Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościEkologiaWiadomości

Greenwashing: Nadzór ostrzega przed kolorowymi produktami finansowymi

Austriacki Urząd Rynku Finansowego (FMA) ostrzega przed greenwashingiem. Produkty finansowe są reklamowane jako przyjazne dla środowiska, ekologiczne lub zrównoważone, mimo że nie spełniają obowiązkowych norm. Temat zrównoważonych inwestycji został szeroko akceptowany w społeczeństwie. Coraz więcej inwestorów inwestuje w produkty finansowe z certyfikatem ESG. Ale nie każdy z tych produktów jest faktycznie obsługiwany przez renomowanego dostawcę. I nie każda oferta reklamowana jako „zielona” i „zrównoważona” spełnia również wymagania, aby zostać jako taka oceniona.

W informacji konsumenckiej austriackiego organu nadzoru rynku finansowego FMA zarejestrowano coraz większą liczbę zapytań na temat zrównoważonych produktów finansowych i obecnie ostrzega przed praniem produktów finansowych, tj. Ofert, które są reklamowane jako przyjazne dla środowiska, ale wcale nie są. W związku z tym FMA wybrała kwestię trwałości jako jeden ze swoich priorytetów w zakresie nadzoru i audytu w 2021 r.

Zielone oszustwo

Podstawowy problem polega na tym, że inwestorzy są wprowadzani w błąd, aby inwestować pod fałszywym pretekstem, których nie dokonaliby po innej cenie, znając rzeczywiste skutki produktu finansowego. W przypadku greenwashingu z eko-farbą -„Firmy chcą stworzyć przewagę konkurencyjną dla siebie i swojego produktu oraz dać sobie lepszy wizerunek, aby móc żądać wyższej ceny”, ostrzega FMA w nowo opublikowanej broszurze informacyjnej na ten temat .

Według FMA „greenwashing” ma miejsce poprzez wprowadzające w błąd lub fałszywe informacje w reklamach, spotkaniach doradczych i dokumentacji produktu. Często wiąże się to z odpowiednim projektem optycznym, na przykład poprzez użycie koloru zielonego i przedstawianie dziewiczej przyrody. Ponadto często używane są terminy takie jak „ekologiczny” lub „zielony”, a także reklamowany jest certyfikat, który w ogóle nie istnieje. „Nie daj się zwieść – nie każdy produkt finansowy jest tak ekologiczny, jak się podaje” – ostrzega FMA.

Bez gwarancji

Zrównoważone produkty finansowe rozwinęły się stosunkowo stabilnie podczas pandemii i były w stanie osiągnąć ponadprzeciętne zyski w kryzysowym roku 2020. „Jednak nie są one same w sobie bezpieczniejsze niż porównywalne inwestycje konwencjonalne. Zawsze zadawaj pytania i bądź krytyczny ”- ostrzega zarząd FMA, Helmut Ettl i Eduard Müller.

Kryteria ESG dotyczące zrównoważonych inwestycji zostały określone przez ONZ. Inwestycja, aby była ekologicznie zrównoważona, musi również przyczyniać się do realizacji celów środowiskowych określonych w prawie europejskim. Firmy, banki i firmy ubezpieczeniowe muszą ujawniać informacje dotyczące zrównoważonego rozwoju w swoich rocznych raportach.

FMA apeluje o ostrożność, zwłaszcza przy inwestowaniu na „szarym”, czyli nieregulowanym rynku kapitałowym. Oferowane tam produkty są poza zakresem nadzoru, ale nadal mogą być oferowane. ”Inwestycje w zielone nieruchomości, fermy wiatrowe i słoneczne czy elektrownie wodne są tu często oferowane. ”, zauważa FMA i ostrzega:„ Jeśli takie projekty są zaprojektowane jako kwalifikowane pożyczki podporządkowane, inwestycje firmowe, obligacje lub prawa do udziału w zyskach, to należy mieć świadomość, że jeśli firma stanie się niewypłacalna, wszystkie zainwestowane pieniądze mogą być stracone ”

Oprac. Andrzej Mroziński

Polecane artykuły
AktualnościCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Polacy planują majówkę i urlop a cyberprzestępcy podszywają się pod Airbnb

AktualnościITWiadomości

Ultimatum Komisji Europejskiej dla Tiktok

AktualnościWiadomości

Mistral planuje pozyskać pięć miliardów dolarów

AktualnościWiadomości

Adidas zachwyca swoich akcjonariuszy

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: