Artykuł miesiąca: KLM wylądował w Katowicach

AktualnościWiadomości

Niemcy zmniejszyły o połowę import z Rosji – ale i tak płacą więcej

Choć w lipcu Niemcy prawie o połowę zmniejszyły swój import towarów z Rosji , to i tak zapłaciły za to więcej pieniędzy. Pod względem wielkości import spadł o 45,8 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, jak poinformował w poniedziałek Federalny Urząd Statystyczny. Pod względem wartości wzrosły one jednak o 10,2 procent do 2,9 mld euro. “Wzrost importu wynika głównie ze wzrostu cen – zwłaszcza w sektorze energetycznym” – wyjaśniają statystycy odwrotną sytuację.

Eksport do Rosji spadł o 56 proc.

Kraje zachodnie nałożyły surowe sankcje na rosyjską inwazję na Ukrainę , która rozpoczęła się 24 lutego . W rezultacie niemiecki eksport do Rosji spadł w lipcu o 56,8 proc. do 1,0 mld euro. Z drugiej strony eksport do najważniejszego kraju docelowego dla niemieckiego eksportu, USA , wzrósł o 14,6 proc. do 12,4 mld euro. Znacznie więcej sprzedano także w sąsiednich krajach Francji (+12,7 proc. do 9,5 mld euro) i Holandii (+12,0 do 9,2 mld euro).

Jednak niemieccy eksporterzy stoją przed trudnymi czasami ze względu na globalne spowolnienie gospodarcze. Nastrój wśród nich zachmurzył się w sierpniu trzeci miesiąc z rzędu, o czym dowiedział się monachijski Instytut Ifo podczas badania 2300 firm. „Firmy nie spodziewają się dynamicznego rozwoju eksportu” – skomentował ten rozwój prezes Ifo Clemens Fuest. „Wysokie ceny gazu i słabe globalne środowisko gospodarcze wpływają na perspektywy”.
Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Chiny popsuły bilans Apple

AktualnościWiadomości

Rekordowy zysk Ferrari

AktualnościWiadomości

Wyniki kwartalne Amazona rozczarowały udziałowców

AktualnościWiadomości

Inflacja nie powstrzymuje Polaków przed podróżowaniem

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: