoszyce 2), dokonuje zmiany klasyfikacji gruntów (gwarantujących niższe podatki).

Współpraca pozwala (pod koniec 2021) na wpłynięcie na decyzję Starostwa w Legnicy o zmianie klasyfikacji (obniżeniu klasy) ok. 170 ha gruntów w obrębie miejscowości Jaszków w Gminie Krotoszyce, należących do spółek byłego, zgorzeleckiego wicestarosty i A.Błąda. Duża cześć gruntów zmienia klasyfikację z klasy II na klasę IV a zmiany klasyfikacji dokonano na zwartym obszarze sąsiadujących ze sobą działek. W efekcie właściciele tych gruntów będą mogli m.in. zbudować elektrownie fotowoltaiczne bez potrzeby przeprowadzenia bardzo kosztownego procesu odrolnienia (przepisy dopuszczają możliwość budowy elektrowni fotowoltaicznych dla gruntach rolnych klasy IV i niższe bez potrzeby ich odrolnienia).

Na tym nie koniec…. Skuteczność wspólnika pozwala na pozytywną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji w postaci elektrowni fotowoltaicznej. Decyzja wydana zostaje na wniosek Konsulting Biznesowy i Doradztwo Prawne Daniel F. a następnie przeniesiona na rzecz spółki SPV Krotoszyce 1 i SPV Krotoszyce 2 – spółek zależnych od Green Energy, wraz za warunkami zabudowy oraz planami zagospodarowania terenu dla inwestycji w postaci elektrowni fotowoltaicznej.

Ostatecznie – w maju 2022 roku większościowy pakiet 52% udziałów w spółkach SPV Krotoszyce 1 i SPV Krotoszyce 2 – nabywa poważny inwestor – Projekt SolarTechnik SA.

Co na to Starostwo: Zmiana klasyfikacji gruntów na wskazanym obszarze została przeprowadzona i udokumentowana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa… Zgodnie § 5 ust.2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 listopada 2012 r. w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów (Dz. U. z 2012 r., poz. 1246) czynności klasyfikacyjne, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1-3 ww. rozporządzenia, przeprowadza upoważniony przez Starostę klasyfikator. Gotowość do przeprowadzenia klasyfikacji w tutejszym urzędzie zgłosiło 8 klasyfikatorów. Każdy z nich legitymuje się odpowiednimi umiejętnościami w dziedzinie klasyfikacji, potwierdzonymi ukończeniem odpowiednich kursów, szkół podyplomowych oraz ilością przeprowadzonych postępowań klasyfikacyjnych. Pan Antoni Błąd złożył dokumenty potwierdzające jego uprawnienia i przygotowanie do przeprowadzenia klasyfikacji. Zmiana klasyfikacji gruntów została przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Stanowisko Prokuratury: Odpowiedź na pytanie nie należy do zakresu kompetencyjnego prokuratora. Niemniej jednak, prokuratura informuje o przekazaniu sprawy do Komendy Miejskiej Policji w Legnicy w celu przeprowadzenia niezbędnych czynności….

Zródła:

https://www.bogatynia.info.pl/newsy/wiadomosci/11631-gmina-ma-nowego-sekretarza

http://krs.infoveriti.pl/Spv,Krotoszyce,1,Bogatynia,KRS,0000948223.html

https://rejestr.io/krs/903485/clean-energy/powiazania

https://zgorzelec.naszemiasto.pl/daniel-fryc-odwolany-nowym-wicestarosta-zostal-mariusz/ar/c1-3844826

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Amerykańskie organy antymonopolowe pozywają miliardową transakcję Microsoftu

AktualnościWiadomościZarządzanie

Maria Valdes zostaje dyrektorem produktu w firmie Puma

AktualnościWiadomości

Powrót świątecznych spotkań

AktualnościWiadomości

Czy Polacy potrzebują adrenaliny?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: