Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościFinansePodatkiWiadomości

PIT online 2023 — jak rozliczyć? 

Rozliczenie podatkowe to coroczny obowiązek każdego obywatela, który w roku poprzednim uzyskał jakiekolwiek przychód finansowy. Dawniej procedura ta była czasochłonna i skomplikowana. Dziś natomiast formalność tę można załatwić w dosłownie kilka minut przez internet. Sprawdźmy więc, jak rozliczyć PIT online. To naprawdę proste!

PIT online 2023 — do kiedy? 

Rozliczenie PIT online za 2022 rok ma wyznaczony jeden termin dla wszystkich podatników. Oznacza to, że niezależnie od tego, jaką formę opodatkowania wybierzemy, ostateczna data składania deklaracji będzie taka sama. Każdego roku podatnicy mają czas na wypełnienie i złożenie formularza PIT do końca kwietnia. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ostatni dzień miesiąca wypada w weekend lub inny dzień wolny od pracy. Wtedy termin ten przesuwany jest na najbliższy dzień roboczy. Tak też właśnie będzie w roku 2023. W związku z tym, że zarówno 30 kwietnia, jak i 1 maja to dni wolne od pracy, na złożenie deklaracji PIT będziemy mieć aż o 2 dni więcej, ponieważ termin rozliczenia przesunie się na 2 maja 2023. 

Jak rozliczyć PIT online? 

Jeszcze kilka lat temu rozliczanie podatków było udręką. Dziś jest to na szczęście naprawdę proste! Każdy może bowiem rozliczyć PIT online — zajmuje to dosłownie kilkanaście minut. Jedyne czego potrzebujemy, to dostęp do internetu. Pytanie tylko, jak właściwie wypełnić PIT online za 2022 rok? W tej kwestii mamy kilka możliwości. 

Program do PIT

Pierwszym sposobem na rozliczenie PIT online jest skorzystanie ze specjalnych programów do PIT. W internecie znajdziemy wiele takich narzędzi. Warto jednak korzystać jedynie z tych sprawdzonych i rekomendowanych. Jednym z takich właśnie programów jest PITax. Z pomocą tego programu z łatwością wypełnimy nasz PIT online. Wystarczy wybrać odpowiedni formularz i uzupełnić go na podstawie właściwych dokumentów. Obsługa programu jest bardzo intuicyjna, dlatego też poradzi sobie z nią dosłownie każdy. 

e-Urząd Skarbowy 

Możemy też w bardzo prosty sposób rozliczyć PIT online przy pomocy e-Urzędu Skarbowego. To nowe rozwiązanie, wprowadzone przez Ministerstwo Finansów, by usprawnić procedurę składania PIT. I rzeczywiście – obecnie nie ma chyba łatwiejszej metody na rozliczenie. By złożyć swoją deklarację podatkową, wystarczy jedynie zalogować się na stronie e-Urzędu Skarbowego. Tam czekać już będzie na nas wypełniony formularz. Nam zostaje jedynie sprawdzić jego poprawność i wprowadzić ewentualne zmiany. 

Zwolnienia i ulgi

Przy rozliczaniu PIT za 2022 rok warto pamiętać o ulgach i zwolnieniach, jakie obowiązują w 2023 roku. Do najważniejszych należy między innymi ulga na robotyzację, zabytki i terminal płatniczy, czy też zwolnienie świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego. 

Jak wysłać PIT online? 

Jak dostarczyć wypełniony już PIT do odpowiedniego Urzędu Skarbowego? Tutaj także istnieje kilka możliwości. Zacznijmy od tych tradycyjnych. Do tej grupy zaliczymy aż dwie metody. Przez większość czasu to właśnie one cieszyły się największą popularnością. Pierwszą z nich jest osobiste dostarczenie deklaracji PIT w placówce Urzędu Skarbowego. Bez wątpienia jest to sposób najbardziej czasochłonny i angażujący, dlatego też obecnie niewiele osób decyduje się na taką opcję. Całkiem wielu podatników wciąż wysyła jednak swój PIT pocztą. W tym przypadku należy wydrukować dokumenty i przesłać je do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Ma to jednak swoje minusy, ponieważ musimy mieć na uwadze możliwe opóźnienia w dostarczeniu listu. Aktualnie możemy jednak także nie tylko wypełniać, ale i wysyłać PIT online. To metoda najprostsza i najszybsza, dlatego warto na nią postawić!

 

]

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

7 korzyści z profesjonalnej obsługi kadrowo-płacowej dla Twojej firmy

AktualnościWiadomości

AI jako tłumacz: czy już nigdy nie będziemy musieli uczyć się języka?

AktualnościWiadomości

Spadające ceny samochodów elektrycznych powodują wzrost stawek leasingowych

AktualnościWiadomości

Europejscy producenci narzekają na niebezpieczne zabawki w Temu

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: