Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościITWiadomości

Klarna Siemiątkowskiego jest teraz warta prawie 46 miliardów dolarów

 

Szwedzki serwis płatniczy Klarna zebrał od inwestorów kolejne 639 mln dolarów (525 mln euro), zwiększając swoją wycenę do około 45,6 mld dolarów. Według własnego oświadczenia, globalnie aktywny dostawca płatności pozostaje najwyżej ocenianym prywatnym fintechem w Europie i drugim na świecie.

Jeszcze w marcu firma zebrała miliard dolarów, zwiększając swoją wartość do 31 miliardów dolarów. Ostatnia runda finansowania była podobno prowadzona przez japońskiego inwestora technologicznego Softbank.  Zaangażowani zostali również dotychczasowi inwestorzy, tacy jak Adit Ventures i Honeycomb Asset Management. Klarna chce wykorzystać świeży kapitał do napędzania międzynarodowej ekspansji i globalnego wzrostu sprzedaży detalicznej.

Polak z pochodzenia, założyciel i prezes Klarny  Sebastian Siemiątkowski (39 l.) był przekonany, że firma zyska więcej klientów. „Bardziej przejrzyste i wygodne alternatywy Klarna są zgodne ze zmieniającymi się globalnymi preferencjami konsumentów, napędzając globalny wzrost”.

Finansowy start-up, założony w 2005 roku, jest globalnym dostawcą usług płatniczych i handlowych i jest nową dumą skandynawskiej sceny technologicznej od czasu, gdy usługa strumieniowania Spotify została upubliczniona w 2018 roku. Firma umożliwia konsumentom uregulowanie zaległych płatności natychmiast, później lub w ratach. Z usług Klarna skorzystało około 90 milionów klientów prywatnych i ponad 250 000 dealerów w 17 krajach.

Podobno Klarna wygenerowała sprzedaż swoich usług w wysokości ponad 18,9 mld USD w pierwszym kwartale 2021 r., prawie podwajając przychody w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Mimo silnego wzrostu w USA w ostatnim czasie, rynek niemiecki jest jednym z najważniejszych. Klarna wciąż odnotowuje straty: w zeszłym roku było to około 170 milionów dolarów.

Start-upy z oferty Fintech są zasypywane pieniędzmi. Amerykańska firma Stripe jest obecnie jednym z najbardziej zaciekłych konkurentów Klarny, wyceniając ją na ponad 95 miliardów dolarów. Holenderski dostawca usług płatniczych Adyen, założony w 2006 roku i notowany na giełdzie, ma wartość rynkową około 70 miliardów dolarów. Klarna jest uważana za kandydata na giełdę, ale założyciele i zarząd nie przedstawili jeszcze żadnych konkretnych planów.

Oprac. Andrzej Mroziński

Polecane artykuły
AktualnościCovid-19Wiadomości

Jak pandemia zmieniła sposób spędzania wolnego czasu

Aktualnościhome officeWiadomości

Powrót do pracy z biura po długiej przerwie – jak nie stracić efektywności?

AktualnościWiadomości

Ceny surowców to ryzyko biznesowe numer 1

AktualnościFinanseWiadomości

W rok z lokat wyparowało 80 miliardów

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: