
Jedna z największych transakcji w branży półprzewodników upadła. Amerykański producent chipów Nvidia nie przejmie brytyjskiego konkurenta Arma. Szef Softbanku , Masayoshi Son (64 l.), który jest właścicielem projektanta chipów, chce zamiast tego spróbować sprzedać Arm poprzez IPO, donosi Wall Street Journal . Strony rezygnują z transakcji o wartości miliarda euro, która od początku była kontrowersyjna z powodu obaw antymonopolowych organów regulacyjnych.
Według raportu, Son chce rozpocząć IPO Arm jeszcze w tym roku. Jednak inwestorowi technologicznemu może być znacznie trudniej generować płynne środki w czasach znacząco spadających wycen całego jego portfela. Grupa zainwestowała dużo pieniędzy w drugi fundusz wizji, który inwestuje w ponad 150 start-upów. Jednak presja na prezesa Softbanku, aby zwiększyć zyski i uzyskać więcej dla swoich akcjonariuszy, znacznie wzrosła, twierdzą analitycy.
Softbank kupił Arm w 2016 roku za około 32 miliardy dolarów. Zgodnie z umową, która teraz została zerwana, konglomerat otrzymałby 12 miliardów dolarów w gotówce dla Arm i do 8,1% akcji od Nvidii – co równałoby się 50 miliardom dolarów przy obecnych cenach rynkowych. Softbank i Nvidia odmówiły komentarza do raportu. Softbank pobiera teraz opłatę za przelew w wysokości 1,25 miliarda dolarów za nieudaną transakcję z Nvidią.
Upadła umowa jest również porażką dla szefa Nvidii, Jen-Hsuna Huanga (58). Współzałożyciel projektanta układów scalonych stworzył prawdziwe imperium układów z branży kart graficznych. Wraz z przejęciem Arm Huang chciał wyjść poza historyczną niszę firmy. Nvidia zyskała pozycję najcenniejszej amerykańskiej firmy produkującej chipy dopiero w 2020 roku, a jej udziały wzrosły w zeszłym roku o 82 procent. I jest jeszcze jeden przegrany: według Wall Street Journal, szef Arm Simon Segars (54) zdecydował się zrezygnować i ma zostać zastąpiony przez wewnętrznego menedżera Rene Haasa.
Nie należy lekceważyć przeszkód regulacyjnych i wymogów dotyczących fuzji w tak kluczowych branżach: na przykład w 2018 r. Qualcomm zrezygnował z 44 miliardów dolarów przejęcia NXP Semiconductors po prawie dwóch latach. Stany Zjednoczone wcześniej zakazały przejęcia Qualcomm przez konkurenta.
Wszystkie obietnice Nvidii i Arma nie przyniosły efektów
Arm jest uważany za „klejnot koronny” brytyjskiego przemysłu technologicznego. Jej energooszczędne architektury chipowe są używane w 95 procentach smartfonów produkowanych na całym świecie i w równym odsetku chipów opracowanych w Chinach . Ale technologia Arms znajduje się również w chipach w samochodach i fabrykach. Giganci technologiczni, tacy jak Apple, Qualcomm i Advanced Micro Devices, polegają na jego doświadczeniu w projektowaniu całej gamy swoich chipów. Arm oferuje swoje projekty każdemu, nie faworyzując żadnej konkretnej firmy. Nvidia i Arm zapewnili, że to się nie zmieni, jeśli umowa dojdzie do skutku. Najwyraźniej z tą obietnicą nie mogli się dodzwonić do organów regulacyjnych.