Artykuł miesiąca: Kielecki Park Technologiczny łączy firmy ze startupami

AktualnościWiadomości

Gigant surowcowy Glencore zarabia miliardy na węglu

 

Dobre nastroje w Glencore, największym na świecie handlu surowcami: szwajcarskiej grupie udało się podwoić zysk w pierwszej połowie roku do 18,9 miliarda dolarów, poinformowała w czwartek firma  . Jako globalny producent i eksporter węgla, Glencore odniósł znaczne korzyści z obecnego światowego kryzysu energetycznego i wzrostu cen surowców kopalnych , takich jak gaz, ropa naftowa i węgiel. Zakłócenia i przerwy w dostawach na rynku energii w wyniku wojny na Ukrainie również spowodowały gwałtowny wzrost cen.

Glencore wypłaca akcjonariuszom łącznie 4,5 miliarda dolarów

Jeśli chodzi o handel, firma ponad dwukrotnie zwiększyła swoje przychody do 3,7 miliarda dolarów. Jednak zyski nie obywały się bez kosztów: gigant surowcowy zainwestował tutaj w ciągu ostatniego półrocza dodatkowe pięć miliardów dolarów, głównie w sektorze energetycznym. Glencore zauważył, że wymagania kapitałowe działu handlowego wzrosły, ponieważ transport towarów na całym świecie staje się droższy. Jednocześnie giełdy i brokerzy potrzebowali dodatkowych środków na zawieranie i utrzymywanie transakcji zabezpieczających.

Chociaż Glencore skorzystało na wojnie agresji Rosji na Ukrainę i wynikającym z niej kryzysie energetycznym, to teraz musi umorzyć swoje udziały w dwóch rosyjskich firmach działających w tej branży i odnotować utratę wartości w wysokości 1,3 miliarda dolarów.

Akcjonariusze mogą cieszyć się z wygranej Glencore, ponieważ firma ogłosiła specjalną dystrybucję o wartości 1,45 mld USD (0,11 USD za akcję) i program skupu akcji o wartości 3,0 mld USD. Wypłata jest możliwa, ponieważ obecny dług netto w wysokości 2,3 mld USD jest poniżej limitu zadłużenia określonego przez firmę.
Glencore spodziewa się dalszego wzrostu cen węgla i gazu

Ponieważ nie produkuje rudy żelaza, Glencore często przegrywał w ostatnich latach z konkurencyjnymi firmami wydobywczymi, takimi jak BHP Group i Rio Tinto. Teraz grupa czerpie korzyści z decyzji o zatrzymaniu biznesu węglowego, podczas gdy jej konkurenci wycofali się z węgla.

Patrząc w przyszłość, prezes Gary Nagle przewiduje “pewny stopień niepewności na rynkach surowcowych w drugiej połowie roku” – również ze względu na zaostrzające się warunki finansowe. Firma widzi jednak tylko kilka krótkoterminowych rozwiązań i alternatyw w odniesieniu do rynku energii i zakłada, że ​​ceny węgla i gazu będą nadal rosły. Jednak sytuacja wygląda inaczej w przypadku metali, gdzie firma mówi o złożonej sytuacji.

Ogromne zyski, jakie firmy energetyczne czerpią z globalnego kryzysu energetycznego, spotkały się z krytyką ze strony części społeczeństwa i polityków. Według doniesień medialnych, sekretarz generalny ONZ António Guaterres wezwał ostatnio rządy do osobnego opodatkowania nadmiernych zysków firm energetycznych.

Polecane artykuły
AktualnościITWiadomości

Dzień Edukacji Technologicznej: cyberbezpieczeństwo musi stać się elementem edukacji już od szkoły podstawowej!

AktualnościEkologiaWiadomości

Auta elektryczne sposobem na kryzys energetyczny

AktualnościWiadomości

W ten sposób Meta potajemnie wypycha swoich pracowników

AktualnościWiadomościwojna Ukraina

Putin ogranicza swobodę podróżowania

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: