Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Jak nowoczesna technologia ochrania nas w dobie pandemii?

 

Sztuczna inteligencja w monitoringu wizyjnym, specjalna wieża, która wykryje w firmie intruza, czy nowoczesna bramka, która zminimalizuje pracownikom biurowym ryzyko przeniesienia wirusa na ubraniu. To tylko niektóre z odpowiedzi branży ochrony na wyzwania w dobie pandemii.

Wydawać by się mogło, że firmy specjalizujące się w zapewnianiu bezpieczeństwa osób i mienia zamrożą na czas pandemii swoją działalność. W końcu wiele osób pracuje w domu, mając też na oku swój dobytek, a biura często pozostają puste. Ale nic bardziej mylnego. Popyt na tego rodzaju usługi nie słabnie. Dla wielu Polaków oraz przedsiębiorstw bezpieczeństwo  to kwestia najważniejsza. A jest przed czym się chronić, bo trwająca pandemia sprzyja np. złodziejom.

To spore wyzwania, ale z rozwiązaniem przychodzi nowoczesna technologia.” – potwierdza Prezes Polskiego Holdingu SA, Sebastian Michalkiewicz. I dodaje, że coraz więcej firm decyduje się na wprowadzanie dodatkowych zabezpieczeń. Jedną z usług, która pozwala zwiększyć bezpieczeństwo bez konieczności fizycznego kontaktu z innymi osobami, jest monitoring wizyjny. Często korzystają z niego osiedla mieszkaniowe czy centra handlowe. – Od początku pandemii odnotowaliśmy znaczy wzrost – o 20%, zainteresowania naszymi usługami, zapytań o to, jak się dodatkowo ochronić. Najwięcej telefonów od klientów dotyczy specjalnego monitoringu wizyjnego –– podkreśla Sebastian Michalkiewicz, Prezes Polskiego Holdingu Ochrony SA.

To jednak nie koniec inteligentnych rozwiązań wspierających nasze bezpieczeństwo. Innym sposobem zabezpieczania się przed np. kradzieżą, stosowanym np. na parkingach w centrach handlowych czy też na osiedlach mieszkaniowych, są kamery wyposażone w oprogramowanie, które pozwala identyfikować i zapamiętywać osoby, które użytkują określony pojazd. Jak przekonuje Sebastian Michalkiewicz, Prezes Polskiego Holdingu Ochrony SA „W przypadku wykrycia, że do auta zbliża się osoba, która nie korzysta w niego na co dzień, nasze centrum powiadamiania zostaje natychmiast o tym poinformowane. Takie rozwiązanie z pewnością daje wiele korzyści w czasie, gdy należy ograniczać kontakt fizyczny”.

Jeszcze bardziej zaawansowane systemy wspierają duże firmy. Sztuczna inteligencja alarmuje centrum ochrony o niebezpiecznych sytuacjach, wykrywa intruzów, a nawet rozpoznaje konkretne osoby, np. pracowników firmy. „Bardzo ciekawym rozwiązaniem dla zakładów produkcyjnych czy firm transportowych, są wieże monitorujące. Za pomocą podczerwieni tworzą one wirtualny płot. Po naruszeniu zdefiniowanej granicy pola chronionego tym płotem, natychmiast informacja o niebezpiecznym zdarzeniu, która jest przekazywana do naszego centrum monitorującego. Umożliwia to szybką reakcję pracowników ochrony” – dodaje ekspert Polskiego Holdingu Ochrony SA. „W zaledwie kilka minut nasz patrol jest na miejscu zdarzenia, co gwarantuje powodzenie interwencji.” – dodaje ekspert.

A co się dzieje w biurach, do których część z nas już wróciła? W czasie pandemii, w przestrzeniach biurowych coraz częściej zaobserwować można pojawiające się bramki higienizujące. Są to specjalne urządzenia, które wykorzystują jony srebra do oczyszczania powierzchni ubrań z wirusów, w tym także SARS-CoV-2, bakterii czy innych patogenów. Rozwiązanie to wykorzystywane jest również przez organizatorów różnego rodzaju imprez do zwiększania bezpieczeństwa ich uczestników przed zarażeniem się wirusami. Bramki te sprawdzają się także w okresie grypowym, kiedy jeszcze mocniej jesteśmy narażeni na rozprzestrzenianie się chorób.

To tylko niektóre inteligentne rozwiązania, które sprawiają, że w tym trudnym czasie pandemicznym możemy czuć się bezpieczni. Na szczęście coraz więcej firm decyduje się na nie, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa obywateli przebywających w ochranianych obiektach. Pamiętajmy jednak, że dopiero połączenie pracy wykwalifikowanego pracownika, który wykorzystuje nowoczesne technologie, może dać nam pełną gwarancję ochrony.

Polecane artykuły
AktualnościHRWiadomości

Zdjęcie z plaży i literówka w imieniu – błędy w CV to nadal norma

AktualnościPracaWiadomości

Polacy gotowi na zmianę pracy

AktualnościITTechnologieWiadomości

Sztuczna inteligencja: trendy na 2021 rok

AktualnościWiadomości

Czy Polacy boją się emerytury?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: