Langkawi - perła w koronie Malezji

AktualnościWiadomościZdrowie

Jad węża pomaga w walce z chorobą Alzheimera

Przychodzi facet na przyjęcie do renomowanego miejsca. Setki ludzi, znajome twarze, sami znajomi i jedno nazwisko w głowie – Alzheimer. Niestety ten dowcip, może nie na miejscu ale oddaje istotę tej choroby. Jak dotąd, nauka nie znalazła jeszcze skutecznego antidotum na objawy choroby Alzheimera. Ponieważ zwykle dotyczy osób starszych, a wiek ludzi stale wzrasta, należy się liczyć że problem będzie narastał.

Obecnie tylko w Niemczech jest ok.  1,3 miliona przypadków tej choroby – a w 2050 roku ta liczba ma wzrosnąć do 2,6 miliona przypadków. Dlatego trwają intensywne badania nad nowymi metodami leczenia. Naukowcy z australijskiego Monash University   dokonali interesującego odkrycia: jad amerykańskiego węża może pomóc złagodzić objawy choroby Alzheimera. Dotyczy to przede wszystkim hipotezy amyloidowej głoszącej, że fundamentalną rolę w patogenezie choroby odgrywają depozyty β-amyloidu. Przy demencji zostaje zakłócony proces rozkładu i złogi białkowe pozostają na stale w mózgu. Te depozyty odpowiedzialne są także za utratę pamięci.

Leczenie może ulec rewolucyjnej zmianie dzięki jadowi występujących w Ameryce środkowej i południowej grzechotników, których jad ma cząsteczkę, która stymuluje aktywność enzymów degradujących płytki nazębnej, co zapobiega powstawaniu osadów stałych. I nie trzeba rozpocząć polowania na węże, bo naukowcy przygotowują już chemiczne syntetyczne replikacje o takich samych właściwościach. Jesienią ubiegłego roku, naukowcy z Ludwig-Maximilians-University w Monachium już przedstawili odpowiedni program badań skuteczniejszego leczenia choroby Alzheimera.

 

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Dziedziczenie piętna – przekleństwo znanych nazwisk. Polska przypadłość czy uniwersalna niesprawiedliwość?

AktualnościWiadomości

Motywacja i rozwój jako dźwignie produktywności

AktualnościWiadomości

Po czym poznać profesjonalne biuro tłumaczeń języków skandynawskich oferujące usługi online?

AktualnościWiadomości

Jak uniknąć najczęstszych błędów w przetargach publicznych? Praktyczny poradnik dla uczestników szkoleń

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *