Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościPodróżeWiadomości

Green Pass ma przynieść swobodę podróżowania od kwietnia

 

Zielona przepustka”, ogólnoeuropejska jednolita karta szczepień, powinna wkrótce umożliwić podróżowanie po Europie pomimo pandemii koronowej. Austria chce zacząć to robić w kwietniu. Co planuje się zgodnie z projektem tekstu komisji.

Z zielonym certyfikatem na wakacjach i bez przeszkód w podróżach służbowych: Komisja Europejska chce wprowadzić jednolitą kartę szczepień w całej Europie. Według wstępnych informacji osoby, które zostały zaszczepione przeciwko Covid-19, zostały przebadane lub wyzdrowiały, otrzymają „zielony paszport”. Jest pomyślany jako format cyfrowy i ma na celu ułatwienie podróżowania bez ograniczania swobodnego przepływu osób zgodnie z postanowieniami traktatów UE.

Austriacki rząd federalny chce wprowadzić tzw. „Zieloną przepustkę” już w kwietniu na szczeblu krajowym. Badanie przeprowadzone przez Market Institute na zlecenie Austriackiej Federalnej Izby Gospodarczej w dniach 4–8 marca 2021 r. Pokazuje, że większość Austriaków pozytywnie ocenia ten certyfikat cyfrowy: 66 procent opowiada się za wprowadzeniem „Zielonej przepustki”. “

Najważniejsze wskazówki

1. Jakie informacje powinien zawierać identyfikator?

Komisja mówi o „zielonym certyfikacie”, który powinien zawierać informację o tym, czy dana osoba może rozprzestrzeniać koronawirusa, a przynajmniej jakie jest to prawdopodobieństwo. Oprócz informacji o możliwym szczepieniu koronowym dokument powinien zatem zawierać również aktualne wyniki badań oraz informacje o chorobie koronowej.

2. Jak to powinno wyglądać?

Certyfikat jest przeznaczony przede wszystkim jako dokument cyfrowy do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Jednak projekt ustawy przewiduje również możliwość jej wydrukowania. Dlatego ważne jest, aby kod kreskowy mógł zostać zeskanowany w celu sprawdzenia jego autentyczności. Dokument powinien być wystawiony w odpowiednim języku narodowym oraz w języku angielskim.

3. Do czego powinien być używany?

Zdaniem komisji zaświadczenie powinno ułatwiać podróżowanie, ale w żaden sposób nie powinno być „warunkiem korzystania ze swobody przemieszczania się”. Dlatego w międzyczasie władze odeszły od pierwotnego określenia „zielony paszport”. Władze państw członkowskich mogłyby na przykład uchylić istniejące obowiązki w zakresie badań lub kwarantanny w zakresie wjazdu na podstawie informacji zawartych w certyfikacie.

4. Które szczepionki się liczą?

Początkowo Komisja może rozważyć jedynie szczepienia szczepionkami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków (EMA). Są to obecnie fundusze Biontech / Pfizer, Moderna, Astrazeneca i Johnson & Johnson. Na przykład Węgry zaszczepiają również rosyjską szczepionkę Sputnik V i chińskiego producenta Sinopharm. Zdaniem Komisji pozostałe państwa członkowskie powinny mieć swobodę wyboru, czy uznają świadectwa szczepień tymi substancjami, czy też nie.

5. Kiedy przychodzi certyfikat?

To może trochę potrwać. Komisja chce zaproponować rozporządzenie unijne, czyli bezpośrednio obowiązujące prawo unijne, które zobowiązywałoby władze krajowe do wydawania tego dokumentu swoim obywatelom na żądanie. W tym celu państwa członkowskie i Parlament Europejski musiałyby określić swoje stanowisko, a następnie negocjować między sobą ostateczny tekst prawny. Nawet przyspieszona procedura zajęłaby prawdopodobnie miesiące. Komisja jest jednak optymistą, że ustawa zostanie uchwalona do lata, aby uratować sezon turystyczny.

6. Gdzie mogą wystąpić trudności?

W trakcie procesu legislacyjnego różne interesy poszczególnych państw członkowskich lub obawy Parlamentu Europejskiego dotyczące ochrony danych mogą opóźnić przyjęcie.

Techniczna realizacja, którą państwa członkowskie zajmują się indywidualnie, również może powodować problemy. Jednym z czynników jest to, że w niektórych krajach niezbędne dane nie były jeszcze przechowywane centralnie. Pytania medyczne również pozostają otwarte. Na przykład nie jest pewne, jak duże jest ryzyko, że osoby, które zostały zaszczepione lub wyzdrowiały, będą rozprzestrzeniać wirusa.

Oprac. Andrzej Mroziński

Polecane artykuły
AktualnościInwestycjeWiadomości

Zamieszkaj w słonecznej Hiszpanii

AktualnościITWiadomości

KE w niektórych obszarach chce zakazać sztucznej inteligencji

AktualnościFinanseITWiadomości

SAP prognozuje wyższe przychody niż się spodziewano

AktualnościFinanseWiadomości

Spada liczba kart kredytowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: