Co chiński raport na temat handlu zagranicznego oznacza dla świata?

AktualnościWiadomości

Ørsted powołuje nowego dyrektora finansowego i dyrektora operacyjnego

Duński operator farm wiatrowych Ørsted powołał do swojego zarządu dwóch nowych członków: Trond Westlie zostanie nowym dyrektorem finansowym od 1 kwietnia, a Patrick Harnett będzie dyrektorem operacyjnym (COO), ogłoszonym we wtorek największym na świecie deweloperem morskich farm wiatrowych. Westlie był dyrektorem finansowym duńskiego giganta żeglugowego AP Moller-Maersk w latach 2010–2017, a ostatnio pełnił kilka funkcji w radach nadzorczych. Harnett natomiast pracuje w Ørsted od 2016 roku i wcześniej był odpowiedzialny za rozwój projektu i budowę „Hornsea 3”, która po ukończeniu będzie największą morską farmą wiatrową na świecie.

Po klęsce wartej miliardy dolarów Ørsted rozstał się w listopadzie z dyrektorem finansowym Danielem Lerupem (39 l.) i Richardem Hunterem (54 l.), odpowiedzialnym za działalność operacyjną. Duńska grupa anulowała projekty offshore w USA i Wielkiej Brytanii ze względu na spiralę kosztów i problemy w łańcuchu dostaw . W efekcie Orsted w 2023 roku poniósł stratę w wysokości 20,2 (plus 15,0) miliardów koron. Grupa musiała odpisać prawie 4 miliardy euro z powodu wstrzymania prac w pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku. Dodatkowo utworzono wielomiliardowe rezerwy na potencjalne odszkodowania w związku z rozwiązaniem umowy, które nie są jeszcze ujęte w amortyzacji. Od tego czasu Rasmus Errboe , dyrektor europejskiego biznesu, pełni funkcję tymczasowego dyrektora finansowego .

Na początku lutego Ørsted ogłosił kompleksowy program oszczędnościowy obejmujący redukcję zatrudnienia. Celem jest zmniejszenie kosztów stałych o miliard koron duńskich do 2026 r., co wiązałoby się z redukcją od 600 do 800 stanowisk pracy na całym świecie. Dyrektor generalny Mads Nipper (57 l.) również ograniczył swoje plany inwestycyjne i mocowe, nie wypłaci dywidendy za lata 2023–2025 i do 2030 r. sprzeda aktywa o wartości około 115 miliardów koron (15,4 miliarda euro).

Kolejną niedawną katastrofą w branży był Siemens Energy , który w ubiegłym roku odnotował rekordową stratę. Jednak w styczniu grupa zajmująca się technologiami energetycznymi przekonała inwestorów lepszymi od oczekiwań danymi kwartalnymi. Grupa powróciła do rentowności w pierwszym kwartale. Ożywienie cen, które rozpoczęło się pod koniec października, następnie ponownie nabrało tempa.

W poniedziałek na walnym zgromadzeniu Siemens Energy ekonomistka Veronika Grimm (52 ​​l.) została wybrana na nowego członka rady nadzorczej. Pikantne było to, że była spółka-matka Siemens głosowała przeciwko niej, choć od grudniowej nominacji milczała na temat ewentualnych obaw związanych z konfliktem interesów. Lekcja złego zarządzania kryzysowego .
Polecane artykuły
Aktualnościataki cyberCheck PointWiadomości

Pożary w LA oraz kody QR. Wyłudzono dane 80 osób!

AktualnościWiadomości

Richemont błyszczy rekordową sprzedażą w kwartale świątecznym

AktualnościWiadomości

Niemcy gromadzą na swoich kontach biliony euro

Aktualnoście-commerceWiadomości

Akcje Zalando rosną po dobrych danych biznesowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *