Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Mercedes-Benz zarabia więcej niż VW, Toyota i inni

Według badania firmy konsultingowej EY, najwięksi światowi producenci samochodów nadal notują rekordowe zyski. „Najważniejsze jest to, że trzeci kwartał był wymarzonym kwartałem dla branży motoryzacyjnej, pomimo spowolnienia gospodarczego i bardzo trudnej sytuacji geopolitycznej” — powiedział Constantin Gall , szef działu mobilności na Europę Zachodnią w EY. Podaż półprzewodników powoli się poprawia, a popyt w szczególności na pojazdy premium jest nadal wysoki.

Według konsultanta branżowego EY, Petera Fussa , w szczególności rynek producentów hurtowych może znaleźć się pod presją w przyszłości. „Obecnie doświadczamy, że duża część populacji na ważnych rynkach zbytu musi zaakceptować znaczną utratę siły nabywczej. Oznacza to, że coraz mniej osób może lub chce sobie pozwolić na nowy samochód”. Z drugiej strony producenci drogich samochodów będą raczej unikać bitew rabatowych.

Według EY, w okresie lipiec-wrzesień zarówno łączny zysk z bieżącej działalności, jak i łączna sprzedaż 16 analizowanych spółek były na najwyższym poziomie w historii trzeciego kwartału. Producenci byli w stanie zwiększyć zarówno sprzedaż, jak i zysk operacyjny średnio o 28 proc. Dla niemieckich producentów wzrost zysku operacyjnego wyniósł nawet 58 proc., dla firm amerykańskich 38 proc., a dla firm japońskich 2 proc.

Pod względem zysku operacyjnego Mercedes-Benz był światowym liderem iz wynikiem około 5,2 mld euro znacznie wyprzedził grupę Volkswagena, która zajęła drugie miejsce z wynikiem 4,7 mld euro. BMW było na piątym miejscu z 3,7 mld euro. Toyota, największy na świecie producent samochodów pod względem sprzedaży , załamała się i musiała pogodzić się z 25-procentowym spadkiem zysków. Pod względem sprzedaży Volkswagen ponownie prowadził w rankingu – grupa z Wolfsburga zanotowała od lipca do września sprzedaż na poziomie 70,7 mld euro, według EY. Toyota jest na drugim miejscu.

Nawet na ostatnio ograniczonym rynku chińskim sytuacja producentów samochodów znów poszła w górę. Jeśli chodzi o sprzedaż, niemieccy producenci odnotowali wzrost o 28 procent w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku, po tym jak ostatnio dane te miały tendencję spadkową. Mercedes-Benz urósł najbardziej z plusem 67 proc. Jednak firma ze Stuttgartu musiała ostatnio obniżyć ceny niektórych modeli w Chinach . „W Chinach drzewa nie rosną już na niebie, rynek jest bardzo konkurencyjny i wymagający”, powiedział Fuß.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Na ME Check24 rozdaje koszulki za 100 milionów euro

AIAktualnościWiadomości

Co porabia współzałożyciel OpenAI Ilya Sutskever

AktualnościITWiadomości

USA zakazują rosyjskiego oprogramowania antywirusowego Kaspersky

AktualnościTechnologieWiadomości

Kod kreskowy kończy 50 lat – sześć faktów na urodziny

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: