Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościWalutyWiadomości

Kiedy pęknie bańka bitcoinowa?

 

Ostatnie kilka dni powinno przypomnieć wielu inwestorom o ryzyku spadku ceny Bitcoin i innych kryptowalut. Bitcoin, najważniejsza waluta cybernetyczna, osiągnął rekordowy poziom prawie 65 000 USD w połowie kwietnia. Następnie spekulacje na temat możliwej podwyżki podatków, którą mógł mieć na myśli prezydent USA Joe Biden (78), i cena Bitcoina gwałtownie spadła. W ciągu kilku dni spadł do 50 000 dolarów, co stanowi minus prawie 24 proc. Od tego czasu cena Bitcoina ponownie nieznacznie wzrosła do około 54 000 USD.

Takie wahania, które nie są rzadkością na rynku kryptowalut, świadczą o tym, że ta nisza rynku inwestycyjnego nie jest odpowiednim miejscem na solidną inwestycję finansową. Pokazuje to również perspektywa długoterminowa, w której wspomniane krótkoterminowe wzrosty i spadki nie odgrywają większej roli: dwanaście miesięcy temu Bitcoin kosztował mniej niż 8000 USD. W ten sposób cena wzrosła o ponad 700 procent do rekordowego poziomu w połowie kwietnia. Podobieństwo tego rajdu do zamieszania wokół Bitcoin w 2017 roku jest ewidentne. W tym czasie kurs wzrósł z niecałych 800 USD na początku roku do prawie 20 000 USD w grudniu – tylko po to, by ponownie spaść w kolejnych miesiącach.

Z perspektywy czasu trend cenowy sprzed trzech lat może być postrzegany jako doskonały przykład bańki spekulacyjnej, która została początkowo zawyżona, a następnie pękła. Wiele wskazuje na to, że to samo dzieje się obecnie na rynku kryptowalut.

Podobne zjawiska często miały miejsce na rynku finansowym. Dobitnym przykładem są zawyżenia cen akcji spółek internetowych na przełomie tysiącleci („bańka internetowa”). Amerykański indeks technologiczny Nasdaq Composite wzrósł o około 400 procent w okresie od 1995 do marca 2000, po czym gwałtownie spadł o prawie 80 procent. W Niemczech mniej więcej w tym samym czasie notoryczny Nemax 50, indeks akcji technologicznych na ówczesnym Nowym Rynku Giełdy Frankfurckiej, wzrósł z przeliczonego 1000 punktów w 1997 r. Do prawie 10 000 punktów wiosną 2000 r. To, co stało się później, jest dobrze znane: jesienią 2002 r. Nemax był notowany tylko z wartością dobrych 300 punktów.

Gdzie jest znacząca wartość bitcoina?

Jedna różnica: 20 lat temu, co najmniej 20 lat temu, nadal istniały firmy posiadające modele biznesowe, z których można było czerpać ewentualne sukcesy operacyjne w przyszłości. W ten sposób można uzasadnić, przynajmniej w teorii, mocne podwyżki cen.

Inaczej jest w przypadku kryptowalut: nawet przy bliższej inspekcji trudno jest stwierdzić, gdzie powinna znajdować się znaczna wartość inwestycji. Różni inwestorzy instytucjonalni, jak Goldman Sachs czy Bank of New York Mellon, zwracają się teraz do tego segmentu. Robiąc to, często jednak odzwierciedlają tylko trend, w którym nie chcą, by ich pominięto. („Strach przed przegapieniem”). Firmy działające w realnej gospodarce, takie jak PayPal czy Tesla, również pokazują, że poważnie traktują Bitcoiny i chcą je akceptować jako środek płatniczy. Ale kto obecnie płaci za zakupy za pomocą Bitcoinów?

 

Polecane artykuły
AktualnościTechnologieWiadomości

Branża gier komputerowych największym beneficjentem pandemii

AktualnościWiadomości

Po utracie miliardów Ryanair jest optymistą

AktualnościHRWiadomości

HR potrzebuje empatii

AktualnościWiadomości

Podkarpacka Dolina Lotnicza przygotowuje się do mocnego odbicia po kryzysie

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: