Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościITWiadomości

Nowy szef Amazona, Andy Jassy

Andy Jassy (53 l.) pierwsze niezatarte wrażenie wywarł na założycielu Amazona Jeffa Bezosa (57 l. ) wiosłem kajakowym. Był rok 1997, Amazon był młodą firmą prowadzoną przez młodych ludzi, a spotkanie zakończyło się grą w broomball. Jest to gra podobna do hokeja z Kanady, w której prowadzisz piłkę czymś w rodzaju miotły – lub prowizorycznie wiosłem kajakowym. Nowo zatrudniony Jassy w ferworze walki uderzył szefa  Bezosa w głowę. Odcinek, napisany przez biografa Bezosa Brada Stone’a, w najmniejszym stopniu nie zaszkodził karierze Jassy’ego.

Kilka lat później Jassy otrzymał ofertę. Bezos uczynił go swoim pierwszym oficjalnym „cieniem”: pracownik towarzyszy szefowi na każdym kroku i bierze udział we wszystkich jego konsultacjach. Jassy spędził półtora roku u boku Bezosa – a potem był gotowy do dużej pracy.

Jassy otrzymał zadanie utworzenia dostawcy usług dla klientów zewnętrznych w oparciu o wewnętrzną infrastrukturę IT Amazon. Pomysł polegał na wykorzystaniu zasobów, które są w pełni wykorzystywane tylko w godzinach szczytu, takich jak Boże Narodzenie przez cały rok.

Pomysł wciąż był kontrowersyjny. Darczyńcy Amazona w zarządzie obawiali się utraty milionów. Jassy również nie był technikiem, ale absolwentem Harvard Business School. Jednak jego wizja zapewnienia niedrogo pamięci masowej i mocy obliczeniowej  przez sieć opłaciła się. Dział Amazon Web Services (AWS), którym kieruje, dostarcza infrastrukturę chmurową do niezliczonych start-upów i dużych firm. Dla Amazona AWS stał się maszyną do robienia pieniędzy: dywizja przyniosła ostatnio dwie trzecie zysku operacyjnego grupy.

Jassy jest bardziej polityczny niż jego poprzednik

Jassy, ​​który kiedyś wypijał dwanaście puszek dietetycznej coli dziennie, był żonaty z projektantką mody Elaną Caplan (52 l.) Od 1997 r. Mieszkają w Seattle z dwójką dzieci.

W przeciwieństwie do swojego poprzednika nie stroni od poglądów politycznych. Na przykład,  wezwał na na Twitterze  do wyciągnięcia konsekwencji za śmierć czarnego amerykańskiego Breonna Taylor podczas operacji policyjnej. Niedawno został pozwany przez alternatywnego Parlera na Twitterze, popularnego wśród zwolenników Donalda Trumpa , za to, że który wyciągnął wtyczkę  z Amazon po podżeganiu do przemocy wokół burzy na Kapitolu.

Jednak w krótkim i średnim okresie prawdopodobnie niewiele się zmieni w Amazon, nawet po zmianie szefa w trzecim kwartale 2021 r. Bezos nie pozostawi pola całkowicie swojemu nowemu dyrektorowi generalnemu, teraz będzie przewodniczącym wykonawczym. Nadal siedzi na szyi Jassy’ego. Można by prawie powiedzieć: nie różni się tak bardzo od poprzedniego stanu. Nawet jako dyrektor generalny Bezos od dawna pozostawił codzienną działalność swojemu zespołowi zarządzającemu.

Jassy przejmuje firmę, która po raz kolejny dynamicznie się rozwinęła podczas kryzysu pandemii: W czwartym kwartale 2020 roku – najważniejszym kwartale roku dla detalistów ze względu na biznes świąteczny – sprzedaż Amazona wzrosła o 44 procent do 125,6 miliarda dolarów. Rekord dla firmy, także dlatego, że klienci na całym świecie kupują w sieci znacznie więcej, bo sklepy są zamknięte.

Dział chmurowy AWS, który wcześniej kierował Jassy, ​​przyniósł 12,7 miliarda dolarów przychodów, nieco mniej niż oczekiwali analitycy. Dochód netto wzrósł do 7,2 mld USD z 3,3 mld USD w analogicznym okresie ubiegłego roku. W bieżącym kwartale Amazon zakłada niższe koszty w związku z kryzysem pandemii – ale także znaczący spadek sprzedaży w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

7 korzyści z profesjonalnej obsługi kadrowo-płacowej dla Twojej firmy

AktualnościWiadomości

AI jako tłumacz: czy już nigdy nie będziemy musieli uczyć się języka?

AktualnościWiadomości

Spadające ceny samochodów elektrycznych powodują wzrost stawek leasingowych

AktualnościWiadomości

Europejscy producenci narzekają na niebezpieczne zabawki w Temu

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: