Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościITWiadomości

Jak SAP pozyskuje firmy średniej wielkości

Poszukiwanie wzrostu sprzedaży popycha szefa SAP, Christiana Kleina (42 l.), na nowe fronty. Prezes najcenniejszej grupy technologicznej w Europie planuje rozpocząć sprzedaż nowego oprogramowania dla małych firm ze skutkiem natychmiastowym. Do tej pory SAP koncentrował się na gigantach gospodarki. Nowa oferta nosi nazwę „Grow with SAP”. Dla firm z 20 lub więcej użytkownikami powinno to się opłacać i praktycznie dostarczać system operacyjny dla firmy, na przykład z oprogramowaniem finansowym, kadrowym i zakupowym (tzw. rozwiązania ERP, skrót od Enterprise Resource Planning). SAP obiecuje wdrożenie w ciągu zaledwie czterech tygodni.

Klein stara się na wczesnym etapie zdobyć przyczółek w średnich firmach i szybko rozwijających się start-upach. Dotychczas mniejsze firmy korzystały z innych rozwiązań. Jeśli firma rozrośnie się do pewnego rozmiaru, w końcu nastąpi czasochłonne przejście do systemów dużego dostawcy, takiego jak SAP lub Oracle, co często zajmuje lata. Tym krokiem Klein konkuruje bezpośrednio z szeregiem niemieckich start-upów, takich jak Personio, pionier oprogramowania dla średniej wielkości personelu z Monachium (wycena firmy: 8,5 mld USD) czy dostawca ERP Xentral z Augsburga , który oferuje wiele marek e-commerce jest jednym z jej klientów.

SAP próbował już swoich sił w tej dziedzinie w przeszłości za pomocą programu o nazwie „Business ByDesign”. Pierwotnie miało to pozyskać dziesiątki tysięcy średnich firm jako klientów i zapewnić miliardową sprzedaż rocznie. Ale rozwiązania nie działały płynnie w chmurze, reputacja ByDesign ucierpiała i nie odniosła sukcesu.

Pod koniec 2022 r. szef SAP, Christian Klein, odsunął to rozwiązanie na bok w ramach szeroko zakrojonego usprawniania portfolio. SAP przestał rozwijać oprogramowanie dla szpitali, sprzedał platformę edukacyjną Litmos, a ostatnio – za 7,7 mld dolarów – udziały w firmie badawczej Qualtrics .

Aby dotrzymać obietnicy złożonej akcjonariuszom i zwiększyć rentowność SAP, Klein poddaje również swoją grupę programowi oszczędnościowemu: ma zostać zwolnione 3000 miejsc pracy. To ostatnio wpłynęło na nastrój w grupie.

Klein idzie teraz naprzód z kilkoma nowymi towarzyszami: CFO Dominikiem Asamem (54 l.), który dołączył do SAP z Airbusa w marcu tego roku i zastąpił swojego poprzednika Lukę Mucica (51 l.). I pewnie już niedługo z nowym szefem rady nadzorczej. Ponieważ założyciel SAP i nadal szef rady nadzorczej Hasso Plattner (79 l.) planuje w 2024 r. po 20 latach oddać swoje stanowisko wieloletniemu prezesowi Deloitte, Punitowi Renjenowi (61 l.).

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Na ME Check24 rozdaje koszulki za 100 milionów euro

AIAktualnościWiadomości

Co porabia współzałożyciel OpenAI Ilya Sutskever

AktualnościITWiadomości

USA zakazują rosyjskiego oprogramowania antywirusowego Kaspersky

AktualnościTechnologieWiadomości

Kod kreskowy kończy 50 lat – sześć faktów na urodziny

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: