Wspólne oświadczenie po spotkaniu Chin, Rosji i Iranu w Pekinie

 

AktualnościTechnologieWiadomości

Nvidia i Softbank odwołują transakcję na 50 miliardów dolarów

Jedna z największych transakcji w branży półprzewodników upadła. Amerykański producent chipów Nvidia nie przejmie brytyjskiego konkurenta Arma. Szef Softbanku , Masayoshi Son (64 l.), który jest właścicielem projektanta chipów, chce zamiast tego spróbować sprzedać Arm poprzez IPO, donosi Wall Street Journal . Strony rezygnują z transakcji o wartości miliarda euro, która od początku była kontrowersyjna z powodu obaw antymonopolowych organów regulacyjnych.

Według raportu, Son chce rozpocząć IPO Arm jeszcze w tym roku. Jednak inwestorowi technologicznemu może być znacznie trudniej generować płynne środki w czasach znacząco spadających wycen całego jego portfela. Grupa zainwestowała dużo pieniędzy w drugi fundusz wizji, który inwestuje w ponad 150 start-upów. Jednak presja na prezesa Softbanku, aby zwiększyć zyski i uzyskać więcej dla swoich akcjonariuszy, znacznie wzrosła, twierdzą analitycy.

Softbank kupił Arm w 2016 roku za około 32 miliardy dolarów. Zgodnie z umową, która teraz została zerwana, konglomerat otrzymałby 12 miliardów dolarów w gotówce dla Arm i do 8,1% akcji od Nvidii – co równałoby się 50 miliardom dolarów przy obecnych cenach rynkowych. Softbank i Nvidia odmówiły komentarza do raportu. Softbank pobiera teraz opłatę za przelew w wysokości 1,25 miliarda dolarów za nieudaną transakcję z Nvidią.

Upadła umowa jest również porażką dla szefa Nvidii, Jen-Hsuna Huanga (58). Współzałożyciel projektanta układów scalonych stworzył prawdziwe imperium układów z branży kart graficznych. Wraz z przejęciem Arm Huang chciał wyjść poza historyczną niszę firmy. Nvidia zyskała pozycję najcenniejszej amerykańskiej firmy produkującej chipy dopiero w 2020 roku, a jej udziały wzrosły w zeszłym roku o 82 procent. I jest jeszcze jeden przegrany: według Wall Street Journal, szef Arm Simon Segars (54) zdecydował się zrezygnować i ma zostać zastąpiony przez wewnętrznego menedżera Rene Haasa.

Nie należy lekceważyć przeszkód regulacyjnych i wymogów dotyczących fuzji w tak kluczowych branżach: na przykład w 2018 r. Qualcomm zrezygnował z 44 miliardów dolarów przejęcia NXP Semiconductors po prawie dwóch latach. Stany Zjednoczone wcześniej zakazały przejęcia Qualcomm przez konkurenta.

Wszystkie obietnice Nvidii i Arma nie przyniosły efektów

Arm jest uważany za „klejnot koronny” brytyjskiego przemysłu technologicznego. Jej energooszczędne architektury chipowe są używane w 95 procentach smartfonów produkowanych na całym świecie i w równym odsetku chipów opracowanych w Chinach . Ale technologia Arms znajduje się również w chipach w samochodach i fabrykach. Giganci technologiczni, tacy jak Apple, Qualcomm i Advanced Micro Devices, polegają na jego doświadczeniu w projektowaniu całej gamy swoich chipów. Arm oferuje swoje projekty każdemu, nie faworyzując żadnej konkretnej firmy. Nvidia i Arm zapewnili, że to się nie zmieni, jeśli umowa dojdzie do skutku. Najwyraźniej z tą obietnicą nie mogli się dodzwonić do organów regulacyjnych.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Polityka taryfowa Trumpa denerwuje również najbogatszą kobietę świata

AktualnościWiadomościwojna Ukraina

Te firmy mogłyby zastąpić Starlink Elona Muska

AktualnościWiadomości

Zachodni inwestorzy coraz częściej znów zwracają się w stronę Rosji

AktualnościWiadomości

Audi zwalnia 7500 pracowników i wypłaca premie

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *