Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościGospodarkaWiadomości

Intel inwestuje 25 miliardów dolarów w nową fabrykę w Izraelu

Według premiera Benjamina Netanjahu amerykański producent układów scalonych Intel wraz z dyrektorem generalnym Patem Gelsingerem zbudują w Izraelu nową fabrykę o wartości 25 miliardów dolarów. To jak dotąd największa międzynarodowa inwestycja w tym kraju, powiedział Netanjahu w niedzielę. Według izraelskiego Ministerstwa Finansów fabryka w Kiryat Gat ma zostać otwarta w 2027 roku i zatrudniać będzie tysiące. Dla Intela uzgodniono stawkę podatkową w wysokości 7,5 proc., czyli powyżej obecnego poziomu 5 proc.

Amerykańska grupa negocjuje obecnie również budowę nowej fabryki chipów w Magdeburgu. Ostateczne szczegóły mają zostać wynegocjowane w weekend, zanim szef Intela, Pat Gelsinger, ma podpisać dokument podczas planowanej na poniedziałek wizyty w Kancelarii Federalnej. Wielkie pytanie brzmi, czy i na jakich warunkach wielkość dotacji zostanie zwiększona. Pierwotnie obiecano 6,8 mld euro, ale obecnie dyskutuje się o zwiększeniu kwoty finansowania do ok. 10 mld euro. Fabryka w Magdeburgu pierwotnie miała kosztować 17 mld euro, ale teraz mówi się o 20 mld euro ze względu na zwiększone koszty budowy.

Intel dał zielone światło dla projektu w Polsce w zeszły piątek . Za 4,6 mld dolarów ma powstać we Wrocławiu fabryka do testowania i składania procesorów. „Polska była tylko trochę bardziej głodna, aby dostać ofertę”, powiedział dyrektor generalny Gelsinger. Kilka stanów zaoferowało się jako lokalizację. Premier Mateusz Morawiecki nazwał fabrykę „największą inwestycją typu greenfield w historii Polski”. Rząd federalny nie widzi w tym konkurencji z fabryką w Magdeburgu.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomościZarządzanie

Co motywuje wielu dyrektorów generalnych, takich jak Elon Musk?

AktualnościITTechnologieWiadomości

Chipowy gigant TSMC zaskakuje skokiem zysków

AktualnościMotoryzacjaWiadomości

Sprzedaż samochodów w Europie na najwyższym poziomie od pięciu lat

AktualnościFinanseWiadomości

Capital One przekaże 265 miliardów dolarów, aby zostać liderem kart kredytowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły