Artykuł miesiąca: Praca w IT nie tylko dla programistów. TOP 3 zawody z gwarancją zatrudnienia i dobrą pensją

AktualnościLudziePodróżeWiadomościZarządzanie

Finlandia ma najwyższy na świecie potencjał kapitału ludzkiego

 

Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum – WEF) uznało Finlandię za kraj o największym na świecie potencjale kapitału ludzkiego.
Finlandia zajęła w opracowanym we współpracy z firmą Mercer światowym rankingu Human Capital Index 2015 pierwsze miejsce, przed Norwegią na pozycji drugiej, Szwecją na szóstej i Danią na siódmym miejscu. Polska zajęła w tym rankingu miejsce 28.

Badanie objęło 124 kraje z całego świata, których sytuację przeanalizowano pod kątem poziomu edukacji, posiadanych umiejętności i zatrudnienia obywateli w odniesieniu do kompetencji w których te elementy są wykorzystywane, jako potencjał kapitału ludzkiego w pięciu różnych grupach wiekowych.
Na potrzeby sporządzenia indeksu, wyznaczono 46 wskaźników określających zjawisko wykluczenia z rynku pracy i poziom niewykorzystanego kapitału ludzkiego. Dzięki tak skonstruowanemu indeksowi, raport WEF oferuje wgląd w potencjalne możliwości wykorzystania zdolności mieszkańców danego kraju w przyszłości.
W raporcie możemy przeczytać, że „Przewaga Finlandii wynika z faktu doskonale wykształconej młodzieży, z drugim najlepszym wynikiem dla trwałości edukacji w podstawowym zakresie oraz z najwyższym na świecie wynikiem w zakresie jakości kształcenia w szkołach podstawowych”.
Ponadto, grupa pracujących mieszkańców Finlandii w wieku 25-54 lat charakteryzuje się najwyższym w regionie Europy i Azji Środkowej udziałem osób posiadających wyższe wykształcenie.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Firmy inwestują w innowacje, ale nie wykorzystują zewnętrznego wsparcia finansowego

AktualnościWiadomości

5 czynników, które wpływają na wydajność pracowników

AktualnościWiadomości

Checkpoint Systems prezentuje przełomowe rozwiązania technologiczne na targach EuroShop 2020

AktualnościWiadomości

Jak najwięksi w Polsce walczą o reputację i jak przygotować się na przyszłość?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: