Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościMotoryzacjaWiadomości

Osiem miliardów euro straty Renault w roku 2020

 

Francuski koncern samochodowy Renault dostrzega oznaki odwrócenia trendu po stracie 8 miliardów euro w roku pandemii 2020. W drugiej połowie roku sprzedaż nieco wzrosła, a zysk uległ poprawie – poinformowała dzisiaj spółka. Dzięki podwyżkom cen niektórych modeli grupa ponownie zarobiła w trzecim i czwartym kwartale. Chociaż sprzedaż nadal spada, nie jest już tak silna jak wcześniej.

Nowy szef Renault Luca de Meo (53 l.) ogłosił o wprowadzeniu firmy na „ścisłą dietę”.

De Meo chce przywrócić producentowi samochodów na drogę prowadzącą do sukcesu poprzez ostrzejszy kurs oszczędnościowy i przejście na grupę technologii opartej na oprogramowaniu. Powiedział, że Renault robi większe postępy niż oczekiwano, jeśli chodzi o obniżenie kosztów stałych o dwa miliardy euro. Cel mógłby zostać osiągnięty do końca roku.

Jednocześnie de Meo zgodził się, że rok 2021 powinien być kolejnym trudnym rokiem, nie tylko ze względu na niedobór chipów, który dotyka obecnie przemysł motoryzacyjny na całym świecie. Kryzys chipowy może osiągnąć szczyt w drugim kwartale i wpłynąć na produkcję 100 000 samochodów.

W 2020 roku Renault, podobnie jak reszta branży, ucierpiało z powodu pandemii koronawirusa. Wynik końcowy to rekordowa strata w wysokości ośmiu miliardów euro. Minus jest większy niż oczekiwali analitycy. Udział Renault spadł o 8,5 procent na początku notowań w Paryżu i wyniósł rano minus 5 procent. Sprzedaż spadła o jedną piątą do 43,5 miliarda euro.

Oprac. Andrzej Mroziński

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Australia uchwala kontrowersyjną ustawę medialną

AktualnościPracaWiadomości

323 tys. osób nie pracowało przez pandemię w czwartym kwartale 2020 r.

AktualnościFinanseWiadomości

Szef McKinsey, Kevin Sneader, stracił pracę

AktualnościITWiadomości

Wyzwania i szanse cyfrowej transformacji w ciągu ostatnich lat

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: