Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościWiadomościZarządzanie

Myślenie projektowe: czy możemy być kreatywni zdalnie?

 

Wiele osób nadal pracuje w całości lub częściowo w domowym biurze. Jak firmy i zespoły mogą nadal być kreatywne i innowacyjne? Design thinking, klucz do sukcesu i metoda, która działa również wirtualnie, dla jakich pytań jest odpowiednia i co należy wziąć pod uwagę.

Świat zmienił się z dnia na dzień. Zamiast być osobiście na miejscu w zespołach, miejscem spotkań nagle stała się przestrzeń wirtualna. Ludzie musieli przystosować się do innego sposobu pracy w nowym środowisku. Jedno się jednak nie zmieniło: złożone problemy, które należy rozwiązać, pozostały takie same. Nie stali się mniej, a właściwie stali się większymi. Na szczęście rozwiązania można znaleźć również w wirtualnym świecie – razem i twórczo.

Myślenie projektowe działa również wirtualnie

Ogólnie rzecz biorąc, innowacyjna metoda Design Thinking nadaje się do rozwiązywania złożonych problemów. To proces twórczy, który koncentruje się na ludziach. Innymi słowy: użytkownik lub klient. Przede wszystkim różne metody Design Thinking pomagają odkryć własne potrzeby i wyzwania, nawet jeśli sami ludzie nie są ich świadomi i nie potrafią ich wyartykułować. Następnie w kreatywny sposób znajdują rozwiązania, które są na uboczu. Firmy takie jak Apple, Nike i SAP wykorzystały myślenie projektowe do innowacji produktów. W aplikacji wirtualnej narzędzia mogą przede wszystkim pomóc w rozwoju i doskonaleniu usług oraz procesów wewnętrznych.

Większość ludzi kojarzy myślenie projektowe z kolorowymi samoprzylepnymi karteczkami przyklejonymi do ścian, a także z zespołem stojącym przed tymi karteczkami i ochoczo dyskutującym. Zdecydowanie jest w tym coś: osobiście uwielbiam używać wielu karteczek samoprzylepnych podczas tego procesu, ponieważ są przyjemne w pracy, są elastyczne i nadają pomieszczeniu koloru. Myślenie projektowe wykracza jednak daleko poza to. Metoda ta doskonale sprawdza się również w naszym stale rozwijającym się odległym świecie. Jednak przygotowanie się, aby wszystko naprawdę działało w środowisku wirtualnym, zajmuje więcej czasu. I ktoś z dużym doświadczeniem zdalnym, który będzie moderował warsztaty. Ponieważ praca wirtualna jest innym wyzwaniem. Nie chodzi o zajęcie uczestników, ale o wspólną pracę,

Myślenie projektowe to nieliniowy proces, który przechodzi przez następujące fazy:

  1. Empatyzacja: Ta faza polega na poznaniu (przyszłego) użytkownika i lepszym zrozumieniu jego wyzwań i otoczenia.
  2. Zdefiniowanie: Informacje o użytkowniku służą do wyjaśnienia najważniejszych wyzwań, które należy następnie rozwiązać.
  3. Generowanie pomysłów: Na podstawie pytania zdefiniowanego w poprzedniej fazie powstają nowe rozwiązania przy użyciu różnych technik twórczych.
  4. Eksperymentowanie: Te pomysły są przekształcane w taki sposób, aby można je było przetestować bezpośrednio z przyszłymi użytkownikami. Od cyfrowych makiet lub ręcznie rysowanych szkiców, prototypy mogą być wszystkim, co pomaga użytkownikom zorientować się w rozwiązaniu, aby na ich podstawie przekazać informację zwrotną.

Empatia jako najważniejszy element budulcowy

Najważniejszą rzeczą w całym procesie – czy to analogowym, czy wirtualnym – jest człowiek. Zadaniem projektanta projektującego jest zrozumienie, z jakimi problemami boryka się użytkownik i jak można mu pomóc. Można to zrobić na wiele sposobów, bez konieczności podróżowania lub rozmawiania twarzą w twarz. Wystarczy odpowiednie narzędzie do współpracy, takie jak Zoom lub MS Teams i kamera internetowa, aby moderator widział ludzi i ich język ciała, a tym samym mógł nawiązać kontakt międzyludzki. Budowanie empatii składa się w 90% ze słuchania i 10% z pytań otwartych. Inną możliwością jest wcześniejsze poproszenie zespołu o zebranie wiedzy na temat grupy docelowej i przeniesienie tych wyników bezpośrednio na wirtualny warsztat.

Wirtualne podejście stawia wiele wyzwań przed zespołami projektowymi i innowacyjnymi, które są przyzwyczajone do ścisłej współpracy z innymi. Przede wszystkim należy z góry dokładnie przemyśleć pytania, z którymi trzeba się zmierzyć wirtualnie. Nie każdy problem można rozwiązać zdalnie, jak również na miejscu w grupie. Bezpośrednia interakcja z klientem, która jest najważniejsza w przypadku wprowadzania innowacji do nowych produktów, jest prawie całkowicie wyeliminowana w wirtualnym świecie, ponieważ osobiste doświadczenie nie może być wirtualnie odtworzone. Dlatego pytania takie jak optymalizacja istniejących procesów są znacznie bardziej odpowiednie do zastosowania metodologii design thinking.

Wskazówki dotyczące najlepszych praktyk

  • Dobre przygotowanie: Przede wszystkim warsztaty wirtualnego myślenia projektowego wymagają dobrego przygotowania. Oprócz agendy, którą moderator powinien był wcześniej szczegółowo opracować, uczestnicy bezwzględnie proszą o wcześniejsze zajęcie się narzędziami cyfrowymi.
  • Mailing z wyprzedzeniem : Uczestnicy otrzymują wybrane narzędzia z wyprzedzeniem. Gwarantuje to, że nie musisz tracić czasu na wyjaśnianie, jak zarejestrować narzędzia, ale każdy może skoncentrować się na warsztacie.
  • Czas trwania: Zwłaszcza w sektorze cyfrowym energia jest bardzo ograniczona. Dlatego upewnij się, że stosujesz metody krótkoterminowe i utrzymuj energię grupy.
  • Metody: Lepiej wybrać te, w których uczestnicy głównie mniej piszą i dyskutują. Zamiast burzy mózgów, polegaj na pisaniu mózgów. Dobrym pomysłem jest praca z szablonami, takimi jak persony i mapa podróży klienta.
  • Lodołamacz i Energizer: To normalne, że poziom energii ludzi spada podczas warsztatu. Dlatego ważne jest, aby mieć dobre energetyzatory i łamacze lodu – najlepiej takie, które pobudzają ludzi do ruchu. To automatycznie zapewnia nowy przypływ energii.

Trzeba przyznać, że przeżywamy teraz burzliwe czasy. Ale tak naprawdę niestabilność i złożone środowiska, których doświadczamy, są naszą nową normą: zmiana zawsze ma miejsce i jest częścią życia. Praca zdalna nie powinna uniemożliwiać komuś rozwiązywania złożonych problemów. Zalety Design Thinking praktycznie zapewniają, że pozostaje on ważnym środkiem rozwiązywania problemów po obecnym kryzysie.

 

Andrzej Mroziński

Polecane artykuły
AktualnościTechnologieWiadomości

Polskie firmy mogą uczestniczyć w wyścigu na rozwiązania 5G

AktualnościEnergiaGospodarkaWiadomości

Część mikro- i małych firm może nie przetrwać podwyżek cen gazu

AktualnościInwestycjeWiadomości

Rusza nowy fundusz Ipopema TFI na rynku złota i metali szlachetnych

Aktualnoście-commerceWiadomości

Dostawy w e-commerce a ekologia

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: