Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościFinanseWiadomości

Co to jest faktoring? Wady i zalety rozwiązania

 

Faktoring cieszy się coraz większą popularnością nie tylko w dużych i średnich przedsiębiorstwach, lecz także w niewielkich firmach. Choć takie rozwiązanie może przynieść przedsiębiorcom szereg wymiernych korzyści, ma również pewne wady. Czym jest faktoring i kiedy się opłaca?

Czym jest faktoring?

Faktoringiem określa się jeden z coraz popularniejszych sposobów finansowania prowadzenia działalności przez przedsiębiorstwo. Tego typu usługa finansowa polega na tym, że firma faktoringowa (tzw. faktor) wykupuje od danego podmiotu (tzw. faktoranta) nieprzeterminowane należności wynikające ze sprzedaży towarów oraz usług dla zewnętrznych kontrahentów. Mówiąc prościej, faktoring oznacza wymianę niezapłaconych faktur na pieniądze. Co istotne, w przypadku takiego rozwiązania przedsiębiorca otrzymuje gotówkę praktycznie od ręki.

Obecnie firmy faktoringowe oferują szereg kompleksowych usług. Oprócz szybkiego wypłacania pieniędzy mogą proponować np. kontrolowanie i egzekwowanie należnych płatności oraz usługę przejęcia ryzyka niewypłacalności ze strony odbiorcy. Sprawdzone przedsiębiorstwa służą też radą i wsparciem na każdym etapie współpracy. Ponadto, pomagają wybrać najlepszy typ faktoringu – warto bowiem pamiętać, że ma on kilka rodzajów.

Jakie są zalety faktoringu?

Rosnąca popularność faktoringu nie powinna dziwić. Takie rozwiązanie może być bardzo korzystne z perspektywy przedsiębiorstwa. Przede wszystkim pozwala na szybkie poprawienie płynności finansowej firmy, a co za tym idzie – zwiększenie jej elastyczności. Dzięki faktoringowi przedsiębiorca ma dostęp do zamrożonych środków i od razu może nimi zarządzać w dowolny sposób. To wyłącznie od niego zależy, na co przeznaczy otrzymane środki pieniądze – np. opłaci bieżące zobowiązania firmy albo zainwestuje je w rozwój prowadzonej działalności.

Oprócz tego faktoring chroni przedsiębiorcę przed nieprzyjemnymi przypadkami, w których jego właśni kontrahenci zalegają z zapłatą. Takie sytuacje są bardzo nerwowe, a ich wyjaśnienie zajmuje często wiele czasu. Nierzadko mogą one nawet narazić firmę na bankructwo. Skorzystanie z usługi faktoringu eliminuje tego typu problemy.

Co istotne, zawarcie współpracy z firmą faktoringową jest przy tym bardzo proste. Proces uruchamiania usługi w wielu przypadkach można przeprowadzić za pośrednictwem Internetu. Ogranicza to zbędną „papierologię”.

Czy faktoring może mieć wady?

Mimo wielu niezaprzeczalnych zalet faktoring ma także pewne wady. Przede wszystkim taka usługa wymaga poniesienia dodatkowych kosztów. Na szczęście można jednak znaleźć firmy, które proponują opłacalne warunki współpracy.

Minusem faktoringu są też potencjalnie negatywne skutki wizerunkowe dla właściciela firmy. Niestety uruchomienie finansowania tego typu często nie jest zbyt dobrze widziane. Przedsiębiorca może więc stracić w oczach swoich klientów. Korzystanie z faktoringu dla wielu stanowi znak, że firma ma trudności finansowe i nie jest w stanie zwlekać z oczekiwaniem na zapłatę faktur. Właśnie z tego powodu jest zmuszona do współpracy z firmą faktoringową.

Polecane artykuły
AktualnościCovid-19Wiadomości

Jak pandemia zmieniła sposób spędzania wolnego czasu

Aktualnościhome officeWiadomości

Powrót do pracy z biura po długiej przerwie – jak nie stracić efektywności?

AktualnościWiadomości

Ceny surowców to ryzyko biznesowe numer 1

AktualnościFinanseWiadomości

W rok z lokat wyparowało 80 miliardów

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: