Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Jak poprawnie złożyć PIT 36?

 

Wiosna to czas, w którym co roku rozliczamy się z urzędem skarbowym z osiąganych przez nas w poprzednim roku kalendarzowym przychodów. Wiele osób rozlicza się za pomocą formularza PIT 36 i to właśnie na ten temat dowiesz się najwięcej z niniejszego artykułu. Czym dokładnie jest podatek dochodowy, jaka forma opodatkowania obowiązuje przy formularzu PIT 36, jakie ulgi możemy odliczyć i jak złożyć deklarację podatkową w kilkanaście minut online, bez wychodzenia z domu? Tego wszystkiego dowiesz się już za chwilę! Rozliczenie się z urzędem skarbowym może być szybkie i proste! Zaczynajmy!

  1. Czym jest podatek dochodowy?
  2. Forma opodatkowania a deklaracja PIT 36?
  3. Jakie ulgi przysługują w deklaracji PIT 36?
  4. PIT 36 w formie elektronicznej z programem pit pro na stronie podatnik.info

Do 30 kwietnia każdy ma obowiązek złożyć do urzędu skarbowego deklarację podatkową za rok ubiegły. A zatem za dochody z 2020 roku musimy się rozliczyć do 30 kwietnia 2021 roku. Wtedy właśnie składamy deklarację PIT 36. Możemy to zrobić za pomocą listu nadanego na poczcie, osobiści w naszym miejscowym urzędzie skarbowym lub najwygodniej – elektronicznie, wypełniające e-deklarację. Dzięki temu nie tylko szybciej załatwimy wszelkie formalności, ale również szybko otrzymamy ewentualny zwrot podatku. 

Czym jest podatek dochodowy?

Podatek dochodowy to obowiązkowe świadczenie, które każda osoba fizyczna lub prawna musi uiścić na rzecz skarbu państwa, w zależności od uzyskanego w danym okresie dochodu, przy czym podatek ten może być obniżony dzięki różnego rodzaju odliczeniom. Podstawę do opodatkowania stanowi dochód. Z podatkowego punktu widzenia, jest to przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. A zatem od uzyskanego przychodu odejmujemy koszty jego uzyskania i wychodzi nam dochód, stanowiący podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym.

Forma opodatkowania a deklaracja PIT 36?

Zeznanie roczne w postaci deklaracji PIT 36 dotyczy bardzo dużej liczby osób rozliczających się z urzędem skarbowym. Formularz PIT 36 wypełniają te osoby, które jako podatnicy w danym roku podatkowym prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą, która opodatkowana jest na zasadach ogólnych za pomocą skali podatkowej. Deklaracje PIT 36 wypełniają również osoby prowadzące działalność w zakresie specjalnych działów produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach ogólnych, również przy pomocy skali podatkowej. Wliczają się tutaj również przychody uzyskiwane z najmu lub dzierżawy. Warto pamiętać, że PIT-36 należy rozliczyć do 30 kwietnia bieżącego roku za rok poprzedni.

Jakie ulgi przysługują w deklaracji PIT 36?

Osoby rozliczające się z fiskusem za pomocą PIT 36 mają możliwość z korzystania z kilku ulg podatkowych, które pozwolą im zmniejszyć podstawę opodatkowania, a w konsekwencji – wysokość podatku do zapłacenia. Wiele osób korzysta z ulgi z tytułu krwiodawstwa – tutaj maksymalnie można odliczyć do 6% dochodu. Inne rodzaje ulg podatkowych dla PIT 36 to: ulga rehabilitacyjna: utrzymanie psa przewodnika – maksymalne odliczenie 2 280 zł, opłacanie przewodników – maksymalne odliczenie 2 280 zł, ulga na leki – nadwyżka ponad 100 zł/m-c, używanie samochodu osobowego do przewozu osoby niepełnosprawnej – maksymalne odliczenie 2 280 zł, ulga na internet – maksymalne odliczenie 760 zł, w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków 1 520 zł, ulga prorodzinna – roczne odliczenie od podatku wynosi 1 112,04 zł na pierwsze i drugie dziecko, 2 000,04 zł na trzecie, 2 700 zł na czwarte i kolejne.

PIT 36 w formie elektronicznej z programem pit pro na stronie podatnik.info

Bardzo szybko i sprawnie możesz rozliczyć się z urzędem skarbowym online, np. tu: https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-36 To zaledwie kilkanaście minut!

Polecane artykuły
AktualnościHRWiadomości

Zdjęcie z plaży i literówka w imieniu – błędy w CV to nadal norma

AktualnościPracaWiadomości

Polacy gotowi na zmianę pracy

AktualnościITTechnologieWiadomości

Sztuczna inteligencja: trendy na 2021 rok

AktualnościWiadomości

Czy Polacy boją się emerytury?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: