Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościITWiadomości

Nvidia dorównuje rekordowi giełdowemu Apple

Nvidia, producent układów scalonych, czerpie ogromne korzyści z boomu na sztuczną inteligencję  . Specjalista od kart graficznych swoją prognozą sprzedaży przekroczył średnie oczekiwania analityków o około 50 proc. Szef firmy Jensen Huang (60 l.) rozmawiał podczas telekonferencji z dziennikarzami w czwartkowy wieczór o „niewiarygodnych zamówieniach” na modernizację centrów danych. Chipy i oprogramowanie Nvidii doskonale sprawdzają się w aplikacjach opartych na sztucznej inteligencji. Są one teraz jeszcze bardziej ukierunkowane na zastosowania sztucznej inteligencji.

Nvidia ogłosiła sprzedaż na poziomie około jedenastu miliardów dolarów (10,25 miliarda euro) za kwartał trwający do końca lipca. Analitycy spodziewali się średnio około 7,2 miliarda dolarów. Grupa szybko się rozwija: Nvidia, dzięki swoim aplikacjom i kooperacjom, odgrywa również coraz ważniejszą rolę w niemieckim przemyśle. 

Inwestorzy zareagowali entuzjastycznie. Akcje Nvidii wzrosły o prawie 30 procent na początku handlu w USA w czwartek, osiągając nowy rekord wszechczasów na poziomie 380 USD. Z rocznym wzrostem o ponad 180 procent, akcje Nvidii prowadzą na liście zwycięzców w Nasdaq 100. Od tymczasowego minimum w październiku akcje potroiły się.

Wartość giełdowa Nvidii wzrosła w czwartek o prawie 210 miliardów dolarów. To największy jednodniowy zysk, jaki kiedykolwiek odnotowała spółka notowana na giełdzie. Poprzedni rekord należy do amerykańskiej grupy Apple , która w listopadzie 2021 roku w ciągu jednego dnia zwiększyła swoją wartość rynkową o 191 miliardów dolarów. Za nimi plasują się Amazon (190 mld USD w lutym 2022 r.), Microsoft (150 mld USD w marcu 2020 r.) i Tesla (143 mld USD w styczniu 2022 r.).

Ostatnio wartość giełdowa Nvidii wynosiła około 940 miliardów dolarów, co daje wartość Nvidii prawie sześć razy większą niż najdroższa niemiecka grupa giełdowa SAP (160 miliardów dolarów). Z wyceną prawie trzech bilionów dolarów Apple jest nadal najcenniejszą prywatną spółką giełdową na świecie.

W ostatnim kwartale sprzedaż technologii centrów danych Nvidii osiągnęła rekordowy poziom, zwiększając się o 14 procent do 4,28 miliarda dolarów. Technologie Nvidii, pierwotnie opracowane dla kart graficznych, mają długą historię wykonywania obliczeń za aplikacjami sztucznej inteligencji.

W ostatnich miesiącach chatbot ChatGPT i oprogramowanie, które może generować obrazy na podstawie opisów tekstowych, wywołały nowy szum wokół sztucznej inteligencji. Wiele firm chce nadążać za takimi aplikacjami, co zwiększa zapotrzebowanie na specjalistyczną technologię w centrach danych.

Analitycy zastanawiają się teraz, czy zaskakująco wysoka prognoza sprzedaży na bieżący kwartał jest odstająca, czy też wskazuje na trwale duży biznes Nvidii. Huang podkreślił, że wykorzystanie sztucznej inteligencji dopiero się zaczyna.

Ogólnie sprzedaż Nvidii w pierwszym kwartale zakończonym w kwietniu spadła o 13 procent do 7,19 miliarda dolarów. Głównym tego powodem było załamanie w biznesie z kartami graficznymi do komputerów osobistych. Ta skurczyła się o 38 procent do 2,24 miliarda dolarów. Rynek komputerów osobistych jest obecnie słaby po szybkiej sprzedaży na początku pandemii koronowej . Podsumowując, Nvidia zakończyła kwartał zyskiem w wysokości 2,04 miliarda dolarów, w porównaniu z 1,62 miliarda dolarów rok wcześniej.
Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Na ME Check24 rozdaje koszulki za 100 milionów euro

AIAktualnościWiadomości

Co porabia współzałożyciel OpenAI Ilya Sutskever

AktualnościITWiadomości

USA zakazują rosyjskiego oprogramowania antywirusowego Kaspersky

AktualnościTechnologieWiadomości

Kod kreskowy kończy 50 lat – sześć faktów na urodziny

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: