Rośnie liczba miliarderów. A gdzie mieszkają Ci najbogatsi?
Ostatnio powiększyła się liczba miliarderów zamieszkujących nasz glob do 2300. Największy wzrosty zanotowano w sektorze wysokich technologii, gdzie liczba miliarderów rośnie najszybciej. Statystyczny miliarder ma 63 lata, na koncie posiada 3.1 miliarda dolarów i dysponuje płynnością finansowa na poziomie 600 milinów dolarów. Niedawno opublikowano raport singapurskiej agencji Wealth-X i szwajcarskiego banku UBS gdzie ukazano miejsca zamieszkania najbardziej ulubione przez miliarderów. A a początku ogólne uwagi. Otóż rośnie na świecie liczba miliarderów i w ostatnich 12 miesiącach na świecie przybyło kolejnych 155 miliarderów co oznacza wzrost w stosunku do roku ubiegłego o 7.1 procenta. Jednocześnie cały majątek miliarderów światowych wzrósł o 12 procent. Gdy chcielibyśmy podliczyć ile majątku posiada ta 2.5 tys. armia miliarderów światowych to kalkulator wskaże nam sumę 7.3 biliona dolarów. Suma jest wyższa niż kapitalizacja rynkowa wszystkich 30 spółek amerykańskich wymienionych przez index Dow Jones.
Według raportu liczba miliarderów będzie rosła także w najbliższych latach. Będzie miał na ten wzrost wpływ i trendy rozwojowe w branży technologicznej. Dzisiejsi miliarderzy tylko w 4 procentach wywodzą się z branży HighTech. Raport jednak wskazuje, ze tutaj też nastąpi rozwój dzięki coraz większej liczbie wprowadzanych innowacji. Według raportu Wealth-X i UBS rynki wschodzące, a więc także i nasz rodzimy, będą w przyszłości produkować coraz więcej miliarderów. Prognozy są optymistyczne bo do 2020 roku liczba ludzi o aktywach przekraczających miliard dolarów wzrośnie do 3900 osób.
A jak rozkłada się na kontynentach to miliardowe bogactwo na świecie? Raport wskazuje, że najwięcej miliarderów mieszka w Europie bo aż 775, w USA 609 a w Azji, która rośnie dość szybko mieszka 560 miliarderów. W zeszłym roku najwięcej miliarderów było w USA to w tym roku ten punkt ciężkości przesunął się na Europę. Na starym kontynencie majątki miliarderów wzrosły o 12 procent czyli o wartość – 2,375 miliarda dolarów. W tym samym czasie w USA o 9.9 procenta i wartość 2,371 miliarda dolarów.
Największą dynamikę wzrostu liczby miliarderów zanotowano w Azji i ta tendencja ma się w najbliższych latach utrzymać.