Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy – po co i dla kogo?

 

Być może słyszeliście o czymś takim jak kurs KPP Kraków, czyli kwalifikowanej pierwszej pomocy, ale nie wiecie, czym różni się ona od zwykłej pierwszej pomocy i czy taki kurs jest dla Was. Poniżej krótkie wyjaśnienie.

Ratownik a ratownik medyczny

Kurs KPP ma na celu uzyskanie przez osobę, która go przejdzie, certyfikatu ratownika. Nie należy go jednak mylić z ratownikiem medycznym – ten drugi wymaga wyższego wykształcenia medycznego na poziomie licencjatu. Certyfikat ratownika KPP to najwyższy poziom przygotowania do udzielania pierwszej pomocy, jaki może osiągnąć ktoś bez wykształcenia medycznego.

Posiadanie takiego certyfikatu jest zalecane wszystkim pracownikom służb związanych z ratownictwem – Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej (Państwowej i Ochotniczej), Wodnego i Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wojska Polskiego czy Straży Granicznej, a także osobom zajmującym się ochranianiem imprez masowych, koncertów i tym podobnych. W miastach takich jak Kraków także kierowcy autobusów, taksówek czy motorniczy tramwajów powinni korzystać z takich kursów, ponieważ w przypadku zdarzeń drogowych to oni są najczęściej pierwszymi osobami na miejscu wypadku i mogą od razu nieść pomoc.

Taki kurs to kilkadziesiąt godzin szkolenia teoretycznego i praktycznego. Obydwa obejmują szereg zagadnień od zabezpieczenia miejsca wypadku, przez podstawy wiedzy o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu, po wykorzystywanie zestawów ratowniczych czy automatycznych defibrylatorów. Ramowy program, jaki powinien obejmować kurs KPP Kraków, określa Ministerstwo Zdrowia.

Czy osoba prywatna może przejść taki kurs?

Jak najbardziej. Osoby w żaden sposób niezwiązane z wymienionymi wyżej grupami, a chcące po prostu być przygotowane do niesienia pomocy w razie nagłego zagrożenia, mogą odbyć kurs KPP Kraków. Wydawać by się mogło, że w dużym mieście odpowiednie służby natychmiast zajmą się udzielaniem pomocy poszkodowanym i faktycznie mogą one być na miejscu zdarzenia już po kilku minutach. Jednak to te kilka minut oczekiwania na przyjazd karetki może okazać się kluczowe dla przeżycia rannego. W takiej sytuacji osoba, która ukończyła kurs KPP, faktycznie potrafi uratować czyjeś życie.

Nie wspominając o zdarzeniach, które mają miejsce poza miastem – na terenach wiejskich i wycieczkach – lub w sytuacjach wypadków masowych, kiedy poszkodowanych jest więcej niż ratowników medyczny i każda fachowa pomoc jest na wagę złota. Im więcej osób wśród nas ma profesjonalną wiedzę na temat ratownictwa i pierwszej pomocy, tym jesteśmy bezpieczniejsi jako społeczeństwo. Każdy ukończony kurs KPP może oznaczać ocalone życie.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Hakerzy przekazali pieniądze na cele charytatywne

AktualnościWiadomości

Ujawniono interesy biznesowe Donalda Trumpa w Chinach

AktualnościWiadomości

W związku z pandemią koronawirusa pogarsza się rynek pracy

AktualnościWiadomości

Innowacje w obszarze IT zaczynają się od konsumentów

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: