Langkawi - perła w koronie Malezji

AktualnościChinyWiadomości

Pekin zacieśnia kontakty z zachodnimi dyrektorami generalnymi

Wicepremier Chin He Lifeng (70) spotkał się z wysoko postawionymi przedstawicielami firm Apple , Pfizer, Mastercard i Eli Lilly, informuje chińskie Ministerstwo Handlu. „Chiny będą nadal ulepszać środowisko biznesowe i chętnie przyjmą więcej inwestycji od międzynarodowych firm” – powiedział przedstawicielom firmy. 

Senator USA spotyka się z premierem

Republikański senator USA Steve Daines spotkał się już w niedzielę w Pekinie z premierem Chin Li Qiangiem, w towarzystwie kilku wysoko postawionych przedstawicieli amerykańskich korporacji . Nietypowe spotkanie odbyło się po szczycie gospodarczym w stolicy Chin. Tak wynika z raportu zagranicznych mediów. Dainesowi, który reprezentuje stan Montana w Senacie USA, towarzyszyły m.in. amerykańskie firmy Qualcomm, Pfizer i Boeing. 

Jest to pierwsza wizyta wysoko postawionego amerykańskiego polityka w Chinach od czasu ponownego wprowadzenia się prezydenta USA Donalda Trumpa do Białego Domu w styczniu. Natychmiast rozpoczął spór handlowy i nałożył wysokie cła specjalne na import z Chin. Rząd w Pekinie liczy na porozumienie z Trumpem, które pozwoli uniknąć wojny handlowej.

W obecności członków zarządu, takich jak Roland Busch (60; Siemens), Oliver Zipse (61; BMW) i Ola Källenius (55; Mercedes-Benz), którzy siedzieli w pierwszych rzędach obok ważnych chińskich ministrów, Li podkreślił, że powrót do „prawa dżungli” byłby „tragedią dla ludzkości”. Chiny nie mają nic przeciwko konkurencji, pod warunkiem że opiera się ona na regułach i nie ma na celu ograniczania innych – powiedział Li.

Prezesi niemieckich firm wzywają do zmniejszenia barier

Prezes Siemensa, Busch, wyjaśnił w krótkim przemówieniu, że globalna gospodarka przechodzi „ogromną restrukturyzację”. Chiny odpowiedziały na pytanie, skąd pochodzi wzrost gospodarczy, wykorzystując zaawansowaną technologię i wysoką wydajność, wskazując jako przykład sztuczną inteligencję DeepSeek. 

Prezes BMW, Zipse, podkreślił, że jest przeciwny protekcjonizmowi ze względu na presję wynikającą z ograniczeń handlowych. Nawiązał do pozwu, jaki monachijska firma wytoczyła UE w sprawie ceł nałożonych przez Brukselę na samochody elektryczne wyprodukowane w Chinach. Członek zarządu Mercedes-Benz, Källenius, również odniósł się do podobnego pozwu złożonego przez jego firmę. Podkreślił, że otwarcie rynków jest receptą na sukces. Współpraca Niemiec i Chin może przynieść wiele korzyści. Trzeba usunąć bariery i znaleźć rozwiązania poprzez negocjacje, domagał się Källenius.

Wydarzenie, China Development Forum, to coroczny szczyt, podczas którego szefowie krajowych i zagranicznych firm spotykają się w Pekinie z czołowymi chińskimi politykami, stowarzyszeniami i ekspertami. Chiny są niezwykle ważnym rynkiem zbytu dla wielu firm, lecz słaby popyt w drugiej co do wielkości gospodarce świata ostatnio utrudnił działalność wielu z nich.

Polecane artykuły
Aktualnościataki cyberCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Pierwszy na świecie firewall dla blockchain. Check Point i Fuse Network ochronią transakcje w Web3

AktualnościWiadomości

Polityka taryfowa powoduje spadek eksportu USA

AktualnościWiadomości

René Obermann zostanie przewodniczącym rady nadzorczej SAP

AktualnościWiadomości

Chińscy producenci podróbek luksusowych ubrań są uwikłani w wojnę handlową

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *