MSZ Chin: Chiny są gotowe do długoterminowej współpracy z UE

AktualnościEnergiaWiadomości

Konfederacja przejmuje kontrolę nad rafinerią Rosnieft w Schwedt

Rząd federalny przejmuje kontrolę nad wschodnioniemiecką rafinerią Schwedt i oddaje pod zarząd rosyjskiego operatora Rosnieft. Ministerstwo Gospodarki poinformowało w piątek, że jest to krok w kierunku zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego i kładzie podwaliny pod przyszłość zakładu w Schwedt. Oprócz większościowego pakietu akcji w Schwedt Netzagentur przejmie także mniejszościowe pakiety Rosnieftu w rafineriach MiRo (Karlsruhe) i Bayernoil (Vohburg). Podstawą jest ustawa o bezpieczeństwie energetycznym, która umożliwia to w przypadku zagrożenia dostaw.

Schwedt odgrywa kluczową rolę w zaopatrywaniu wschodnich Niemiec w benzynę i inne produkty rafineryjne. Zaopatrywane są również części zachodniej Polski, podobnie jak Port Lotniczy Berlin-Brandenburgia.

Jednak przy istniejącym rurociągu z portu Rostock do Schwedt rafineria mogła być wykorzystana tylko w dobrych 60 procentach. Reszta potrzebnej ropy ma trafić przez polski port w Gdańsku i tamtejszy system rurociągów. Według raportu Ministerstwa Gospodarki z końca sierpnia, można liczyć na wykorzystanie mocy na poziomie co najmniej 75 proc. Ta proporcja ma zostać osiągnięta również w przypadku rafinerii Leuna, która również wykorzystuje rosyjską ropę. Jednak ma już starsze kontrakty na dostawy przez Polskę i nie jest też kontrolowana przez Rosnieft. Polska była jednak chętna do pomocy tylko wtedy, gdyby Rosnieft nie miał już żadnego wpływu na Schwedt. Rosnieft posiada pakiet większościowy wynoszący dobre 54 proc. w rafinerii PCK, Shell około 37 proc.

Moment powołania powiernictwa nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że Rosja prawie całkowicie wstrzymała dostawy gazu. Eliminuje to kolejny powód do rozważenia. Niemniej jednak powiernictwo jest kolejnym krokiem w eskalacji w stosunku do Rosji. W kręgach rządowych mówiono, że w tym przypadku trzeba będzie liczyć się z natychmiastowym wstrzymaniem dostaw ropy.

Nie jest też jasne, kto mógłby wkroczyć jako operator Rosnieftu. Shell, jako drugi co do wielkości udziałowiec, od dawna chciał faktycznie wycofać się z rafinerii. Verbio i Enertrag, obaj z sektora energii odnawialnej, wyrazili zainteresowanie. Chcą dać Schwedt perspektywę, jeśli zrezygnuje się z oleju ze względu na ochronę klimatu. Dla regionu przygranicznego z Polską Schwedt ma duże znaczenie jako pracodawca dla ponad 3000 pracowników bezpośrednich i pośrednich.

Według Ministerstwa Gospodarki niemieckie filie rosyjskiego państwowego koncernu naftowego Rosneft, Rosneft Germany (RDG) i RN Refining & Marketing GmbH (RNRM) co miesiąc importują z Rosji do Niemiec ropę o wartości kilkuset milionów euro. Rosneft Germany odpowiada za około 12 procent niemieckich zdolności przerobowych ropy naftowej, co czyni ją jedną z największych firm zajmujących się przetwarzaniem ropy w Niemczech.
Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Dlaczego szefowie sabotują kariery?

AktualnościWiadomości

MSZ Chin: Chiny są gotowe do długoterminowej współpracy z UE

AktualnościWiadomości

Alphabet, spółka macierzysta Google, najwyraźniej łamie prawo UE

AktualnościITWiadomości

Klienci mają problemy ze strategią SAP AI

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *