Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościHandelWiadomości

Opowiedz o swojej marce. Postaw na storytelling, by pobudzić emocje

 

Nie od dziś wiadomo, że konsumenci podczas robienia zakupów kierują się emocjami. Te można łatwo wzbudzić, stosując jedną z najskuteczniejszych metod marketingowych – storytelling.

  1. Storytelling to nie tylko słowa
  2. Jak storytelling pomoże promować markę?
  3. Storytelling, który znamy z mediów

Storytelling, nazywany też marketingiem narracyjnym, poprzez słowa i budowaną dzięki nim historię, odwołuje się do emocji. Jeśli przekaz zapadnie w pamięć konsumentom, uznaje się go za skuteczną metodę marketingową. W porównaniu do innych sposobów budowania świadomości marki, storytelling jest stosunkowo prosty do wykorzystania, pod warunkiem, że opowieść jest dobrze dobrana do docelowej grupy konsumentów.

Storytelling to nie tylko słowa

Stosując storytelling, można wykorzystać jedynie słowa – pisane lub mówione, w zależności od potrzeb. To często jednak za mało, ponieważ same słowa nie wprowadzają interaktywnego elementu, a więc opcji nawet pozornego kontaktu nadawcy z odbiorcą. Z tego powodu znacznie częściej storytelling przybiera formę, np. spotów video, w których oprócz słów mówionych wykorzystuje się również gesty, ruch, wokalizację czy inne elementy wprowadzające ekspresję.

Cechą charakterystyczną marketingu narracyjnego jest jego otwarta forma. Tego rodzaju przekaz bazuje często na niedopowiedzeniach, które pozostawiają pole dla ludzkiej wyobraźni, a niejako nawet wymuszają jej wykorzystanie przez odbiorców. Dzięki temu słuchacz nie pozostaje bierny, ale staje się pewnego rodzaju współtwórcą przedstawianej historii. To, jak daleko można pójść w kreowaniu rzeczywistości za pomocą słów, zależy w dużej mierze od kontekstu kulturowego grupy docelowej, która stanie się odbiorcą przekazu. Dla jednych ważna jest możliwość swobodnej interpretacji, dla innych taka opcja będzie oznaczała duży nietakt ze strony promującej się firmy.

Jak storytelling pomoże promować markę?

W świecie marketingu storytelling jest wykorzystywany nie tylko do tworzenia wizerunku marki, ale również do promowania jej poszczególnych produktów, przyświecającej jej misji czy pozyskiwania wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Zastosowanie marketingu narracyjnego jest więc bardzo szerokie, a co najważniejsze, skuteczne. Częste powtarzanie tej samej historii sprawia, że konsumenci z czasem zaczynają myśleć, że “tak było zawsze”, a “ta marka nie zmieniła się od lat i można jej zaufać”. Potencjał, jaki tkwi w storytellingu, może przynieść firmie ogromne korzyści, jednak wykorzystany nieumiejętnie, powoduje równie wielkie szkody. Raz powstałe skojarzenia trudno jest zmienić – nie jest to niemożliwe, ale wymaga wiele pracy i funduszy, dlatego tworzenie kampanii storytellingu warto poświęcić specjalistom, takim jak agencja marketingowa Harbingers.io.

Storytelling, który znamy z mediów

Dla wielu osób marketing narracyjny to pojęcie zbyt abstrakcyjne, aby zrozumieć je jedynie na podstawie opisu. Jego zasady łatwiej jest przyswoić, analizując konkretne przykłady. Jednym z nich może być kampania popularnego serwisu aukcyjnego Allegro, którą kilka lat temu można było obserwować w mediach. Starszy, samotny Pan wygląda przez okno, po czym podchodzi do komputera i zamawia zestaw do nauki języka angielskiego dla początkujących. Po kilku śmiesznych scenach, w których bohater powtarza podstawowe słowa i zwroty widać, jak podczas świąt wita się ze swoją wnuczką, którą odwiedził w Wielkiej Brytanii. Innym przykładem jest kampania Dove, z której wynika, że to marka bliska zwykłemu człowiekowi – kobietom i mężczyznom, którzy nie są idealni, ale ich życie staje się lepsze, dzięki używaniu produktów Dove. Przykłady można mnożyć, ponieważ storytelling wykorzystują niemal wszystkie liczące się na rynku marki.

Polecane artykuły
AktualnościInwestycjeWiadomości

Rusza nowy fundusz Ipopema TFI na rynku złota i metali szlachetnych

Aktualnoście-commerceWiadomości

Dostawy w e-commerce a ekologia

AktualnościWiadomości

Linie Emirates zaobserwowały większe zainteresowanie posiłkami roślinnymi podczas Veganuary

AktualnościITWiadomości

Czego rynek pracy nauczy się od branży IT w 2022 roku?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: