Check Point wykorzystuje sztuczna inteligencję do walki z oszustwami

AktualnościITWiadomości

Meta prezentuje model AI do tłumaczenia językowego

Spółka-matka Facebooka Meta  zaprezentowała nowy program AI. We wtorek Meta Platforms zaprezentowała model sztucznej inteligencji umożliwiający tłumaczenie i transkrypcję mowy na wiele różnych języków. Model ten mógłby stanowić ważną część narzędzi umożliwiających komunikację w czasie rzeczywistym ponad barierami językowymi. W poście na blogu firma wyjaśniła, że ​​model SeamlessM4T może obsługiwać tłumaczenia tekstu na mowę w prawie 100 językach. Umożliwia także pełne tłumaczenie mowy na mowę w 35 językach. Łączy w sobie technologie, które wcześniej były dostępne jedynie w oddzielnych modelach.

Dyrektor generalny Mark Zuckerberg (39 l.) powiedział, że widzi takie narzędzia ułatwiające interakcje między użytkownikami z całego świata w Metaverse – serii połączonych ze sobą wirtualnych światów, od których kładzie przyszłość firmy. Jak czytamy w poście na blogu, Meta udostępnia model publicznie do użytku niekomercyjnego. Największa na świecie firma zajmująca się mediami społecznościowymi wypuściła w tym roku kilka makiet AI, z których większość jest bezpłatna. Wśród nich znajduje się rozbudowany model językowy o nazwie Llama, który stanowi poważną konkurencję dla autorskich modeli sprzedawanych przez OpenAI, wspierany przez Microsoft i Google , spółkę zależną Alphabet.

Wraz z postępującą cyfryzacją wymagania dotyczące wielu zawodów uległy zmianie. Wymagane umiejętności są znacznie bardziej dalekosiężne niż te, które można by zdobyć na czystym „szkoleniu IT”. Podnoszenie kwalifikacji odgrywa tę rolę. Według Zuckerberga otwarty ekosystem AI jest korzystny dla Meta. Firma czerpie większe korzyści ze skutecznego finansowania społecznościowego tworzenia narzędzi skierowanych do konsumentów dla swoich platform społecznościowych, zamiast pobierać opłaty za dostęp do modeli. Meta nadal boryka się z podobnymi problemami prawnymi jak reszta branży, jeśli chodzi o dane szkoleniowe wykorzystywane do budowania modeli.

W lipcu komik Sarah Silverman (52 l.) i dwóch innych autorów złożyło pozwy o naruszenie praw autorskich zarówno przeciwko Meta, jak i OpenAI. Oskarżyli firmy o wykorzystywanie ich ksiąg jako danych szkoleniowych bez pozwolenia. W przypadku modelu SeamlessM4T metabadacze oświadczyli w artykule badawczym, że zebrali cztery miliony godzin danych szkoleniowych audio z „surowego dźwięku z publicznie dostępnego repozytorium przeszukanych danych internetowych”, nie określając, z którego repozytorium. Metamówca nie odpowiedział na pytania dotyczące pochodzenia dźwięku.

Jak wynika z artykułu badawczego, dane tekstowe pochodziły ze zbiorów danych utworzonych w ciągu ostatniego roku i obejmowały treści z Wikipedii i powiązanych stron internetowych.

Polecane artykuły
Aktualnoście-commerceKLMWiadomości

KLM jako pierwszy używa elektrycznych ciężarówek-chłodni

AktualnościCheck PointcyberatakiWiadomości

Hakerzy zagrożeniem dla polskich i europejskich banków

Aktualnoście-commerceWiadomości

Jakie dokumenty są potrzebne do wnioskowania o kredyt?

Aktualnoście-commerceWiadomości

Wyroby czekoladowe znacznie droższe niż rok temu

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *