Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościBankiInwestycjeWiadomości

Inwestorzy zarabiają mimo bessy

 

Większość inwestorów indywidualnych uważa, że na GPW mamy bessę. Ale mimo to więcej z nich w 2015 roku zadeklarowało, że na giełdzie zarobiło, niż straciło pieniądze – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród inwestorów giełdowych przez portal Bankier.pl.

Prawie 48% aktywnych inwestorów indywidualnych zadeklarowało, że rok 2015 zamknęło na plusie, z czego zyski 45% z nich nie przekroczyły 5000 złotych. Niespełna 41% przyznało się do poniesienia straty, z czego blisko połowa straciła mniej niż 5000 złotych. „Są to rezultaty całkiem niezłe, jak na zachowanie rynku: od końca maja ’15 do czerwca ‘15 WIG spadł o 19,5%, a WIG20 aż o 27,8%” – komentuje wyniki ankiety Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

57,8% aktywnych inwestorów biorących udział w ankiecie Bankier.pl uznało, że na rynku panuje bessa. Zdaniem 9,1% mamy hossę, a prawie jedna trzecia wyszła ze sceptycznego założenia, że „trudno powiedzieć”, w jakiej fazie obecnie znajduje się GPW.

Sprawdziliśmy, czy wiek ma wpływ na deklarowany rezultat inwestowania. Wśród inwestorów do 40-stki pozytywny wynik zadeklarowało 52,2%, a do straty przyznało się 34,2%. W grupie 40+ proporcje były odwrotne: do straty przyznała się ponad połowa inwestorów (50,3%), a do zysku 41%. W tej grupie wiekowej zdecydowanie rzadsze były przypadki odmowy odpowiedzi oraz nieznajomość osiągniętego wyniku.

Czy to oznacza, że starsi – i przynajmniej teoretycznie – bardziej doświadczeni inwestorzy przegrywają z „młodymi wilkami”? – Raczej zaryzykowałbym tezę, że starsi częściej przyznawali się do straty i rzadziej koloryzowali swoje wyniki inwestycyjne. Ale to tylko przypuszczenie – odpowiada na to pytanie Krzysztof Kolany.

 źródło Bankier.pl.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Rynek samochodowy nadal słabnie

AktualnościGiełdaWiadomości

Allianz zachwyca akcjonariuszy

AktualnościinnowacjeWiadomości

To najbardziej innowacyjne firmy średniej wielkości w Niemczech

AktualnościWiadomości

Były austriacki kanclerz Kurz wycofuje się z polityki

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: