Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Nie żyje laureat Nagrody Nobla Daniel Kahneman

Wpływowy ekonomista behawioralny Daniel Kahneman nie żyje w wieku 90 lat, co potwierdziła dla „ New York Timesa” jego partnerka Barbara Tversky i jego pasierbica Deborah Treisman dla „Washington Post”. Kahneman urodził się w Tel Awiwie w 1934 roku i dorastał we Francji. Pochodzi z rodziny litewsko-żydowskiej. Doktorat z psychologii uzyskał w USA , a później wykładał w takich miejscach jak Jerozolima i Berkeley w Kalifornii.

Odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności: Kahneman otrzymał nagrodę od ówczesnego prezydenta Baracka Obamy w 2013 r.

Odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności: Kahneman otrzymał nagrodę od ówczesnego prezydenta Baracka Obamy w 2013 r.

Podstawową teorię perspektywy opracował wspólnie z naukowcem Amosem Tverskim , który zmarł w 1996 roku . Jest uważana za jedną z podstaw ekonomii behawioralnej, dziedziny ekonomii zajmującej się zachowaniem człowieka w sytuacjach ekonomicznych. Tradycyjna ekonomia zakłada, że ​​ludzie postępują przede wszystkim racjonalnie w kontekście ekonomicznym. Ekonomiści behawioralni widzą rzeczy inaczej i badają, jak uprzedzenia wpływają na działania.

Książka Kahmemana z 2011 roku „Think Fast, Think Slow”, napisana dla ogółu społeczeństwa, stała się bestsellerem. Opisuje w nim dwa sposoby działania mózgu podczas myślenia: szybki, nieświadomy, emocjonalny i intuicyjny system 1 oraz wolniejszy, bardziej logiczny i bardziej świadomy system 2. Według Kahnemana nieświadome, szybkie myślenie prowadzi do tak zwanych zniekształceń poznawczych: nieświadomych pułapek i systematycznych błędów w myśleniu, postrzeganiu i zapamiętywaniu. Obejmuje to na przykład przecenianie własnej wiedzy.

W wywiadzie dla SPIEGEL w 2012 roku Kahneman opowiedział o przykładzie ze swojej książki: Według niego można łatwo wpłynąć na chęć ludzi do wpłacania pieniędzy na fundusz kawowy. „Musisz tylko upewnić się, że nad skarbonką wisi właściwy obraz” – powiedział Kahneman. „Jeśli na ścianie patrzy para oczu, ludzie wpłacają dwa razy więcej pieniędzy, niż gdyby patrzyli na zdjęcie kwiatów . Ci, którzy czują, że są obserwowani, postępują bardziej moralnie”.

Polecane artykuły
AktualnościCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Polacy planują majówkę i urlop a cyberprzestępcy podszywają się pod Airbnb

AktualnościITWiadomości

Ultimatum Komisji Europejskiej dla Tiktok

AktualnościWiadomości

Mistral planuje pozyskać pięć miliardów dolarów

AktualnościWiadomości

Adidas zachwyca swoich akcjonariuszy

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: