Artykuł miesiąca: Praca w IT nie tylko dla programistów. TOP 3 zawody z gwarancją zatrudnienia i dobrą pensją

AktualnościHandelWiadomości

Eurocash prowadzi dwulicową politykę i zyskuje na zakazie handlu

 

W połowie 2018 roku PKN Orlen zawęził listę dostawców produktów spożywczych do swoich sklepów zlokalizowanych na stacjach paliw. Od tego czasu asortyment, który stacja chce zamówić, musi pochodzić od spółki akcyjnej wybranej przez ORLEN. Natomiast koncern ten narzuca spółkę akcyjną EUROCASH, u której produkty mają być zamawiane i później przez tę spółkę dostarczane – informowała opinię publiczną już w lipcu 2018 roku grupa posłów. Taka unifikacja dostawców oznaczała kłopoty dla wielu lokalnych firm dotychczas współpracujących ze stacjami paliw.

Eurocash S.A. była jedną z zaledwie kilku przedsiębiorstw branży handlowej entuzjastycznie nastawionych do projektu ustawy o zakazie handlu dużych firm. Teraz okazuje się, że w pełni korzysta z zakazu, dostarczając towary do największej sieci stacji paliw w kraju. Wydaje się , że taką zmianę linii informacyjnej przewidzieli już w październiku 2017 roku analitycy Ipopemy, którzy informowali, że na wdrożeniu ustawy najbardziej skorzysta właśnie Eurocash, dzięki zaopatrywaniu małych, rodzinnych sklepów. Budząca początkowo wielkie kontrowersje tzw. „instytucja wolnych niedziel” jest coraz bardziej akceptowana społecznie. Polacy powoli przyzwyczajają się do zakazu handlu, który został w tym roku rozszerzony (od stycznia 2019 handel w większości sklepów może odbywać się jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca). Jednak zakaz niedzielnego handlu wydaje się być iluzoryczny. Poza właścicielami rodzinnych sklepów, którym ustawa miała pomóc w prowadzeniu działalności, handlują m.in. sklepy znajdujące się na dworcach i lotniskach oraz stacje benzynowe…..

Dzięki umożliwieniu – wbrew opinii części środowisk kupieckich – niedzielnego handlu na stacjach benzynowych, Eurocash sprytnie poszerzyła sieć partnerów, zyskując najwięcej na nowych regulacjach. Ustawa, która w domyśle miała wspierać drobny, polski handel, w rzeczywistości była kolejnym motorem napędowym dla korporacji o międzynarodowym kapitale.

Eurocash głównym dostawcą produktów spożywczych w PKN Orlen

Jeszcze na początku zeszłego roku, produkty spożywcze na stacjach benzynowych marki Orlen i Bliska, dostarczane były przez liczne lokalne przedsiębiorstwa. Od połowy czerwca 2018 roku, struktura dostawców uległa drastycznej zmianie. – (…) Tych samych produktów, które są w posiadaniu wspomnianej spółki, nie można zamówić u innego dostawcy, co powoduje, że przedstawiciele lokalnych firm nie mogą sprzedawać swoich produktów. Przyczynia się to do upadku małych firm, które w konsekwencji tracą dotychczasowe dochody i z czasem będą musiały ogłosić swoją upadłość. – interpelowała grupa posłów, reprezentująca głos właścicieli stacji benzynowych.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Firmy inwestują w innowacje, ale nie wykorzystują zewnętrznego wsparcia finansowego

AktualnościWiadomości

5 czynników, które wpływają na wydajność pracowników

AktualnościWiadomości

Checkpoint Systems prezentuje przełomowe rozwiązania technologiczne na targach EuroShop 2020

AktualnościWiadomości

Jak najwięksi w Polsce walczą o reputację i jak przygotować się na przyszłość?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: