Zegarek nie jest jedynie przedmiotem służącym do odmierzania czasu, ale również przedmiotem prestiżu, estymy, mówiącym o naszym statucie społecznym. Jest pewnego rodzaju świadectwem jego posiadacza. Dla jednych przedmiotem codziennego użytku, pozwalającym na bycie punktualnym, dla drugich desingnerskim ostatnim słowem techniki. Oto 10 najdroższych zegarków na świecie, reprezentantów tej drugiej grupy…
Miejsce10. Otwierające nasz ranking najkosztowniejszych chronometrów, należy do Platinum World Time 1415HU (Heure Universelle). Wyceniony jest na 4,03 mln dolarów, a na jego obrotowej tarczy umieszczono nazwy 41 krajów, regionów, miast…
Miejsce 9. Zegarek Louis Moinet Meteoris, zostanie oczkiem w głowie miłośników podglądania nieba przez teleskopowe szkiełko. Wykonany jest bowiem z kawałka asteroidy, meteorytu oraz skały ksieżyca, przedstawia również aktualną konfigurację planet w Układzie Słonecznym. Jego koszt to 4,6 mln dolarów.
Miejsce 8. Następna pozycja należy do wykonanego z 18 – karatowego złota, kieszonkowego zegarka firmy Breguet & Fils, Paris No. 2667 Precision Watch. Ta oszczędna w zdobieniach zabawka, posiada cyferblat podzielony na dwie tarcze. Bardzo delikatny, kobiecy. Kosztuje 4,7 mln dolarów.
Miejsce 7. Należy do zegarka firmy Hublot – Big Bang. Ten model został po raz pierwszy zaprezentowany na tegorocznej edycji targów Baselworld. Inkrustowany jest ponad tysiącem diamentów. Wykonanie jednej sztuki zajmuje 14 miesięcy. Jednym z posiadaczy ekskluzywnego zegarka jest muzyk Jay – Z, który otrzymał wyceniony na 5 mln dolarów model na 43 – cie urodziny od swojej żony Beyonce.
Miejsce 6. Wykonany z białego złota model Calibre89 posiada 1728 elementów i zawiera 33 mechanizmy. Firma Patek Pfilippe wyprodukowała jedynie cztery jego egzemplarze wycenionego na 5,12 mln “zielonych” za sztukę.
Miejsce 4 i 5. Na tym miejscu znajduje się drugi z rzędu produkt szwajcarskiej firmy Patek Philippe. Ten jeden z najbardziej ekskluzywnych czasomierzy na świecie wykonany jest z 18 – karatowego złota i zdobiony jest 23 klejnotami. Zegarek warty 5, 6 mln dolarów ma również wieczny kalendarz. Chronometr nr ref. 1527, wykonanego w roku 1943. Został spzredany w maju 2010 za 5,7 mln dolarów, czyli o 3 mln więcej niż wynosiła jego cena początkowa.
Miejsce 3. Nie jest dla nas zdziwieniem, że na podium znalazł się wyrób szwajcarskiej firmy Patek Philippe. Numer 3 to kieszonkowy zegarek, który powstał w 1933 roku na zamówienie amerykańskiego bankiera Henry’ ego Graves’ a, który był powszechnie znanym miłośnikiem i kolekcjonerem pięknych i wyjątkowych czasomierzy. Graves zamówił model Supercomplication już w roku 1925, i jak łatwo policzyć, jego produkcja trwała aż 8 lat! Zegarek stanowił kulminację „zegarkowej rywalizacji” pomiędzy Graves’em oraz Jamesem W. Packard’em – przedsiębiorcą i właścicielem fabryki samochodów, który także posiadał w swojej kolekcji piękne i równie drogie zegarki. Zegarek określany jest jako „Święty Graal”, gdyż na stałe zapisał się w historii zegarmistrzostwa ze względu na swoją wartość oraz niezwykły, jak na początek XX wieku poziom komplikacji. Ponadto koperta wykonana została w całości z 18 karatowego złota, a skomplikowany mechanizm składa się z 900 części. W roku 2014 zlicytowano go na prawie 24 mln dolarów.
Miejsce 2. Należy do działa spod szwajcarskiej ręki firmy Chopard – 201 Carat – i jak sama nazwa wskazuje, waży 201 karatów, z czego ponad 80 procent wagi stanowią diamenty. To arcydzieło posiada 3 diamenty w kształcie serca: różowy waży 15 karatów, niebieski waży 12 karatów, a biały 11 karatów. Widnieją one na bransoletce wysadzonej diamentami, które ułożone są w motywy kwiatów.
Miejsce 1. W rankingu najdroższych zegarków świata, należy do modelu Joaillerie101 Manchatte. Ma kształt bransoletki i został wykonany przez firmę Jaeger Lecoultre. Zegarek ma intrygującą formę, gdyż jest miniaturowych rozmiarów, schowanych wśród puzzli z klejnotów. Bransoletka jest wykonana z 18 – karatowego złota i zawiera 576 diamentów. “Bransoleta” jest uznawana za „bezcenną”, a gadżeciarz chętny do jego kupna musi wydać co najmniej 30 mln dolarów.